Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων


iced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια... Εδνιαφερομαι να βγαλω διπλωμα μηχανης (απεριοριστα κυβικα - ειμαι 21 κλεισμενα). Θελω να μου δωσετε καποιο λινκ με διαφορες πληροφοριες. Επισης ξερετε ποσα χρηματα χρειαζεται περιπου? Μπορω να αγορασω το βιβλιο για να διαβασω κανα σημα κτλ

 

Οτι περισσοτερο εχετε να μου πειτε ειναι ευπροσδεκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου συνιστούσα να βγαλεις πρωτα διπλωμα για αυτοκινητο[εαν δν εχεις βγαλει] για περιπου 2-3 χρόνια για να καταλαβεις πώς σκεφτονται οι οδηγοι αυτοκινητου κ να μαθεις όλους τους κινδυνους,γιατι αλλιως΄θα είναι πολυ επικινδινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου το κόστος είναι περίπου 300-400?. Βιβλία κτλ θα τα βρείς από τον δάσκαλο. Ξεκαθάρισε από την αρχή την τιμή. Άν έχεις και μία επαφή με τους 2 τροχούς δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Βούρ στον πατσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πάρει το Α1;Αν δεν το έχεις τότε πας στα 23..

 

δεν ισχύει κάτι τέτοιο

απλά αν έχεις το A1 σε 2 χρονια παίρνεις με την μια το Ανεξάρτητο

 

εφόσον έχεις κλείσει τα 21 μπορείς απευθείας μα πάρεις το ανεξάρτητο

 

αυτοκινητου έχεις? να οδηγείς με συμπλέκτη μηχανή μεγάλου κυβισμού ξέρεις? ( μην περιμένεις να σου μάθει η σχολη :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@iced

Για κάποιο βάσιμο λόγο πιστεύω ότι επέλεξες ίσως τον πιο γρήγορο δρόμο για να γίνεις μακαρίτης. Όχι πως με νοιάζει βέβαια, αρκεί να μην πάρεις στον λαιμό σου κανέναν φουκαρά. Δηλαδή αν δεν έχεις περάσει σταδιακά από όλα τα κυβικά ενός δικύκλου, τότε μόνο το κράτος σε θεωρεί ώριμο μόλις.... κλέισεις τα 21.

 

Εν πάσει περιπτώσει απ' όσο ξέρω υποτίθεται ότι τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά στην σχολή οδηγών, εκεί δηλαδή που θα σου δώσουν και το βιβλίο με την αντίστοιχη εξεταστέα ύλη. Βέβαια εδώ στο Καζακστάν όλα αυτά είναι θεωρίες. Ανάθεμα κι αν ήξεραν οι ίδιοι οι δάσκαλοι να οδηγούν με ένα τρόπο, δηλαδή κωμική κατάσταση από μόνη της. Και όταν γεμίζει μακαρίτες ο τόπος πάντοτε "φταίνε οι μηχανές", γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω ούτε έναν που να έκανε μαθήματα κατ' οποιονδήποτε τρόπο.

 

 

 

Τέλος πάντων:

 

 

 

 

 

 

 

Δικαιολογητικά

 

 

1) Αστυνομική Ταυτότητα

 

2) ΑΦΜ

 

3 ) 4 έγχρωμες φωτογραφίες (αν φοράτε γυαλιά οι φωτογραφίες να είναι με γυαλιά)

 

4) Παράβολο 90 ? από Εθνική Τράπεζα

 

5) Βιβλιάριο ασθενείας

 

Θεωρητική εκπαίδευση

 

 

31 υποχρεωτικές εκπαιδευτικές ώρες θεωρητικής διδασκαλίας και τεστ εξετάσεων.

 

(Αν υπάρχει δίπλωμα αυτοκινήτου απαιτούνται μόνο 11 ώρες )

 

 

Πρακτική εκπαίδευση

 

Κατηγορία μέχρι 25 kw :

 

10 υποχρεωτικές εκπαιδευτικές ώρες πρακτικής διδασκαλίας και όσα επιπλέον μαθήματα χρειάζονται ανάλογα με την πρόοδο του εκάστοτε υποψηφίου.

