Προς το περιεχόμενο

κληση τροχαιας.. :(


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες μολις σημερα εφαγα κληση απο την τροχαια διοδιων σχηματαριου επειδη 'δεν ειχα μεριμνησει για την χρηση προστατευτικου κρανους απο τη συνεπιβατιδα' αξιας 80e.και η ιδια η συνεπιβατιδα εφαγε κληση 350e!!

περιττο να σας πω οτι μανιωδως προσπαθουσα να εξηγησω στους αστυνομικους οτι η επιλογη της χρησης μηχανης για να παμε στη δουλεια εκτακτως(χασαμε τα κτελ)εγινε εκεινη τη στιγμη και δεν ειχαμε το χρονο να προμηθευσω κρανος στην κοπελα.

το δωρο μου..2κλησεις υπερογκες που με αναγκαζουν να δουλεψω και να πεινασω,τη τρελη στεναχωρια της κοπελας μου,την αφαιρεση αδειας και διπλωματος και τους αστυνομικους να φευγουν με χαμογελο.ωραιο εε?τι γνωμη εχετε γιαυτο?

και να μην το ξεχασω...ειπα στην κοπελα μου να μην υπογραψει την δικη της κληση.τι επιπτωσεις υπαρχουν και τι μελλει γεννεσθαι?

σκεφτομαι μεθαυριο το πρωι να παω στον δοιηκητη να πω και στον ιδιο την αληθεια,αλλιως παω για βουτια στο κενο.καμια βοηθεια απο πληγηθεντες ιδιου τυπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μα καλα το κράνος το φορούσες εσυ? Δεν γνωρίζεις οτι ο συνεπιβάτης διατρέχει παραπάνω κίνδυνο σε περίπτωση πτώσης?

Καλά θα κάνεις και θα πας στον διοικητή αλλά μην περιμένεις και πολλά, πανε οι εποχές που εσβηναν οι κλησεις.Ζήτα τουλάζιστον να γίνει κάτι με τα 350.Αν δεν στο κάνει, βρές χρήματα και πληρωσετες αμεσα, αν δεν κάνω λάθος εντός 10 ημερών έχεις 50% εκπτωση.... 430->215

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε σου πήραν την άδεια για 10 μέρες επειδή δεν φορούσε κράνος ο συνεπιβάτης;

 

Καλά το περίεργο της ιστοριας είναι ότι όσες φορές με έχουν γράψει πάντα ήμουν με κοπέλα! Όταν ήμουν με κανά φιλό μου ή μόνος μου με λίγο παρακαλητό τη γλίτωνα.

Λες και τα πέρνουν κρανίο οι αστυνομικοί όταν σε βλέπουν να "παρανομείς" με κοπέλα. (ειδικά εάν είναι και πιτσιρικάδες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε δεν σε καταλαβαίνω.Παρανόμησες, σε πιάσανε, τώρα πλήρωσε το πρόστιμο σου και τελείωσε.

Ποιος ο λόγος να κλαίγεσαι με αστείες δικαιολογίες. Έστω και αν όντως ισχύουν αυτά που λες για πιο λόγο να μην εφαρμόζεται ο νόμος στο πρόσωπο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε τι κακο με αυτο το πραγμα. Δικαιωμα ειναι να φορεσω κρανος η οχι , οπως και με την ζωνη. Αν παθω κατι εγω θα το παθω!!!

Ειδικα στην περιπτωση σου ,που μπηκε το προστημο στον επιβατη. Και αν σου κανει καποιος auto stop και τον παρεις , αν ειναι δυνατον, ολα για να κερδιζει το κρατος. Θα σου προτηνα να πας να το πληρωσεις εντος 10 ημερων να σου κανουν εκπτωση 50%.

Σαν τα σουπερ μαρκετ καταντησαν οι μπατσοι, μονο τοστιερες δεν σου κανουν δωρο.

