Προς το περιεχόμενο

Απομυελινωση


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις τι ειναι απο εδω ??? Μια συναδελφος 49 ετων εκανε μαγνητικη εγκεφαλου και ο γιατρος γραφει:

 

"Πολυαριθμες μικρες εστιες υψηλης εντασης σηματος του υποφλοιωδη και περικοιλιακη λευκη ουσια αμφοτερων των εγκεφαλικων ημισφαιριων με μια εξ αυτων να εμφανιζει ηπια προσληψη της σκιαγραφικης ουσιας.

 

Η πιθανοτητα να αφορουν σε εστιες απομυελινωσης δεν μπορει να αποκλισθει."

 

Μου ειπε οτι ειναι η σκλιρυνση κατα πλακας αλλα δεν ειναι σιγουρη.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απομυελίνωση σημαίνει καταστροφή του μυελώδους ελύτρου του άξονα των νευρικών κυττάρων. Με απλά λόγια, το μυελώδες έλυτρο, που αποτελείται από μυελίνη, περιβάλει το νευρικό κύτταρο κατά μήκος, και χρησιμεύει στην μετάδωση των νευρικών ερεθισμάτων. Ένα νεύρο χωρίς μυελώδες έλυτρο αδυνατεί να ανταπεξέλθει στον ρόλο του.

 

Απομυελίνωση δεν σημαίνει σκλήρηνση κατα πλάκας (ΣΚΠ). Αν έχεις ΣΚΠ, έχεις απομυελίνωση. Αν έχεις απομυελίνωση, δεν έχεις απαραίτητα ΣΚΠ. Υπάρχουν περιπτώσεις προσωρινής απομυελίνωσης, που οδηγεί σε νευραπραξία (=απραξία των απομυελωμένων νεύρων) μικρής διάρκειας (κάποιων ημερών).

Η διάγνωση της ΣΚΠ γίνεται με βάση την ακτινολογική εικόνα, αλλά και την κλινική εικόνα του ασθενούς.

Όλα αυτά βέβαια στην κυρία θα πρέπει να τα πει ένας πολύ καλός νευρολόγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ΣΚΠ είναι πολύ σοβαρή αλλά αν είναι σε αρχικό στάδιο και αντιμετωπιστεί φαρμακευτικά, μπορείς να έχεις φυσιολογική ζωή για αρκετά χρόνια, ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκόμισα από την περίπτωση μια ξαδέλφης μου.

 

Αυτή είναι 32 :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω...Μακαρι να μην ειναι ΣΚΠ γιατι....

 

ακόμα και αν είναι ΣΚΠ (τις ευχές μου για το αντίθετο), τα πράγματα μπορεί να μην είναι και τόσο άσχημα. Η ΣΚΠ δεν είναι απαραίτητα τόσο κακή όσο ακούγεται. Με έγκαιρη και σωστή διάγνωση, και την κατάληλη αγωγή (φαρμακευτική, κινησιοθεραπείας κλπ), τα πράγματα μπορεί να εξελιζθούν πάρα πολύ καλά.

Ρίξε μιά ματιά εδώ, και κράτησε το link, ίσως η κυρία το χρειαστεί... Εύχομαι αχρείαστο να είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και αν είναι ΣΚΠ (τις ευχές μου για το αντίθετο), τα πράγματα μπορεί να μην είναι και τόσο άσχημα. Η ΣΚΠ δεν είναι απαραίτητα τόσο κακή όσο ακούγεται. Με έγκαιρη και σωστή διάγνωση, και την κατάληλη αγωγή (φαρμακευτική, κινησιοθεραπείας κλπ), τα πράγματα μπορεί να εξελιζθούν πάρα πολύ καλά.

Ρίξε μιά ματιά εδώ, και κράτησε το link, ίσως η κυρία το χρειαστεί... Εύχομαι αχρείαστο να είναι...

 

 

Σε ευχαριστω...Ειναι μονη και ερημη που λεμε και αν μπορω θα την βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...