Προς το περιεχόμενο

υπολογισμος αυτονομης θερμανσης με ωρομετρητη


ventor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια υπαρχει κανενας τροπος υπολογισμου αυτονομης θερμανσης με ωρομετρητη? ειναι δυνατον σε σπιτι 70 τμ να χρεονεται 1 ευρω την ωρα με αγορα πετρελαιου πρως 50 λεπτα το λιτρο?το σπιτι ειναι μονοκατοικια και ειναι 2 μονοκατοικιες που εχουν τον ιδιο καυστηρα για θερμανση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα δύο σπίτια έχουν τα ίδια τετραγωνικά (και προφανώς τα ίδια σώματα) το να υπολογίσεις το κόστος είναι πολύ απλό. Δεν καταλαβαίνω πού μπερδεύεσαι. Στο σπίτι μου βγαίνει πάνω από 1? την ώρα αλλά είναι 100 τ.μ. Παίζει ρόλο η απόδοση του καυστήρα, οι απώλειες από θέμα μόνωσης σωληνώσεων κλπ. Αν δεν έχουν τα ίδια τετραγωνικά μέτρα οι δύο μονοκατοικίες τότε πάει με διαφορετικό συντελεστή.

 

Όσο για τον τρόπο υπολογισμού (ίδια τ.μ) μετράς σύνολο ωρών (και για τους δύο-άθροισμα) από την μέρα που έβαλες πετρέλαιο (εννοείται έχεις καταγράψει την ημέρα που έβαλες πετρέλαιο την ένδειξη) πόσο πετρέλαιο σε ? χρειάστηκε για να "βγουν πέρα" αυτές οι ώρες και βρίσκεις την κατανάλωση του καυστήρα ανα ώρα. Ε πολύ απλά, 150 ώρες εσύ επί π.χ 1? η ώρα = 150? και 80 ώρες ο τσιγκούνης γείτονας/μπάρμπας = 80?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 λιτρα(530 ευρω) ειχαμε παρει αλλα τα 800 καταναλοθηκαν οταν εγινε η μετρηση 365 ωρεσ εγω 117 ο γειτονασ για πεσ μου πς βγενει 1 ευρω?γιατι δεν τα παω καλα με μαθηματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε σύνολο 482 ώρες (365+117) για 800 λίτρα.

 

800/482 = 1,66 λίτρα ανά ώρα

 

Το ένα λίτρο κοστίζει 0,53

 

Άρα η μία ώρα κοστίζει 1,66*0,53 = 0,88

 

Αυτό εάν έχετε τα ίδια τετραγωνικά με τον γείτονα και ίδια σώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραπάνω είναι όλα σωστά φυσικά...

 

Αλλά η απορία μου εμένα είναι τι γίνεται σε διαφορετικά τετραγωνικά μέτρα και φυσικά με άλλο αριθμό σωμάτων??Πως υπολογίζουμε την κατανάλωση με βάση τις ώρες?

 

Ξέρω κανονικά ότι αυτό γίνεται και καθορίζεται από το μηχανικό που κάνει την μελέτη αλλά το κτίριο στο οποίο βάλαμε αυτόνομη είναι αρκετά παλιο και δεν είχε πριν και φυσικά δεν υπάρχει τέτοια μελέτη... Πως υπολογίζουμε λοιπόν γιατί ο απλός μπακάλικος με τις ώρες δεν είναι σωστός και σίγουρα αδικεί κάποιους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως αν βάλει το κάθε διαμέρισμα την θέρμανση για μια ώρα (χωρίς να λειτουργούν τα υπόλοιπα διαμερίσματα) θα δείτε πόσα λίτρα καίει. Και ανάλογα γίνεται μετά ο υπολογισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πέτυχες διάνα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Η πολυκατοικία που μένω έχει τρία διαμερίσματα διαφορετικών τετραγωνικών όλα (τα δύο είναι μεζονέτες.) και μάλιστα η μία αυθαίρετη που δεν υπήρχε στα σχέδια και την μελέτη του μηχανικού!

Από ό,τι έμαθα λοιπόν σε αυτή τη περίπτωση μόνο ο θερμιδομετρητής κάνει ακριβή δουλειά, ο οποίος μετράει ακριβώς το νερό σε τι θερμοκρασία φεύγει από το καυστήρα και σε τι επιστρέφει ανά διαμέρισμα. Κοστίζει περίπου 500?.

Από την άλλη (η περίπτωση μου) αν δεν έχεις δυνατότητα να βάλεις θερμιδομετρητή, τότε πρέπει ένα μηχανικός να υπολογίσει τις θερμίδες (σε αυτό το στάδιο είμαι) κάθε διαμερίσματος (πόσα σώματα υπάρχουν, διαστάσεις, τετραγωνικά, κλπ). Τότε υπάρχει ένας τύπος ο οποίος υπολογίζει τι ακριβώς πρέπει να πληρώσει ο κάθε ενοικιαστής λαμβάνοντας υπόψιν το συντελεστή του διαμερίσματος, και τις ώρες που έχει γράψει το καθένα διαμέρισμα. Εκτός αυτού πρέπει να ξέρεις ότι το 15% του τιμολογίου πληρώνεται ως πάγιο ανεξαρτήτώς ωρών, αλλά και πάλι σύμφωνα με το συντελεστή. Θα δω το τύπο και θα στον γράψω αύριο. Αν θες στείλε μου το maíl σου να σου στείλω και ένα excel που έφτιαξα και τα υπολογίζει όλα μόνο του.

Εννοείται ότι τις ώρες πάντα τις βλέπεις την ημέρα που θα σου φέρουν το πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γνωριζει καποιος ποσο ρευμα καιει ο καυστηρας του καλοριφερ την ωρα?και κατι αλλο..θα ηθελα να μου δειξετε εναν εγκυρο τροπο υπολογισμου πετρελαιου και φυσικα το αντισοιχο ρευμα που μπορει να καει ο καυστηρας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια..και μετα πως υπολογιζεται το ρευμα του καυστηρα σε αναλογια με το πετρελαιο και τις ωρες που λειτουργουσε σε καθε διαμερισμα?{αυτονομη θερμανση}και ποσο παει το k/wh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...