 

 

 

Σημ.(εγω παντα φοραω κρανος.Και συμβουλη μου ειναι να φορατε και οσοι δεν φορουν και ας χαλασει λιγο το μαλλι δεν πηραζει, το απο μεσα εχει σημασια)

Ειναι το γαμοτο να σου τα περνουν απο παντου.:mad::mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε τι κακο με αυτο το πραγμα. Δικαιωμα ειναι να φορεσω κρανος η οχι , οπως και με την ζωνη. Αν παθω κατι εγω θα το παθω!!!

Αν ψηφίζονταν νόμος που σε περίπτωση ατυχήματος να έδινε 100% ευθύνη στον οδηγό της μηχανής όταν δε φοράει κράνος (ο ίδιος ή ο συνεπιβάτης του), ανεξαρτήτως συνθηκών - δηλαδή ποιος φταίει, τότε ναι μαζί σου. Ας μη φοράτε κράνος, δε πα να σπάσετε τα κεφάλια σας...

 

Όσο για εσένα που βγήκες εθνική με συνεπιβάτη χωρίς κράνος, καλά σου κάνανε.

Έλεος :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε τι κακο με αυτο το πραγμα. Δικαιωμα ειναι να φορεσω κρανος η οχι , οπως και με την ζωνη. Αν παθω κατι εγω θα το παθω!!!

 

Οσο έχεις την απαίτηση από το κράτος μετά το τρακάρισμα να σου στείλει ασθενοφόρο και να σε φροντίσει στο νοσοκομείο τότε δεν είναι δικαίωμα, είναι υποχρέωση. Και επίσης σκέψου τις τύψεις του άλλου που θα σε τρακάρει αν εσύ πεθάνεις επειδή δεν φοράς κράνος η ζώνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έρχεται τσάμπα το ασθενοφόρο... Κοστίζει και πάαααρα πολύ κιόλας... Εκείνο το μεγάλο ποσοστό από κάθε μηνιαίο μισθό που πάει στο ΙΚΑ για τι είναι δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έρχεται τσάμπα το ασθενοφόρο... Κοστίζει και πάαααρα πολύ κιόλας... Εκείνο το μεγάλο ποσοστό από κάθε μηνιαίο μισθό που πάει στο ΙΚΑ για τι είναι δηλαδή?

 

Σωστος...

αφου ομως πληρωνω απο την τσεπη μου τα ασθενοφορα, απαιτω ο καθενας να φοραει ζωνη/κρανος...

 

Οσο για το παιδι που εφαγε κληση, ειπες οτι ησουν με την κοπελα σου και αναγκαστικα πηρατε την μηχανη σου γιατι χασατε το λεωφορειο... Η κοπελα σου δεν ειχε ξανανεβει στην μηχανη χωρις κρανος οσο καιρο ειστε μαζι? Δεν επρεπε να εχει δωσει τα 80ε να παρει ενα κρανος? Ή μηπως επειδη ειναι η πρωτη φορα που σας σταματησαν και ετυχε να παρετε την μηχανη απο αναγκη επρεπε να σας την χαρισουν?

Δεν θα επρεπε σαν σωστος οδηγος να εχεις σπιτι σου και ενα δευτερο κρανος για τυχον συνεπιβατες ή ηταν η πρωτη φορα που ανεβηκε καποιος στην μηχανη σου?

Και για καποιον που ειπε για οτοστοπ, αμα δεν εχεις κρανος μαζι σου, οχι μην τον παρεις...χαρη θα του κανεις του ανθρωπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε δεν σε καταλαβαίνω.Παρανόμησες, σε πιάσανε, τώρα πλήρωσε το πρόστιμο σου και τελείωσε.

Ποιος ο λόγος να κλαίγεσαι με αστείες δικαιολογίες. Έστω και αν όντως ισχύουν αυτά που λες για πιο λόγο να μην εφαρμόζεται ο νόμος στο πρόσωπο σου?

