Προς το περιεχόμενο

δυσλεξια


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος έχει χαρτί δυσλεξίας (και εννοείτε έχει στην πραγματικότητα) πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει σωστά, πχ. σε εξετάσεις αγγλικων, γαλλικων κτλ (πχ:lower........) το δέχονται ή είναι άχρηστο και γενικά έχεις κάποιες διευκολύνσεις ή τπτ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που ξέρω και φαντάζομαι και εσύ θα το ξέρεις είναι ότι στις πανελλήνιες, εξετάζεσαι προφορικά αλλά και μέσα στην σχολή που θα περάσεις εξετάζεσαι προφορικά...

[ΠΡΑΓΜΑ ΛΑΘΟΣ - προσωπική που άποψη. Ίσως γιατί όλα τα άτομα που ξέρω που ήταν και καλά δυσλεξικά ΔΕΝ ήταν... offtopic αυτό.]

Τώρα από όσο ξέρω για τις εξετάσεις σε ξένα πτυχία, δεν υπάρχει κάποια διευκόλυνση. Τουλάχιστον μέχρι πριν 6,7 χρόνια. Αν έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα παιδιά που έχουν πραγματικά δυσλεξία. Για αυτά τουλάχιστον μέχρι το λύκειο, πρέπει να έχουν το προνόμιο της προφορικής εξέτασης. Μετά νομίζω πως είναι υπερβολή.. Με το σύστημα έχω πρόβλημα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δε καταλαβα ακριβως τι ειναι η δυσλεξια, μπορειτε να μου το εξηγησετε? Αφορα δλδ στα ορθογραφικα λαθη? Στην αρθρωση των λεξεων? Μπερδευετε πχ το "Φ" με το "Β" ή κατι αντιστοιχο? Τι ειναι δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλος σε μια εφημερίδα που σκάει μύτη στην ταινία "spy hard" :

 

Dyslexia for cure found

 

Χεχε... ελπίζω να μην χάλασα το τόπικ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτοί που έχουν δυσλεξία, έχουν πρόβλημα στο γράψιμο, και στο διάβασμα. Του τύπου άλλα να λέει το book και άλλα να διαβάζουν. Πρόβλημα συγκέντρωσης. Η να μην μπορούν αν συντάξουν σωστά μια πρόταση. Κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω και εγώ ακριβώς. Αν είπα κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημα, οι δυσλεκτικοί χρειάζεται να έχουν έγγραφο απο ΚΡΑΤΙΚΟ νοσοκομείο που να πιστοποιεί την ιδιομορφία αυτή (η οποία είναι ταυτόχρονα και χάρισμα).

 

Στις εξετάσεις γλώσσας του Michigan και του Cambridge υπάρχει μέριμνα, και εξετάζονται διαφορετικά. Αν μπείτε στις σελίδες των εξεταστικών φορέων, θα το διαβάσετε και εσείς. Αυτό ισχύει εδώ και πολύ καιρό. Το μόνο που πρέπει όμως να κάνετε είναι να ενημερώσετε πολύ πρίν τον εξεταστικό φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το site...Συνοπτικά:

 

αντιστροφές γραμμάτων - αριθμών (ε αντί για 3)

αντιμεταθέσεις ή παραλείψεις ή προσθήκες γραμμάτων (ή συλλαβών) στην ίδια λέξη (πότι ή πι ή τοτόπι αντί για τόπι)

καθρεφτική ανάγνωση ή γραφή (εμ αντί με)

αντικαταστάσεις λέξεων με άλλες παρεμφερούς σημασίας (διαβάζουν ή γράφουν κοντός αντί για χαμηλός)

γενικά: κάνουν "περίεργα" και αδικαιολόγητα λάθη, έχουν δυσανάγνωστα γραπτά.

γενικά: δυσκολεύονται να μάθουν πίνακες, σειρές ονομάτων (π.χ. ημέρες της εβδομάδας, μήνες του χρόνου).

γενικά: δυσκολεύονται να αντιγράψουν από τον πίνακα ή από σημειώσεις.

γενικά: έχουν προβλήματα προσανατολισμού στο χώρο και στο χρόνο.

 

Όμως:

 

έχουν γρήγορη αντίληψη,

συχνά ξαφνιάζουν με την οξυδέρκεια των παρατηρήσεων τους,

έχουν ικανότητες συνδυαστικές

κρίνουν και οδηγούνται σε λογικά συμπεράσματα μετά από επεξεργασία δεδομένων

έχουν έφεση στην μηχανολογία, στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές

έχουν γόνιμη φαντασία, χιούμορ και επινοητικότητα.>>

-----

μεχρι το λυκειο ναι προφορικα αλλα μετα δεν νομιζω...

σιγουρα παντως για πανελληνιες ειναι μεγαλο ατου αν δεν διαβαζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...