Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με προιοντα απο Mediamarkt


paparoupas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο λιγο καιρο θελησα να αγορασω ενα πληκτρολογιο απο το Mediamarkt. Συγκεκριμενα ειχα βρει το Logitech LX 501 στα 36 ευρω, τα οποια ειχα θεωρησει μια καλη τιμη, καθοτι θεωρω και αξιοπιστη μαρκα τη Logitech. Το πληκτρολογιο αυτο εμφανιζε καποια ελαττωματα οποτε τους ζητησα να μου το αλλαξουν, πραγμα το οποιο και εγινε, οχι μια αλλα τρεις φορες, καθοτι και το επομενο πληκτρολογιο ηταν ελαττωματικο, ενω αυτο με το οποιο εμεινα στο τελος μερικες φορες δεν εχει σωστη επαναφορα σε ενα πληκτρο, αλλα δεν ειχα διαθεση να το ξανααλλαξω. Προσφατα ενας φιλος αγορασε μια καρτα γραφικων απο το ιδιο καταστημα, η οποια δε δουλευε -ηταν ελαττωματικη και την οποια αλλαξε. Σημερα αγορασα κι εγω ενα καλωδιο για να συνδεσω καποια ηχεια με το στερεοφωνικο, το οποιο σωστα το μαντεψατε, επισης δε δουλευε (πραγματικα εμεινα με την απορια τι μπορει να μην δουλευει σε ενα καλωδιο...).

 

Και μετα απο τα παραπανω μου γεννηθηκε η εξης απορια: Μηπως αυτα τα καταστηματα "προσφορων" φερνουν συστηματικα ελαττωματικα προιοντα? Μηπως οι εταιρειες πουλανε φτηνοτερα τα προιοντα που δεν εχουν περασει ποιοτικο ελεγχο και τελικα καταληγουμε να τον κανουμε εμεις? Μηπως δεν ειναι καν αυθεντικα καποια απο τα προιοντα τους? Οσοι εχουν παει στην Κινα θα ξερουν οτι υπαρχουν καταπληκτικες απομιμησεις.

Δεν ξερω, αλλα πολλες συμπτωσεις μαζευτηκαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο υπαλληλο καταστηματος στη Γερμανια (νομιζω το εχω ξαναγραψει αλλα τεσπα):

Σε καποιες χωρες στελνουν προιοντα β'...οχι ολα φυσικα - καποια απο αυτα.

Ελλαδα, Κατω Ιταλια, Βουλγαρια, Πολωνια απ'οτι καταλαβα ειναι μεσα σ'αυτες τις χωρες...

 

Megas aris,

οτιδηποτε αγορασα απο ΜΜ στη Γερμανια μου βγηκε αψογο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το ΜΜ, αλλά μεγάλη ελληνική αλυσίδα υπολογιστών φέρνει β΄ διαλογής εδώ και χρόνια...

 

Και μια καινούργια μεγάλη αντίπαλος της το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι τα προιντα που εχουν στην βιτρινα/εκθεση (που τα πιανουν ολοι) και τα πουλανε κοψοχρονια μετα...

Σε στυλ Stock του πλαισιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οτι καποιοι θα φερνουν και β διαλογης ειναι αναμενομενο.

 

Οταν πχ μια μοναδα παραγωγης gpu δεν εχει καλο ποιοτικο ελεγχο υπαρχει πιθανοτητα καποια κομματια να ξεφυγουν με καποιο μικρο προβληματακι.

 

Ειναι πχ σαν το Factory Outlet.Τα πρωτα χρονια οταν ειχε ξεκινησει ηταν πολυ φθηνοτερο απο τωρα γιατι πουλαγε κομματια φιρμες τα οποια ομως ειχαν μικρες ατελιες (του στυλ πχ οτι το Levis jean μπορει να ειχε το ενα μπατζακι λιγο μιο μακρυ ή ενα παπουτσι Nike να ειχε καποια ψιλοατελεια η οποια φαινοταν αν το παρατηρουσες προσεκτικα).

 

Τετοια κομματια ολες οι εταιρειες τα δινουν σε χαμηλοτερη τιμη και εν συνεχεια τα μαγαζια τα πουλανε και αυτα χαμηλα.

 

Για το Media Markt του Φαληρου εχω να πω οτι βρηκα την lcd τηλεοραση που αγορασα τον Ιουλιο απο αλλη γνωστη αλυσιδα.Τοτε τον Ιουλιο το Media Markt στο Μαρουσι δεν την ειχε και εγω την αγορασα απο ανταγωνιστη προς 1350 ευρω, την χαμηλοτερη τιμη στην αγορα εκεινη την περιοδο απο "ζωντανο" καταστημα και με ατοκες δοσεις.

