Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα επαφων με bluetooth στο pc


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κρατησω αντιγραφα απο τις επαφες του κινητου μου στο pc αλλα αν και τις επιλεγω ολες οταν παω για αποστολη πατωντας δεξι κλικ -ληψη αρχειου στο εικονιδιο του bluetooth κατω δεξια στην οθονη γινεται μονο μια μεταφορα επαφης και κλεινει το προγραμμα και πρεπει να ξανακανω την διαδικασια παλι για καθε επαφη...Υπαρχει τροπος για μαζικη αποστολη τους ρε παιδια ???? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Φιλε οποιο κινητο και αν εχεις χρησημοποιησε το λογισμικο του για συνδεση με pc και θα κανεις τη δουλεια σου

 

 

Το προβλημα ομως ειναι σε μεταφορα των δεδομενων σε κινητο αλλου κατασκευαστη οταν χρησιμοποιησουμε το λογισμικο του κινητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη έχεις υπόψη ένα μαγικό freeware πρόγραμμα που λέγεται "My phone explorer" και κάνει τα πάντα?

 

 

Οχι δεν το ξερω...Που ειναι αφου ειναι δωρεαν ???? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Myphone Explorer είναι -κατά τη γνώμη μου- ό,τι καλύτερο υπάρχει για να ανταλλαγή δεδομένων ανάμεσα σε κινητό και PC και δεν περιορίζεται σε μεταφορά επαφών, αλλά προσφέρεται για διαχείριση περισσοτέρων στοιχείων (SMS, Calendar, περιεχόμενα κάρτας μνήμης κλπ.)

Απ' όσο ξέρω όμως, προορίζεται μόνο για Sony Ericsson και σίγουρα δεν δουλεύει για τα Symbian μοντέλα (σειρά P) της εταιρείας. Για τις σειρές T, Z, V, S. W και K είναι απόλυτα αξιόπιστο και -πάντα κατά τη γνώμη μου- πιό σταθερό από το FMA και πιό ευέλικτο από την εξαιρετική κατά τ' άλλα σουΐτα που συνοδεύει τα SE.

 

Γυρίζοντας στην αρχική ερώτηση του Γιάννη, η μαζική μεταφορά επαφών ανάμεσα σε κινητά διαφορετικού λειτουργικού, σπανια είναι απροβλημάτιστη. Κάποτε η Ericsson και η Siemens πρόσφεραν την ίδια σουΐτα (XTND Connect PC), ωστόσο η πρώτη πέρα από τα κλασικά πεδία (Σπίτι/Γραφείο/Κινητό) περιλάμβανε κι ένα πεδίο "άλλο". Στη μεταφορά (με υπέρυθρες) ανάμεσα σε T65/T68 και Siemens ME45, ό,τι υπήρχε εκεί πήγαινε στο πεδίο "Φαξ" του ΜΕ45, το οποίο δεν επέτρεπε να κάνεις απ' αυτά τα νούμερα κλήση για ομιλία! :P Ακόμη χειρότερα είναι τα πράγματα για μεταφορές ανάμεσα σε SE/Motorola/Samsung, με συνηθέστερο πρόβλημα ακριβώς αυτό που λέει ο Γιάννης, την ανάγκη να μεταφέρεις τις επαφές μία-μία. Αν ζητήσεις "αποστολή όλων" μεταφέρεται μόνο η πρώτη. :(

 

Η λύση που ακολουθώ, είναι μεταφορά στον υπολογιστή με το δικό του πρόγραμμα, επεξεργασία σαν αρχείο CSV και μεταφορά στο άλλο κινητό με το πρόγραμμα που ταιριάζει σ' αυτό. Αρνητικό, άν και μπορεί να φταίνε τα (δικά μου) Win, ότι -για παράδειγμα- το Motorola Phone Tools εγκαθίσταται μεν, αλλά δεν αναγνωρίζει τη συσκευή, άν προηγουμένως δεν απεγκατασταθεί το Sony Ericsson PC Suite ή το Samsung PC Studio. Μεγάλος μπελάς, μάλλον η χρήση Virtual PC είναι ο καλύτερος δρόμος.

 

Για Nokia, που μάλλον ενδιαφέρεται ο Γιάννης, δεν ξέρω πολλά, τ' αποφεύγω εδώ και 5-6 χρόνια λόγω κακής εμπειρίας με την Ελληνική αντιπροσωπεία. Τον παλιό καιρό υπήρχε μια εξαιρετική shareware σουΐτα για Nokia, to Oxygen, δεν ξέρω άν εξελίσσεται ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευχαριστω φιλε μου.

