Προς το περιεχόμενο

Μπορω να κανω partition σε σκληρο απο windows;


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

:) λοιπον παιδια το πραγμα εχει ως εξης: εχω εναν εξωτερικο δισκο 80 GB και κοντευει να γεμισει, απ΄την αλλη στο σκληρο δισκο του υπολογιστη( C: ) οπου ειναι εγκατεστημενα τα windows xp απομενουν 30 GB(απο τα 80) και θελω να του κανω partition( στον C: ) ωστε να εχω ενα μερος του σαν εξωτερικο σκληρο και στον υπολοιπο μονο τα windows και τα εγκατεστημενα προγραμματα. Γινεται να κανω partition χωρις να κανω format(γιατι εχω ανολοκληρωτες ταινιες στο limewire) και αν χρειαστει τελικα format πως κανω partition και ποσο χωρο να αφησω στα windows ωστε να μην 'τρεχουν' αργα?

 

ΥΓ. συγγνωμη για το μακροσυρτο κειμενο, το περιεγραψα οσο αναλυτικα μπορουσα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου δεν θα το εκανα.

80 ειναι ηδη μικρός . Για τα σημερινα δεδομενα λεω, που εχουμε dsl, ερχονται vista, τα παιχνιδια ειναι τα περισσότερα 4 Gb, ενα dvd rip θελει απο 4-9 γιγα.

τι θα χρησιμευσει το 2ο partition που θα ειναι πες απο 20 εως 50 Gb ?

και θα ειναι τετοια η χρησιμοτητα που θα σε αποζημιώσει για το "στενεμα" του 1ου partition, και οτι ξεβόλεμα φέρει?

 

καπου 70 e κοστίζει ενας 250άρης.

 

αν το κανεις, χωρις φορματ, γινεται, αλλα ο τροπος ειναι αναλογα πιο προγραμμα διαχείρισης partitions (πχ. paragon partition commander, acronis, partition magic) θα χρησιμοποιήσεις. αλλα φτιαχνουν boot floppy or boot cd, αλλα το κανουν με απλο restart.

Αλλα οπως και να γινει, για τα 50 γιγα που εχεις ηδη κατηλειμενα θα παρει αρκετή ώρα. οσο πιο άδειος ο δισκος, τοσο πιο γρηγορα γινεται.

και φυσικα ολα αυτα τα προγράμματα θα σου εμφανισουν μια προειδοποιηση να κανεις backup πριν αρχίσεις, γιατι ολο και κατι μπορει να παει στραβα. Το που θα βαλεις προσωρινα τα 50 γιγα σου, δεν τους ενδιαφέρει, για να εχουν τους πωπους καλυμένους στο λένε :)

 

 

Για να μην εχεις προβλημα στα win, (ετσι οπως ειναι τώρα), άφησε 2-4 γιγα ελευθερα. Δηλαδη το 1ο παρτ κανε το 55.

Αλλα αν συνεχισεις να εγκαθιστας προγράμματα, , χωρις να απεγκαθιστάς άλλα, ή να βαζεις νεα αρχεια στο my documents, θα έχεις προβλημα συντομα.

 

 

Εγω τα xp τα εχω σε παρτ 10 Gb, αλλα το ειχα σεταρει τοσο πριν τα εγκαταστήσω. Στο program files εχω μονο τα απαραιτητα προγραμματα.

παιχνιδια, downloads, και ολη τη σαβουρα 100άδων γιγα ειναι σε αλλους δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου δεν θα το εκανα.

80 ειναι ηδη μικρός . Για τα σημερινα δεδομενα λεω, που εχουμε dsl, ερχονται vista, τα παιχνιδια ειναι τα περισσότερα 4 Gb, ενα dvd rip θελει απο 4-9 γιγα.

τι θα χρησιμευσει το 2ο partition που θα ειναι πες απο 20 εως 50 Gb ?

και θα ειναι τετοια η χρησιμοτητα που θα σε αποζημιώσει για το "στενεμα" του 1ου partition, και οτι ξεβόλεμα φέρει?

