Προς το περιεχόμενο

κατανεμητης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

 

ακουσα απο ενα απλο γνωστο πως περιπου ελενχουμε τη γραμμη μας adsl και μου ειπε να παω στον κατανεμητη της πολυκατοικιας να συνδεσω το ρουτερ μου και να δω αν ειναι ιδια τα στατς .... με του σπιτιου μου

 

-ειναι παρανομο?

-περιγραψτε μου λιγο την διαδικασια?

-αν δεν ειναι γραμμενο το ονομα του διαμερισματος μου?

-και γενικα οτι αλλο ξερετε?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Στον κατανεμητή έρχονται τα καλώδια του ΟΤΕ και από εκεί μέσω της "ρεγκλέτας" πηγαίνουν σπίτι σου. Εσύ μπορείς να βάλεις χέρι μόνο σε αυτά που πηγαίνουν σπίτι σου. Το να πειράξεις την άλλη μερια (ΟΤΕ) είναι παράνομο αφού είναι ιδιοκτησία του ΟΤΕ.

 

2)Τα καλώδια για να ξαναμπουν στην ρεγκλέτα θέλουν κανονικά ένα ειδικό εργαλείο. Αν δεν το έχεις γίνεται απλά υπάρχει κίνδυνος να σπάσει η ρεγκλέτα.

 

3)Αν δεν είναι γραμμένο το όνομα του διαμερίσμοτος πρέπει να αρχίσεις να ψάχνεις ένα ένα τα ζευγάρια. Κανονικά και εδώ υπάρχει άλλο σύστημα που συνδέεις πάνω στο σπίτι σου και δοκιμάζοντας κάτω τα καλώδια θα δεις ποια είναι στο διαμέρισμα σου. Αλλιώς πάρε ένα κινητό και ένα σταθερό. βάζε το σταθερό σε ένα ένα τα ζευγάρια (χωρίς να το σηκώνεις για να μην υπάρξει κανα πρόβλημα με τους γείτονες) και κάλεσε το σπίτι σου... Το μαγικό ζευγάρι που θα χτυπήσει είναι το ζητούμενο μας.

 

4)Καλό είναι να έχεις και κάποιον άλλο μαζί για βοήθεια.

 

5)Από όσο γνωρίζω για να βάλουμε χέρι στον κατανεμητή δεν χρειαζόμαστε καμία άδεια από τον διαχειριστή. Μην ξεχνάς όμως ότι είμαστε πλήρως υπεύθυνοι τον πράξεων μας και αν προκληθεί ζημια την πληρώνεις εσύ. Επίσης πρόσεχε τίποτε γερόντια και περίεργους γείτονες μην γίνεται μαλιά κουβάρια.

 

6)Καλύτερα δώσε κανα 20 ευρώ σε έναν ηλεκτρολόγο να κάνει αυτός αυτή την δουλειά που θα έχει και τα απαραίτητα εργαλεία.

 

Θέλω και εγώ να το κάνω αυτό κάποια στιγμή. Θα φέρω φίλο που έχει το εργαλείο για να ξαναπιάσουν τα καλώδια στη ρεγκλέτα. Απλά πρέπει να ταλαιπωρηθούμε προσπαθώντας να βρούμε τα καλώδια του διαμερίσματος. Δεν πρέπει να τα γράφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εργαλειο αυτο φιλε μου λεγεται "krone",στα ελληνικα "καρφι"(ετσι τουλαχιστον το λεγαμε εμεις),γιατι ουσιαστικα καρφωνει το καλωδιο πανω στην ρεγκλετα.Αν θελησεις λοιπον να βγαλεις το καλωδιο απο την ρεγκλετα,αρκει να το τραβηξεις.Μη φοβασαι δεν θα παθει απολυτως τιποτα.Πριν το τραβηξεις ομως σημειωσε σε ποιο σευγαρι της ρεγκλετας ειναι καρφωμενο ωστε να μην ψαχνεσαι μετα.Στα λεω αυτα γιατι εχω δουλεψει 2 χρονια ως τεχνικος τηλεπικοινωνιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καλεσε ειδικο,γιατι βλεπω να γινει μπερδεμα στην πολυκατοικια σου και αντε να πεισεις τους ενοικους οτι δεν παρακολοθουσες τα τηλεφωνα τους.Δεν θα ξεμπερδεψης ευκολα εαν δεν εισαι ειδικος και με αδεια επαγγελματος,μην πω και με εγκριση του διαχειριστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