 

Κατηγορία χωρίς όριο :

 

10 υποχρεωτικές εκπαιδευτικές ώρες πρακτικής διδασκαλίας και όσα επιπλέον μαθήματα χρειάζονται ανάλογα με την πρόοδο του εκάστοτε υποψηφίου.

(Αν υπάρχει δίπλωμα μοτοσυκλέτας μέχρι 25 kw απαιτούνται μόνο 4 ώρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αν υπάρχει δίπλωμα μοτοσυκλέτας μέχρι 25 kw απαιτούνται μόνο 4 ώρες)

 

Είχα την εντύπωση πως αν έχεις πάρει δίπλωμα για μηχανή στα 18, όταν πάς 21 γίνεται απλά ανανέωση για το απεριόριστο. Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και αυτά τα στοιχεία από μία σχολή οδηγών τα βρήκα, δεν ειδικεύομαι στο αντικείμενο φίλε μου. Αλλά η απλή λογική θα μου έλεγε πως στα 18 αποκλείεται να έχεις δίπλωμα για μηχανή, άρα μάλλον εννοείς την Α1

Δεν νομίζω πάντως να ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση πως αν έχεις πάρει δίπλωμα για μηχανή στα 18, όταν πάς 21 γίνεται απλά ανανέωση για το απεριόριστο. Ισχύει αυτό;

 

Η επέκταση του διπλώματος σε απεριόριστα γίνεται σε 2 χρόνια από την κτήση του Α1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Χρειάζεται ανανέωση σε δίπλωμα για μηχανή που έχεις βγάλει?

2) Πόσο χρονών πρέπει να είσαι για να βγάλεις δίπλωμα απεριόριστων κυβικών?

3) (off-topik) όταν παίρνεις δίπλωμα αυτοκινήτου έχεις ταυτόχρονα και για 50άρι?

4) πόσα είναι κατά μέσο όρο τα έξοδα για να σου βγάλουν δίπλωμα αυτοκινήτου και πόσα για δίπλωμα 50αριού (χωρίς τα μαθήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις και μία επαφή με τους 2 τροχούς δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κανείς, να θεωρήσει ότι αφού έχει «επαφή με τους 2 τροχούς», δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Χρειάζεται και παραχρειάζεται: χρειάζεται να μάθει να οδηγεί σωστά στον ίδιο χώρο με άλλους (σωστούς ή μη) οδηγούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κανείς, να θεωρήσει ότι αφού έχει «επαφή με τους 2 τροχούς», δε χρειάζεται τίποτα άλλο. Χρειάζεται και παραχρειάζεται: χρειάζεται να μάθει να οδηγεί σωστά στον ίδιο χώρο με άλλους (σωστούς ή μη) οδηγούς...

 

Για να πάρει το δίπλωμα συζητάμε.

 

Θα μπορούσαμε να κάνουμε ολόκληρη συζήτηση για το τι μπορεί να κάνει ένας οδηγός, νέος ή παλιός, για να μάθει να συμπεριφέρεται πιό σωστά στον δρόμο ή να χειρίζεται καλύτερα την μοτοσυκλέτα του.

 

@Kagkouros:

 

1)Χρειάζεται στα 65 σου.

2)21

3)Όχι

4)Για αυτοκινήτου δεν ξέρω τώρα τί γίνεται, αλλά για 50άρι που δίνεις στην τροχαία ήταν περίπου 60ευρω τα παράβολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 50αρι οντως δινεις στην τροχαια αλλα τα παραβολα δεν ειναι τοσα πολλα (60 ευρω)

κατοχος διπλ. αυτοκ. πληρωσα περιπου 15 η κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 50αρι οντως δινεις στην τροχαια αλλα τα παραβολα δεν ειναι τοσα πολλα (60 ευρω)

κατοχος διπλ. αυτοκ. πληρωσα περιπου 15 η κατι τετοιο.

 

Δεν πρέπει να πλήρωσες παράβολο για γιατρό λόγω διπλώματος αυτοκινήτου, για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...