 

 

Για Nokia, που μάλλον ενδιαφέρεται ο Γιάννης, δεν ξέρω πολλά, τ' αποφεύγω εδώ και 5-6 χρόνια λόγω κακής εμπειρίας με την Ελληνική αντιπροσωπεία. Τον παλιό καιρό υπήρχε μια εξαιρετική shareware σουΐτα για Nokia, to Oxygen, δεν ξέρω άν εξελίσσεται ακόμη.

 

 

Ναι Nokia E65 εχω φιλε μου....

 

Oxyzen...Τι μου θυμισες τωρα!!!!!!Θα το ψαξω.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

 

Αυτο για τα SE θελει καλωδιο ή γινεται και με bluetooth ;;;Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τα SE θελει καλωδιο ή γινεται και με bluetooth ;;;Ευχαριστω.

 

κι εγώ προσπαθώ να κάνω τις μεταφορές μέσω bluetooth αλλά μου βγάζει το πρόγραμμα ότι πρέπει να ρυθμίσω το πρωτόκολλο obex

ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κατεβάζετε την τελευταία έκδοση από εδώ

 

Για να συνδέσετε με το pc κάντε τα παρακάτω:

Εγκαταστήστε το και τρέξτε το.

 

Για να πετύχετε σύνδεση μέσω bluetooth, πρέπει να δημιουργήσετε μέσα από τα settings του bluetooth που έχετε στο pc, μια Serial COM port μέσω της οποίας θα συνδεθεί το κινητό με το pc.

 

Μόλις δημιουργήσετε την COM port και επιλέξετε "σύνδεση", θα σας ζητήσει κάποιον κωδικό (λογικά) για να αποκτήσει πρόσβαση στο κινητό σας. Πρέπει να βάλετε τον ίδιο στο κινητό και στο pc... Το my phone explorer θα σας πετάξει ένα message κάτω δεξιά, που θα λέει "new phone detected" ή κάτι τέτοιο. Μπορείτε να πάτε Ρυθμίσεις->Σύνδεση και να πατήσετε αυτόματη αναζήτηση, θα το βρεί σίγουρα.

 

Από κει και πέρα μέσα από το πρόγραμμα πηγαίνετε Πρόσθετα->Δημιουργία αντιγράφου και κρατάτε backup πχ των επαφών σας, τις οποίες μπορείτε αργότερα να τις κάνετε restore όλες μαζί στο κινητό και όχι μια μια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά κατεβάζετε την τελευταία έκδοση από εδώ

 

Για να συνδέσετε με το pc κάντε τα παρακάτω:

Εγκαταστήστε το και τρέξτε το.

 

Για να πετύχετε σύνδεση μέσω bluetooth, πρέπει να δημιουργήσετε μέσα από τα settings του bluetooth που έχετε στο pc, μια Serial COM port μέσω της οποίας θα συνδεθεί το κινητό με το pc.

 

Μόλις δημιουργήσετε την COM port και επιλέξετε "σύνδεση", θα σας ζητήσει κάποιον κωδικό (λογικά) για να αποκτήσει πρόσβαση στο κινητό σας. Πρέπει να βάλετε τον ίδιο στο κινητό και στο pc... Το my phone explorer θα σας πετάξει ένα message κάτω δεξιά, που θα λέει "new phone detected" ή κάτι τέτοιο. Μπορείτε να πάτε Ρυθμίσεις->Σύνδεση και να πατήσετε αυτόματη αναζήτηση, θα το βρεί σίγουρα.

 

Από κει και πέρα μέσα από το πρόγραμμα πηγαίνετε Πρόσθετα->Δημιουργία αντιγράφου και κρατάτε backup πχ των επαφών σας, τις οποίες μπορείτε αργότερα να τις κάνετε restore όλες μαζί στο κινητό και όχι μια μια :)

 

ευχαριστώ πολύ

πολύ καλό πρόγραμμα

εύχρηστο και με αρκετές δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις δημιουργήσετε την COM port και επιλέξετε "σύνδεση", :)

 

Μονο σε σειριακη θυρα δεχεται συνδεση ???? Προσπαθει η κορη μου με το w800 σε usb αλλα δεν συνδεεται.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...