Τωρα 3 μηνες μετα το Media Markt στο Φαληρο πουλαει την ιδια τηλεοραση στα 990 ευρω.

Οτι και αν εγινε δεν μπορει μεσα σε 3 μηνες η τιμη να επεσε 360 ευρω.Αρα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κομματι β διαλογης το οποιο ενδεχομενα να εμφανισει καμμενα πιξελ ή κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως φίλε μου γίνεται να πέσουν οι τιμές απότομα. Αρχές Σεπτεμβρίου οι περισσότερες επώνυμες φίρμες τηλεοράσεων τράβηξαν μια μείωση από 150 έως 250 ευρουλάκια. Μια αγορά σε τέτοια κατηγορία προιόντος πρέπει να κρίνεται μόνο σε κοντινές περιόδους για να μη βγαίνουν λάθος συμπεράσματα για καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω τα MediaMarkt τα ηξερα απο τη Γερμανια οπου μαζι με τα Saturn εχουν μεγαλο μεριδιο της αγορας και γι'αυτο και τα εμπιστευτηκα. Να τονισω οτι στη Γερμανια δε θεωρουνται φτηνα, αλλα απλως πολυ μαζικα, δλδ βρισκεις ο,τι θελεις συγκεντρωμενο σε ενα χωρο, κατι σαν Κωτσοβωλος. Επισης ο,τι εχω ψωνισει απο Γερμανια δουλευει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα 3 μηνες μετα το Media Markt στο Φαληρο πουλαει την ιδια τηλεοραση στα 990 ευρω.

Οτι και αν εγινε δεν μπορει μεσα σε 3 μηνες η τιμη να επεσε 360 ευρω.Αρα υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κομματι β διαλογης το οποιο ενδεχομενα να εμφανισει καμμενα πιξελ ή κατι αλλο.

Κι όμως φίλε μου γίνεται να πέσουν οι τιμές απότομα. Αρχές Σεπτεμβρίου οι περισσότερες επώνυμες φίρμες τηλεοράσεων τράβηξαν μια μείωση από 150 έως 250 ευρουλάκια. Μια αγορά σε τέτοια κατηγορία προιόντος πρέπει να κρίνεται μόνο σε κοντινές περιόδους για να μη βγαίνουν λάθος συμπεράσματα για καταστήματα.

Άσε που μπορεί να την πουλάνε ηθελημένα κάτω του κόστους, ως κράχτη. Πάντα στις πρώτες μέρες λειτουργίας ενός νέου καταστήματος τους το κάνουν αυτό για μερικά προϊόντα (μόνο), για να τραβάνε την προσοχή του κόσμου και να δίνουν την εντύπωση πως είναι τα φθηνότερα μαγαζιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την εμπειρια μου απο ΜΜ (Κηφισιας). Οι πωλητες τρωνε τετοιο τρεξιμο, που αν βρεις πωλητη να σε βοηθησει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, τραβα να αναψεις λαμπαδα στην Τηνο. Απο την αλλη, αγορασα την πρωτη τους "ευκαιρια" στις LCD, μια THOMPSON,μια χαρα τηλεοραση για τα λεφτα της,αλλα εμενα δε μου εκανε. Τη γυρισα πισω ενω ειχα πεταξει το κουτι, ο προϊσταμενος μου βρηκε κουτι απο στησιμο βιτρινας και ενω ειχα πληρωσει με πιστωτικη, πηρα πισω τα λεφτα μου μετρητα!!!!

Η λεπτομερεια ειναι οτι βρηκα την SAMSUNG που εχω τωρα, 100 ευρω φτηνοτερη σε ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ & ΠΛΑΙΣΙΟ του THE MALL και μαλιστα επειδη πηρα δειγμα βιτρινας (7 ημερων δειγμα) (απο ΠΛΑΙΣΙΟ) την αγορασα 240 ευρω κατω. Ελειπαν οι βιδες στηριξης της βασης. Τις βρηκε με το 2ο τηλεφωνημα ενα παλληκαρι και μου τις εστειλε στο υποκαταστημα Περιστεριου.

 

Τελικο συμπερασμα: Μια χαρα και το ΜΜ και το ΠΛΑΙΣΙΟ σε γενικες γραμμες,αλλα δε θα "τσιμπουσα" ποτε σε διαφημισεις για "χαμηλες τιμες", σε κανενα απο τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...