 

δηλαδη το κρατος μου αφαιρει το δικαιωμα να εκφρασω την αληθεια και με αποσιωπει μου λες...χωρις δευτερη ευκαιρια?

η αληθεια ειναι οτι καθε αλλο παρα νομοταγης ειμαι και ποτε μου δεν ταξιδευω εκτος αθηνας με μηχανη και μαλιστα χωρις κρανος.οι συνθηκες ομως το επεβαλλαν και αυτο δεν μπορουσα να το αλλαξω.αν αυτο το βλεπεις σαν δικαιολογια τοτε δεν διαφερεις απο την 'κουφη' τροχαια που μιλαει περι νομου και τον οποιο θεσπιζουμε εμεις.

αυτο πως θα το παρει ο διοικητης ομως οταν θα παω να του μιλησω?ειναι ανθρωπος να με καταλαβει ή θα απευθυνθω σε ατομο που ακουει μονο τα περι νομου πιστευω του?αυτη η συζητηση δεν αποτελει μερος μετανοιας και προσπαθειας προστασιας των δικαιωματων μου ή πρεπει να πω εχεις δικιο?

απαντηστε μου σας παρακαλω και το αλλο που με απασχολει.οταν δεν υπογραψεις μια κληση τι γινεται μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το κρατος μου αφαιρει το δικαιωμα να εκφρασω την αληθεια και με αποσιωπει μου λες...χωρις δευτερη ευκαιρια?

η αληθεια ειναι οτι καθε αλλο παρα νομοταγης ειμαι και ποτε μου δεν ταξιδευω εκτος αθηνας με μηχανη και μαλιστα χωρις κρανος.οι συνθηκες ομως το επεβαλλαν και αυτο δεν μπορουσα να το αλλαξω.αν αυτο το βλεπεις σαν δικαιολογια τοτε δεν διαφερεις απο την 'κουφη' τροχαια που μιλαει περι νομου και τον οποιο θεσπιζουμε εμεις.

αυτο πως θα το παρει ο διοικητης ομως οταν θα παω να του μιλησω?ειναι ανθρωπος να με καταλαβει ή θα απευθυνθω σε ατομο που ακουει μονο τα περι νομου πιστευω του?αυτη η συζητηση δεν αποτελει μερος μετανοιας και προσπαθειας προστασιας των δικαιωματων μου ή πρεπει να πω εχεις δικιο?

απαντηστε μου σας παρακαλω και το αλλο που με απασχολει.οταν δεν υπογραψεις μια κληση τι γινεται μετα?

 

Οταν παραβαινεις εναν νομο εχεις καθε δικαιωμα να πεις οτι δικαιολογια σου περναει απο το μυαλο... Δεν σημαινει ομως οτι ειχες και δικιο...

Κρινοντας και απο το υπογραμμισμενο μαλλον τυχερος ησουν μεχρι τωρα που δεν σε ειχαν ξανασταματησει...

Οσο για τον διοικητη απ'οσο ξερω, εφοσον φας μια κληση δεν μπορει κανενας να στην διαγραψει πλεον... Πανε αυτες οι εποχες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης σκέψου τις τύψεις του άλλου που θα σε τρακάρει αν εσύ πεθάνεις επειδή δεν φοράς κράνος η ζώνη.

Χειρότερο είναι να μείνει σε κανένα κρεβάτι τέζα και να του πληρώνεις την αναπηρική σύνταξη για το υπόλοιπο της ζωής του, ενώ παράλληλα να έχεις τους συγγενείς του να σε πρήζουν.

 

...οι συνθηκες ομως το επεβαλλαν και αυτο δεν μπορουσα να το αλλαξω

Δηλαδή αν αργήσω να ξυπνήσω για τη δουλειά και αρχίσω να περνάω κόκκινα φανάρια για να προφτάσω, θα φταίει η κακή τροχαία που θα με σταματήσει και θα μου κόψει τον κ*** ή το ζαβό μου το μυαλό?

