Προς το περιεχόμενο

AVIAddXSubs: Πρόγραμμα ενσωμάτωσης υποτίτλων σε DivX αρχεία


dimitk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτόνομο, πολύ απλό πρόγραμμα, που δεν χρησιμοποιεί utilities τρίτων για να ενσωματώσει τους υπότιτλους.

 

Βάζετε σε ένα directory το avi μαζί με το συνονόματό του srt και κάνετε drag&drop ένα από αυτά στο εικονίδιο ή το shortcut του προγράμματος. Πατάτε "Create" και περιμένετε δυο λεπτά. Παράγεται ένα αρχείο divx έτοιμο να το δείτε στον player σας.

 

Μπορείτε να το κατεβάσετε από το παρακάτω link:

 

http://www.calcitapp.com/AVIAddXSubs.php

 

Ερωτήσεις και απορίες σε αυτό το θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. μέσα σε ένα φάκελο έχουμε την ταινία και του srt, σωστά? σωστά. κατόπιν τρέχουμε το πρόγραμμα και ανοίγουμε είτε το avi είτε το srt (μόνο ένα από τα 2) και πατάμε το κουμπί create subtitled divx file. ωραία τα κάνω αλλά δεν μου ενσωματώνει τους υπότιτλους. κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησα αλλά δεν τα κατάφερα. μέσα σε ένα φάκελο έχουμε την ταινία και του srt, σωστά? σωστά. κατόπιν τρέχουμε το πρόγραμμα και ανοίγουμε είτε το avi είτε το srt (μόνο ένα από τα 2) και πατάμε το κουμπί create subtitled divx file. ωραία τα κάνω αλλά δεν μου ενσωματώνει τους υπότιτλους. κάνω κάτι λάθος?

 

Προσπάθησε ξανά αφού μετονομάσεις τα αρχεία χωρίς κενά, δηλαδή με την εξής μορφή:

 

abc.def.avi

abc.def.srt

 

Νομίζω πως έτσι θα δουλέψει. Στα παραπάνω που λες δεν εξηγείς τι αποτέλεσμα έχεις. Δημιουργείται αρχείο ή όχι; (Αυτό που δημιουργείται πρέπει να είναι της μορφής: onomatainias.divx) Εννοείται πως το αποτέλεσμα θα το δεις σε standalone divx player και όχι στο pc σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα φάκελο βάζεις το avi και το srt. Π.χ.

 

lost0318.avi

lost0318.srt

 

Μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα και να επιλέξεις το avi, όπως επίσης μπορείς να κάνεις drag&drop το ένα από αυτά στο εικονίδιο του προγράμματος ή το shortcut, για μεγαλύτερη ευκολία. Μετά πατάς "create". Θα σου δημιουργηθεί ένα άλλο αρχείο, στο παράδειγμα θα είναι

 

lost0318.divx

 

Αυτό το νέο αρχείο έχει τους υπότιτλους ενσωματωμένους. Το βάζεις σε ένα CD/DVD (απλό copy) και το παίζεις στον DivX player. Οι υπότιτλοι πρέπει να ενεργοποιηθούν από το τηλεχειριστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλό κσι πολύ γρήγορο το πρόγραμμα!! Αλλά το παραγόμενο αρχείο ενώ δουλεύει κανονικά και με υπότιτλους στο PC, στο DVDplayer και στο XBOX δεν εμφανίζονται οι υπότιτιλοι (δεν είναι θέμα ρυθμίσεων το έλεγξα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω αυτό το πρόγραμμα αλλά από ότι υποθέτω μετατρέπει DivX αρχεία σε DVD. Αυτό είναι εντελώς άλλη διαδικασία που η όλη ιστορία του AVIAddXSubs είναι να την αποφύγουμε γιατί απαιτεί recode. Το ζητούμενο είναι να βάλουμε το αρχείο κατευθείαν (με μια επεξεργασία 2 λεπτών) και να παίξει. Χρειάζεσαι έναν κανονικό DivX player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου dimitk!!! Δοκίμασα αρκετά αρχεία και δουλεύει σε όλα χωρίς πρόβλημα. Χωρίς να θέλω να την πω στο avisub, το AVIAddXSubs μου φαίνεται προς το παρόν bug free!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρω αυτό το πρόγραμμα αλλά από ότι υποθέτω μετατρέπει DivX αρχεία σε DVD. Αυτό είναι εντελώς άλλη διαδικασία που η όλη ιστορία του AVIAddXSubs είναι να την αποφύγουμε γιατί απαιτεί recode. Το ζητούμενο είναι να βάλουμε το αρχείο κατευθείαν (με μια επεξεργασία 2 λεπτών) και να παίξει. Χρειάζεσαι έναν κανονικό DivX player.

Λάθος υποθέτεις το DivX Video Converter μετατρέπει αρχεία avi, mpeg, vob, TS, SVCD, ... σε divx ενσωματώνοντας πολλά αρχεία υποτίτλων και ήχων καθώς επίσης μπορεί να δημιουργήσει και menus σε ένα απλό αρχείο, http://www.divx.com/divx/windows/converter/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...