των γωνιων μου ειναι η πολυκατοικια και δεν εχει κανενας δικο του διαμερισμα ολα ειναι δικα μας αμα κανω καμια μαμακια θα τους πω οτι εχω και εγω το ιδιο προβλημα μεχρι να φερω τον ειδικο οκ τοτε θα το προσπαθησω αλλα μετα αυτο το ''καρφι'' τι γινεται δεν ξαναμπαινει θελω να πω μονο με αυτο γινεται η δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα επειδη ειναι παλια η πολθκατοικια αλλαζοντας τα καλωδια απο καθαο εως διαμερισμα και αλλα πολλα οπως αλλαγη ρεγκλετας με ενος ποιο μοντερνου τροπου οπως γινεται στις σημερινες πολυκατοικιες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος και αν μενεις σε πολυκατοικια ανω των 30 ετων, ειναι λιγο απιθανο να σε κοβουν τα καλωδια σου. Αν και δεν καταλαβαινω τι εννοεις ακριβως με το "κατι μονοδες αλλαζουν λιγο στα στατσ του ρουτερ". Παιζει 200+- kbps η ταχυτητα η 0,5dB το noise margin? Αυτο ειναι φυσιολογικο.Στην θεση σου δεν θα εμπλεκα να κουναγα καλωδια. Το πιο σωστο και αποδοτικο ειναι να βαλεις μια μπριζα ΚΑΛΗΣ ποιοτητας στο κεντρικο σημειο του τηλεφωνου και να βαλεις το router εκει. ΟΧΙ μακριναρια τηλεφωνικα καλωδια. ΟΧΙ στις περιφεριακες μπριζες των δωματιων. Και φυσικα, παντα Splitter τυπου PSTN (αυτο που βγαζει 2 εξοδους, τηλεφωνο και router). Βοηθαει αμα ειναι καλης ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

για τα εργαλεια για να κανεις αυτην την δουλεια ειναι.

ενα καρφωτικο krone.το εχει ο κατουμας πχ στην καλλιθεα και αμα εχεις ρεγκλετα πλαστικη μπορεις να παρεις επισης απο το ιδιο καταστημα ενα καλωδιο που απο την μια ειναι rj11 κλιπ και απο την αλλη ειναι σαν καρφωτικο που μπαινει στην ρεγκλετα οποτε δεν χριαζεται να βγαλεις ολα τα καλωδια η να τα γδυσεις.δεν θυμαμε το ονομα του απλα εγω ελεγα οτι θελω ενα καλωδιο απο την μια να μπαινει σε ρεγκλετα απο την αλλη σε rj11 .το πουλαει και αλλο καταστημα δεν θυμαμε το ονομα αλλα χωρις το rj11 στην ακρη.αν το παρετε απο κατουμα του λετε αυτο που μπαινει στην ρεγκλετα να ειναι μεταλλικο και ενωτικο και οχι πλαστικο με λιγο μεταλλικο που ειναι διαχωριστικο διοτι δεν παταει πολυ καλα ειδικα σε μη καλες ρεγκλετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επικοινωνησα σημερα με το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ της περιοχης μου και ρωτησα ποτε θα ερθει η 8αρα και η 24αρα στην περιοχη μου μου ειπαν οτι σε μια βδομαδα θα εχουν τελειωσει την εγκατασταση των οπτικων ινων και μετα θα μπορουν να αρχησουν την εγκατασταση των μηχανηματων τα οποια περιμενουν να ερθουν απο την αθηνα. αυτο που δεν καταλαβα και θελω να ρωτησω τι μηχανηματα ειναι αυτα και αν μπορω να ελπιζω οτι θα εχω συντομα 24αρα δηλαδη εαν το μεγαλυτερο κομματι ειναι η εγκατασταση των οπτικων ινων. sorry για το off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...