 

αν αυτο το βλεπεις σαν δικαιολογια τοτε δεν διαφερεις απο την 'κουφη' τροχαια που μιλαει περι νομου και τον οποιο θεσπιζουμε εμεις...

Ναι, το βλέπω σαν χαζή δικαιολογία. Από τη μια παραπονιόμαστε για την άθλια κατάσταση που επικρατεί στους δρόμους και από την άλλη μόλις μας πιάσουν για κάτι γκρινιάζουμε.

Όπως έγραψε ο HexStatic, παρανόμησες, σε πιάσανε, τώρα πλήρωσε το πρόστιμο σου και τελείωσε. Και να λες καλά που δεν έγινε τίποτα κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να μην υπογραψεις ,δεν εχει καμμια σημασια.Η υπογραφη,δεν εχει να κανει με το αν αποδεχεσαι την παραβαση,αλλα με το αν παραλαμβανεις,την εκθεση παραβασης.Το καλητερο ειναι να εξοφληθει εντος του δεκαημερου στα μισα χρηματα.ΑΝ οχι ,τοτε εντος δυο μηνων,ολοκληρο.Και αν ουτε τοτε,θα παει προσαυξημενο υπερογκα στην Δ.Ο.Υ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι ήσουνα σε αυτοκινητόδρομο που σημαίνει ότι πτώση χωρίς κράνος ισοδυναμεί με μόνιμο σακάτεμα/θάνατο θα σου αναγνωρίσω ένα δίκιο.Πρέπει όμως και συ ν'αναγνωρίσεις ένα δίκιο στους μπάτσους, δεν είναι σε θέση να διακρίνουν αυτόν που το κάνει κατ'επάγγελμα απο αυτόν που το έφερε η ανάγκη της στιγμής.Γι'αυτό και όπως είχα ξαναπεί το πρόστιμο θα έπρεπε να είναι πολύ μικρότερο και να κοπανιέται πολύ συχνότερα.Τέσπα, στο δικαστήριο που είχα πάει για μια κλήση που είχα φάει στην Μαλακάσα πριν 2-3 χρόνια επειδή δεν είχα την άδεια κυκλοφορίας μαζί μου όσους είχα δει που είχαν πάει για κράνος/ζώνη είχαν αθωωθεί με πολύ κλασσικές δικαιολογίες.Δεν ξέρω αν η δικιά σου στο Σχηματάρι θα πάει στο ίδιο δικαστήριο αν δεν πληρωθεί. Τέλος λάθος σας πληροφόρησαν εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους δύο μήνες, οι περισσότερες κλήσεις σβήνονται απο τον διοικητή εκτός απο αλκοόλ που είναι σίγουρο ότι δεν σβήνονται, αρκεί να τον πείσεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι , σε αυτο συμφωνω και εγω....δεν είναι ότι πχ πάρκαρες παράνομα επειδή βιαζοσουνα ξερω γω, κατι το οποιο δεν έχει σοβαρες επιπτώσεις....

Μιλάμε για ζώνη και κράνος , και πέρασμα σε κοκινο...και το λέω να το ακούω και εγώ, που και τώρα καμια φορά , ξεχνάω να βάλω ζώνη , περνάω κανα κοκινο όταν είναι 3 η ώρα το πρωί ή αν δεν έχει κόσμο κλπ κλπ....

 

Γενικά , ασχέτως αστυνομίας / κράτους, πρέπει ειδικά στα θέματα ασφάλειας να βάλουμε μυαλό , διοτι πρόσφατα που έπαθα ένα ατύχημα, χτύπησα στα πόδια μου ελαφρώς, αλλά η ζώνη κράτησε και εμένα και αυτόν....

 

Για αυτό, οποιαδήποτε δικαιολογία είναι περριτή, γιατί μαι φορά στον κιφησό,ένα ζευγάρι μπατσων (!!!) κοπέλα και ανρας βρέθηκαν αλλόυ τα κεφάλια τους και αλλού το σώμα τους....οπότε....σκέψου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...