Προς το περιεχόμενο

Εξετασεις Γερμανικων


dafni77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κόρη μιας φίλης μου δινει την προσεχή Τριτη γερμανικα για το πτυχιο επιπεδο Β2 οπως το λενε. Το αξιοπεριεργο που εχει ολους ανησυχησει ειναι ότι μετα απο σχεδον 7 χρόνια φροντιστηριου η καθηγητρια επιμενει οτι το παιδι δεν χρειαζεται να ξερει να μεταφραζει κειμενο χωρις την βοηθεια λεξικου.:confused: Ειναι δυνατον? Ξερει καποιος που εχει ασχοληθει με αυτη την γλωσσα τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Απλα κειμενα των 120 λεξεων σαν αυτα που ξερουμε ολοι κ στα αγγλικα. υποτιθεται οτι το διπλωμα αυτο ειναι το αντιστοιχο επιπεδου First Certificate στα Αγγλικα. Ειναι δυνατον το παιδι να δινει εξετασεις χωρις να ξερει να μεταφραζει κειμενα που της δινουν για την προετοιμασια των εξετασεων? Κ μιλαμε για καταπληκτικη μαθητρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ξεκαθάρισε μας πρώτα για ποιο δίπλωμα μιλάς... Ονομασία Β2 δεν υπάρχει στα γερμανικά... Οι επιλογές σου είναι:

 

1. Start Deutsch 1

2. Start Deutsch 2

3. Zertifikat

4. Mittelstufe

5. Kleines Sprechdiplom

6. Großes Sprachdiplom

 

Προσωπικό guess είναι ότι μάλλον το Zertifikat θα δίνει....

 

 

Sorry....μόλις πέρασα από το site του Goethe Insitut και αυτό το Β2 είναι ολοκαίνουριο προσφέρεται από το 2007....Μισό λεπτο να δω αν υπάρχει και στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί το mittel, ούτε εγώ ήξερα πως το κωδικοποιούν έτσι.

 

Λοιπόν, εμένα μου φαίνεται υπερβολικό ακόμα και το διάστημα των 7 χρόνων, εκτός αν παίζει κάτι απρόβλεπτο στη διαδικασία διδασκαλίας, διακοπές της, κάποια ιδιαιτερότητα στο παιδί κτλ.

 

Για την ανάγνωση κειμένου δν το συζητάμε καν, δν δικαιολογείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης δάφνη επειδή μάλλον δεν θα ξέρεις Γερμανικά να σου κάνω μια πολύ γρήγορη μετάφραση:

 

"Mit dem Zeugnis Goethe-Zertifikat B2 weisen Sie nach, dass Sie gute Kenntnisse der deutschen Standardsprache besitzen. Diese Sprachkenntnisse machen es Ihnen möglich, dass Sie sich zu vielen Themen mündlich und schriftlich weitgehend korrekt äußern und dass Sie auch schwierigere Texte verstehen."

 

" Με το δίπλωμα B2 αποδεικνέτε ότι έχετε καλή γνώση της γερμανικής ''κανονικής'' γλώσσας. Οι γνώσεις αυτές σας επιτρέπουν να εκφράζεστε σωστά, προφορικά και γραπτά, για διάφορα θέματα. Επίσης μπορείτε να κατανοείτε ακόμα και δύσκολα γραπτά κείμενα''

 

Οπότε προφανώς όχι δεν έχει δίκιο η καθηγήτρια της μικρής... Και τα 7 χρόνια είναι πάαααρα πολλά για εκεί που έχει φτάσει ως τώρα...Έτσι κι αλλιώς είναι αδύνατο να προχωρήσεις στα γερμανικά χωρίς αρκετό λεξιλόγιο πόσο μάλλον να γράψεις κείμενα και εκθέσεις....

 

Θες να σου συστήσω την μητέρα μου??:) lool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι' date=' κείμενο απλό διαβάζεις από το grundstufe.

και δν κάνεις 7 χρόνια για να φτάσεις ΠΡΙΝ το Mittel.[/quote']

 

Εννοείται...σε 7 χρόνια, ακόμα και με 1.5 ώρα την εβδομάδα μάθημα, θα έπρεπε τουλάχιστον να είχε πάρει το Mittel και να πηγαίνει για Kleines, ειδικά άμα είναι όπως λες και καλή μαθήτρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το Mittelstufe ειναι C1/Γ1 και το Zertifikat(Grundstufe) του Goethe B1. To B2 είναι μου φαίνεται μόνο κρατικό. Εγώ έδωσα το Mittel πριν 1,5 χρόνο. Πάντως το κρατικό και έχει περιορισμένη ισχύ και μου φαίνεται και λίγο πιο δύσκολο (στο C1).

 

edit: τώρα είδα πως και το Goethe έχει βγάλει B2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήβεν άσχετο, το γκρος πόσο άπιαστο όνειρο είναι; Να ελπίζω ή είναι μόνο για όσους το 'σκασαν στη Βολιβία το 44 και θέλουν να τα φρεσκάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ενα παιδι που διαβαζει παρα πολυ κ πολυ εξυπνη αν σκεφτει κανεις οτι στο σχολειο παντα ήταν μαθητρια του 19+,εχει ηδη παρει το Lower κ αγαπαει κ τα γερμανικα αρκετα. Μαλλον ειναι θεμα καθηγητριας δυστυχως η οποια να φανταστειτε πηγε παλι σημερα η φιλη μου ανυσυχη να ρωτησει κ της ειπε οτι το ΣΚ τα παιδια θα πρεπει να διαβασουν μονα τους γιατι πρεπει να παει σε γαμο!!!!2 μερες πριν τα παιδια στο φροντιστηριο δωσουν εξετασεις!!

Αν κ την διαβεβαιωσε οτι η μικρη ειναι 15% πανω απο την βαση στις εξετασεις που δινει εκει!τι να πει κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έκανα 4 χρόνια για το B1 και άλλο 1,5 για το Γ1 (μαζί με 2 καλοκαίρια για προετοιμασία πριν τις εξετάσεις). Το κουφό είναι ότι για το Mittelstufe του Goethe πρέπει να είσαι (ή τουλάχιστον όταν έδινα εγώ έπρεπε να ήσουν) 15 χρονών. Εγώ ήθελα μισό χρόνο ακόμα για να γίνω 15 και ενώ οι άλλοι είχαν δώσει από το Σεπτέμβριο, εγώ πήγα Ιανουάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...