Προς το περιεχόμενο

εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης


giorkarapas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να δωσω εξετάσεις για την εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης αλλα δεν ξερω κατα ποσον αξιζει.Εαν υπαρχει καποιος που να εχει μπει εκει η να γνωριζει καποιον που να εχει μπει θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες οπως σε ποσο χρονο μετα αφου αποφοιτησεις προσλαμβανεσαι,με τι μισθο, πως γινεται η επιλογη για την θεση την οποιοα θα καταλαβει ο καθενας, τι ειδους αντιμετωπιση θα εχεις απο τους συναδελφους οι οποιοι θα εχουν πολυ περισσοτερα χρονια προυπηρεσιας και θα ειστε στην ιδια βαθμιδα κτλ...οποιοα βοηθεια εξαιρετικα πολυτιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες.Μπράβο σου.Εμένα η απορία μου είναι η εξής :

άντε και μετά τις εξετάσεις σε παίρνουν σε αυτή τη σχολή.Μέτα όταν τελειώσεις τι γίνεται?Πιάνεις δουλειά?Που?Στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εδώ μπορείς να διαβάσεις πληροφορίες σχετικά με τη σχολή και να σου απαντηθούν απορίες όπως διάρκεια σπουδών κτλ.

 

Το διάστημα της φοίτησης πληρώνεσαι και στη συνέχεια διορίζεσαι σε υπηρεσία του τομέα που έχεις δηλώσει προτίμηση (μισθούς κτλ. δεν ξέρω).

 

Μπορείς και να πας στο εξωτερικό (εμπορικός ακόλουθος πρεσβείας, ας πούμε) αλλά οι περισσότερες θέσεις είναι στην Ελλάδα.

 

Τώρα, το αν "αξίζει" η όχι είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα με ιδεολογικές-πολιτικές προεκτάσεις οπότε ας το αφήσουμε καλύτερα.

 

Καλή τύχη αν αποφασίσεις να δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω και πολλά θέλω απλά να πω ότι είναι μια σχολή για "ψιλοσίγουρο" μέλλον με καλές προοπτικές.

 

Πρόσφατα, δεν έχει πολλά χρόνια, μπήκε στις εξετράσεις εισαγωγής και συνεντευξη..

 

Γενικά και χωρίς να θέλω να θίξω τίποτε προσωπικά έχω ακούσει ότι θέλει ή τρελή προσπάθεια ή χοντρό βύσμα για να μπεις. Δεν είναι εύκολο πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το διάστημα της φοίτησης πληρώνεσαι και στη συνέχεια διορίζεσαι σε υπηρεσία του τομέα που έχεις δηλώσει προτίμηση (μισθούς κτλ. δεν ξέρω).

 

Και εαν εχουν δηλωσει πολλοι προτιμηση για την ιδια θση με ποια κριτηρια αραγε γινεται ο διορισμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και εαν εχουν δηλωσει πολλοι προτιμηση για την ιδια θση με ποια κριτηρια αραγε γινεται ο διορισμος?

 

Δηλώνεις τομέα (υπουργείο) και ανάλογα με τη σειρά προτίμησης (δε δηλώνεις μόνο έναν) και το τι βαθμούς συγκεντρώνεις, κατατάσσεσαι. Κοινώς, όσο πιο καλά γράψεις, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να τοποθετηθείς εκεί που θέλεις. Κάτι σαν τις πανελλήνιες, χωρίς τον τραγέλαφο να δηλώνεις σχολές αφού βγουν τα αποτελέσματα...

 

Fireflies, don't mention it :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη σχολη. Και θα ελεγα σχολη στελεχων,αλλα παρα πολυ δυσκολη ειναι για να μπης και δυσκολοτερα για να βγης, και αμα βγης σωθηκες.Καλο κουραγιο για ολους σας που θα μπειτε και θα βγητε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...