 

καπου 70 e κοστίζει ενας 250άρης.

 

αν το κανεις, χωρις φορματ, γινεται, αλλα ο τροπος ειναι αναλογα πιο προγραμμα διαχείρισης partitions (πχ. paragon partition commander, acronis, partition magic) θα χρησιμοποιήσεις. αλλα φτιαχνουν boot floppy or boot cd, αλλα το κανουν με απλο restart.

Αλλα οπως και να γινει, για τα 50 γιγα που εχεις ηδη κατηλειμενα θα παρει αρκετή ώρα. οσο πιο άδειος ο δισκος, τοσο πιο γρηγορα γινεται.

και φυσικα ολα αυτα τα προγράμματα θα σου εμφανισουν μια προειδοποιηση να κανεις backup πριν αρχίσεις, γιατι ολο και κατι μπορει να παει στραβα. Το που θα βαλεις προσωρινα τα 50 γιγα σου, δεν τους ενδιαφέρει, για να εχουν τους πωπους καλυμένους στο λένε :)

 

 

Για να μην εχεις προβλημα στα win, (ετσι οπως ειναι τώρα), άφησε 2-4 γιγα ελευθερα. Δηλαδη το 1ο παρτ κανε το 55.

Αλλα αν συνεχισεις να εγκαθιστας προγράμματα, , χωρις να απεγκαθιστάς άλλα, ή να βαζεις νεα αρχεια στο my documents, θα έχεις προβλημα συντομα.

 

 

Εγω τα xp τα εχω σε παρτ 10 Gb, αλλα το ειχα σεταρει τοσο πριν τα εγκαταστήσω. Στο program files εχω μονο τα απαραιτητα προγραμματα.

παιχνιδια, downloads, και ολη τη σαβουρα 100άδων γιγα ειναι σε αλλους δισκους.

 

:) σ'ευχαριστω random για την απαντηση. Εδω και λιγους μηνες εχω βαλει adsl και κατεβαζω ταινιες συχνα(γι' αυτο αλλωστε θελω και περισσοτερο χωρο) οποτε μαλλον θα παρω καινουργιο δισκο, εσωτερικο κατα προτιμηση λογω κοστους, οταν τιγκαρει τουλαχιστον ο εξωτερικος. Γινεται να βαλω τον καινουργιο(250 GB ας πουμε) στη θηκη του παλιου εξωτερικου, ετσι δεν ειναι? και ετσι τοποθετωντας τον 80η πρωην εξ. ως δευτερο εσωτερικο να μην επηρεαστει ο τελευταιος οταν κανω format στον αρχικο μου εσ. σκληρο(αυτον με τα windows)

 

ΥΓ. γιατι το να εγγραφω τις ταινιες σε dvd-r δε λεει...

ΥΓ. τωρα το πως θα εκμεταλλευτω το χωρο του αρχικου(με τα windows) κανοντας partition, εδω ειμαστε παλι να τα πουμε:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 250 θα τον εβαζα εσωτερικό, και κρατα τον παλιο 80αρι έξω. πιο ασφαλής θα ειναι τα πολλά data, και πιο γρήγορη η αντιγραφή μεταξύ c kai 250ari

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον 250 θα τον εβαζα εσωτερικό, και κρατα τον παλιο 80αρι έξω. πιο ασφαλής θα ειναι τα πολλά data, και πιο γρήγορη η αντιγραφή μεταξύ c kai 250ari

 

δικιο εχεις αυτο σκεφτηκα και εγω, λεω μαλιστα για 20 ευρω παραπανω να παρω εναν Western Digital 320αρη αλλα δε βρισκω στο site της e-direct εναν τετοιο με 16 MB cache(ψιλοπραγματα θα μου πεις), ασε που δεν ξερω πως να τον εγκαταστησω. τελοσπαντων θα δω...

 

ΥΣ. απ' οσο εχω ψαξει τα e-direct εχουν τις πιο συμφερουσες τιμες συν το οτι στα στελνουν στο σπιτι ανεξοδα(για αγορες >40 ευρω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...