Προς το περιεχόμενο

Σφραγιδα Χαγης


kainourios80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις που μπορω να βαλω τη σφραγιδα της Χαγης;Εχω καποια εγγραφα τα οποια πρεπει να εχουν τετοια σφραγιδα. Αν καποιος ξερει...

 

Στις κατά τόπους Νομαρχίες ... ρώτησε και σε ΚΕΠ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεμα ειναι το εξης: εβγαλα κατι χαρτια σε μια περιφερειακη νομαρχια και δε μου ειπαν εκει οτι πρεπει να βαλω και τη σφραγιδα της Χαγης και τωρα βρισκομαι Αθηνα. Τωρα πρεπει να παω στη συγκεκριμενη νομαρχια η μπορω να βαλω τη σφραγιδα της Χαγης και στην Αθηνα. Το Κ.Ε.Π. μου λεει στην νομαρχια που βγηκε το εγγραφο και η νομαρχια μου λεει οτι μπορω και στην Αθηνα.Θεοι...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ανασκαφη αλλα ας ειναι καλα το google!Ξερει κανεις αν σε εγραφο που υπογραφουν δυο ατομα, το χαρτι με την σφραγιδα της Χαγης πρεπει να αναφερει και τους δυο υπογραφοντες ή μονο τον εναν? Ο συμβολαιογραφος επιμενει οτι μονο ενα ονομα μπαινει αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα εχω προβλημα στην ελλαδα με ενα μονο ονομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια βεβαιωση οτι δουλευα καπου, την οποια υπογραφουν δυο ατομα. Σε αυτην την βεβαιωση θελω να βαλω την σφραγιδα της Χαγης ωστε να μετραει και στην ελλαδα. Η συμβολαιογραφος μου λεει οτι αρκει να σημειωσει το ενα ονομα, αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν αρκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει σε έγγραφα του δημοσίου, όχι σε έγγραφα από ιδιώτες.Και δεν είναι μετάφραση, αλλά αποδεικνύει σε δημόσιους φορείς των χωρών που την αποδέχονται πως το έγγραφο που έχεις είναι αυθεντικό (και δε χρειάζεται να πας στο προξενείο της εκάστοτε χώρας για να πιστοποιηθεί η αυθεντικότητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πανεπιστημιακο νοσοκομειο ειναι το χαρτι και εχω ηδη την σφραγιδα, απλα στο #2 εχει γραμμενο μονο το ενα ονομα απο τους δυο υπογραφοντες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν αφορούν εσένα αυτά που έγραψα. Στα δικά μου χαρτιά πάντως μία κυρία είχε υπογράψει και έγιναν δεχτά μέχρι και από τον ελληνικό στρατό.

 

Καλή τύχη πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σφραγίδα της χάγης πιστοποιεί το γνήσιο της υπογραφής του υπογράφοντος το έγγραφο.

 

οι υπάλληλοι έχουν αφήσει υπόδειγμα της υπογραφής τους στις νομαρχίες που μόνο έτσι μπορούν να πιστοποιούν ότι είναι γνήσια η υπογραφή.

 

έγγραφο με δυο άτομα που να υπογράφουν δεν μου έχει τύχει. αλλά το λογικό είναι να δουλεύουν σε υπηρεσίες που να υπάγονται στην ίδια νομαρχία οπότε πού είναι το πρόβλημα της νομαρχίας να αναφέρει στη σφραγίδα και τα δυο ονόματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον την χρειαστηκα τη σφραγιδα το 2008 (apostil στα λατινικα) επειδη δουλευα εξωτερικο και παντρευτηκα εδω. Επρεπε λοιπον στο πιστοποιητικο γαμου να βαλω σφραγιδα για να το δεχτουν εκει που δουλευα ωστε η γυναικα μου να ειχε αδεια παραμονης. Λοιπον θα παρεις υπουργειο εξωτερικων και θα ρωτησεις που πρεπει να πας. Εαν δεν εχει αλλαξει απο το 2008, εγω πηγα στη Κατεχακη μολισ στριψεισ απο Κηφισσιασ και αρχισει η ανηφοριτσα, υπαρχει καποιο παραρτημα του Υπ. ΕΞ. (στο αριστερο μας χερι) εκει την πηρα αμεσωσ και μονο εκει. Σου λεω επισης επειδη ημουν 6 χρονια εξωτερικο, οτι τιποτα αλλο η καμμια αλλη σφραγιδα η εγγραφο η γνησιο δεν γινεται δεκτο σε χωρεσ ΕΟΚ.

 

ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ale3is έχω την εντύπωση πως είναι στο εξωτερικό και προσπαθεί να γυρίσει πίσω στην Ελλάδα. Επομένως, χρειάζεται να ξέρει τι πρέπει να είναι συμπληρωμένο στη σφραγίδα ώστε να το απαιτήσει από την υπηρεσία που βάζει τη σφραγίδα στη χώρα που είναι, για να είναι αποδεκτό το χαρτί που έχει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...