Προς το περιεχόμενο

Visa για ΗΠΑ - Καναδά


FilipposMD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Το καλοκαίρι θα είμαι για κάποιους μήνες στον Καναδά. Για τις ΗΠΑ ξέρω ότι χρειάζεται VISA. Ισχύει το ίδιο και για Καναδά; Επίσης, λέω να κάνω κανά ταξιδάκι στις ΗΠΑ όσο θα είμαι εκεί. Γίνεται να πάρω VISA από εδώ και να την έχω σε περίπτωση που όντως ταξιδέψω ή έτσι αόριστα δε σου δίνουν; Και πόσο διαρκεί η VISA; Αν κάποιος ξέρει, τον ευχαριστώ που θα μου απαντήσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για ΗΠΑ, ξέρω ότι πρέπει να τους δηλώσεις πόσο θα μείνεις για να σου χορηγήσουν για αντίστοιχο διάστημα. Επίσης, ρωτάνε αν έχεις συγγενείς εκεί (αν έχεις δυσκολεύει το πράγμα ως προς τη διάρκεια της θεώρησης που θα χορηγήσουν). Για Καναδά, όπως φαίνεται και από τη σχετική σελίδα του ΥΠΕΞ, δε χρειάζεται VISA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον καναδα δεν θες καθολου visa μονο το διαβατήριο σου!

για αμερικη χρειαζεσαι visa αλλα και ενα καρο αλλες

μαλακιες που πρεπει να κανεις για να στην δωσει το προξενείο τους!

ασε την αμερικη επειδη θα σου βγει το λαδι!

αν οντως πας βολεψου με τον καναδα!

τι στο καλο η τριτη μεγαλυτερη σε μεγεθος χωρα ειναι

καπου θα βρεις να σου αρεσει!!

προτεινω niaga falls στο toronto η να πας στο quebec city που ειναι ολα τα λεφτα αλλα εκει το κακο ειναι οτι μιλανε γαλικα μονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, από Ελλάδα για κάποιο λόγο χρειάζεσαι ακόμα βιζα για Αμερική... Η μόνη από την Ευρώπη των 15 που χρειάζεται ακόμα. @@ βασικά, σπατάλη χρόνου και χρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι λόγοι για την έκδοση νέων διαβατηρίων είχαν να κάνουν με την, υποτιθέμενη ή πραγματική, ευκολία παραχάραξης των προηγουμένων και τη δυσκολία παραχάραξης των τωρινών.

 

Η visa δεν έχει σχέση με τα διαβατήρια και οι ΗΠΑ, βέβαια, δεν είναι η μόνη χώρα που ζητά έκδοση θεώρησης.

 

Τώρα, για την απορία του FilliposMD, ρώτησα φίλο που έκανε το ίδιο ταξίδι πρόσφατα (Καναδάς και από εκεί ΗΠΑ) και μου είπε ότι είχε εκδώσει εκ των προτέρων visa για τις ΗΠΑ με συγκεκριμένες ημερομηνίες όμως. Κοινώς, το δεύτερο σκέλος του ταξιδιού ήταν προγραμματισμένο και όχι "αν μας καθίσει".

 

Το προτιμότερο, βέβαια, θα ήταν να γίνει μια ερώτηση στην εδώ πρεσβεία. Από πρόσφατη εμπειρία μου, η έκδοση visa έχει απλουστευτεί πάρα πολύ (εφόσον υπάρχει πρόσβαση στο internet).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Θα κάνω κι ένα τηλεφώνημα στην πρεσβεία των ΗΠΑ να μου πουν τι παίζει. Αν κι υποθέτω ότι visa μπορώ να βγάλω και στον Καναδά. Για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε FilipposMD θα σε παρακινουσα να το ξανασκεφτεις για να περασεις απο Καναδα Ηπα.Κυριως αν το επιχειρησεις οδικως θα σου βγει το λαδι+το οτι θα χασεις 1 μερα χαλαρα στο ψαξιμο.Οσο για καναδα οντως δε χρειαζεται βιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα πάνε στην πρεσβία και βγάλε την βιζα απο πριν. Εγώ είχα κάνει ακριβώς το αντιθετο (ΗΠΑ->Καναδας->ΗΠΑ) με αμαξι και δεν είχα κανένα πρόβλημα με ψαξίματα.

Θα συμπληρώσεις κατι ηλίθια χαρτία στην πρεσβεία (του τύπου: Γνωρίζετε απο χρήση εκρηκτικών, Εχετε συμετάσχει σε τρομοκρατική ενέργεια; κτλ) και αν δεν είσαι τίποτα άνεργος ή ανασφάλιστος θα στην δώσουν άμμεσα πιστέυω.

Ν.Υόρκη και Ουάσινκτον να πάς αν μπορείς, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή με λεωφορείο ή με αεροπλάνο θα περάσω τα σύνορα, οπότε ελπίζω να μην είναι μεγάλη η ταλαιπωρία. Κι εγώ για Ν. Υόρκη και ίσως Ουάσινγκτον σκέφτομαι. Τέλος πάντων, θα ρωτήσω στην πρεσβεία και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Visa που εκδίδεται αυτή τη στιγμή για τις ΗΠΑ δε βγαίνει για συγκεκριμένες ημερομηνίες όπως αναφέρθηκε, αλλά για ένα διάστημα 10 ετών.

 

Όσον αφορά για τον Καναδά, δε χρειάζεται κάτι σπουδαίο, όταν θα πας να μπεις στον ΚΑναδά σου σφραγίζουν απλώς το διαβατήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ας κάνω ένα μικρό ξεθαματάκι κι εγώ. :P

Ενας φίλος μου θα χρειαστεί μάλλον σύντομα βίζα. Μπορεί να κάνει κάποιες ενέργειες μέσω ίντερνετ; Δεν ξέρω τι ! Ιδέα δεν έχω τι χρειάζεται. Να συμπληρώσει ας πούμε κάποια χαρτιά, αιτήση ή τίποτα τέτοια. Ή θα πρέπει να μεταβεί στην πρεσβεία και εκεί να κάνει ότι είναι να κάνει;

Αν ναι ποια ακριβώς σελίδα είναι γιατί στο http://www.usembassy.gr/vi/index.html τα Αγγλικά μου δεν με βοηθάνε και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι και η μετάφραση στα ελληνικά των οδηγιών.

 

http://www.usembassy.gr/vi/non_immigrants_GR.html

 

 

Βασικά πρέπει να κλείσει ραντεβού για το interview, και να φροντίσει να έχει τα χαρτιά που χρειάζονται (τη συγκεκριμένη αίτηση που λέει εκεί, τα παράβολα, κλπ).

 

Τώρα το ραντεβού κλείνεται και τηλεφωνικά ΑΝ τους βρεις ποτέ στο τηλέφωνο, ή καλύτερα μέσω ίντερνετ. :) Προσοχή θέλει γενικά αρκετές μέρες πριν να ψάξεις για ελεύθερη θέση για το ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...