Προς το περιεχόμενο

Συνδεση υπολογιστη με τηλεοραση


elenfel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γίνεται να δώ ενα dvd στην οθονη της τηλεόρασης χρησιμοποιώντας το dvd player του υπολογιστή μου?(είται είναι φορητός, είται όχι).Πρέπει να υπάρχει λογικα καποια συσκευη που τα συνδεει αυτα τα δυο...Γνωρίζει κανεις????:devil::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να δώ ενα dvd στην οθονη της τηλεόρασης χρησιμοποιώντας το dvd player του υπολογιστή μου?(είται είναι φορητός, είται όχι).Πρέπει να υπάρχει λογικα καποια συσκευη που τα συνδεει αυτα τα δυο...Γνωρίζει κανεις????:devil::mad:

 

Γνωρίζω αλλά διαβάζω ! χαχαχα ! θα σου απαντήσω απόψε αργά ή αύριο το απόγευμα (οχι να συνδέσεις το DVD μόνο του, αλλά να βλέπεις ότι βγάζει στην οθόνη στου υπολογιστή, και στην οθόνη της τηλεόρασης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

βγαλε το καλωδιο που συνδεεται απο το pc stην οθονη,αν εχει απο πισω στην samsung σου βυσμα(hdvi se hdmi k to antistrofo) που να ταιριαζει με το βυσμα που εβγαλες απο την οθονη το λυσες το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλουστατα συνδεεις ενα καλωδιο vga (καρτα γραφικων-τηλεοραση) και εισαι ετοιμος. Αν εχεις nvidia, δεκσι κλικ στο εικονιδιο κατω δεξια και ψαξει την τηλεοραση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλουστατα συνδεεις ενα καλωδιο vga (καρτα γραφικων-τηλεοραση) και εισαι ετοιμος. Αν εχεις nvidia, δεκσι κλικ στο εικονιδιο κατω δεξια και ψαξει την τηλεοραση σου...

Τετοιο καλωδιο πουλαει το plaisio. Εχει και 1.5 μετρο και 3 μετρα αναλογα ποσο μακρια ειναι η τηλεοραση σου. Κοστιζει γυρω στα 3 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο συνηθισμένο αν είναι καινούρια το pc και η τηλεόραση είναι το καλώδιο να είναι HDMI/DVI. Αν η κάρτα γραφικών σου έχει 2 θύρες HDMI/DVI τότε συνδέεις με ένα καλώδιο την οθόνη του υπολογιστή και με το άλλο καλώδιο συνδέεις την τηλεόραση.

Μετά αν έχεις NVIDIA όπως είπε και το παιδί πιο πάνω κάνεις δεξί κλικ --> ιδιότητες στην επιφάνεια εργασίας και διαλέγεις που θέλεις να μεταδοθεί το σήμα που βγάζει το pc. Μπορεί να βγάζει σήμα και στις 2 οθόνες η μόνο στη μια. Εννοείται ο ήχος ότι θα προέρχεται από τα ηχεία του υπολογιστή γι' αυτό όταν βλέπεις ταινίες θα πρέπει να μεταφέρεις τα ηχεία :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έχω μια tft τηλεόραση την οποία θέλω να συνδέσω με τον υπολογιστή.

Η κάρτα γραφικών είναι ΑΤΙ Radeon 7000 και υποστηρίζει DVI σύνδεση.

Πήρα λοιπόν καλώδιο και το συνέδεσα με την HDMI της τηλεόρασης.

 

Μου βγάζει όμως ότι "δεν υπάρχει σήμα στην είσοδο".

Τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας παιδια θελω να συνδεσω το pc με την τηλεοραση την συνδεσα με το καλωδιο HD που βγαζει η καρτα(4870) εχω εικονα στην τηλεοραση μηπως ξερει κανεισ πως να συνδεσω και τον ηχο απο το home cinema για να παιζουν τα ηχεια του η μητρικη μου υποστιριζει 7.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

 

Έχω μια tft τηλεόραση την οποία θέλω να συνδέσω με τον υπολογιστή.

Η κάρτα γραφικών είναι ΑΤΙ Radeon 7000 και υποστηρίζει DVI σύνδεση.

Πήρα λοιπόν καλώδιο και το συνέδεσα με την HDMI της τηλεόρασης.

 

Μου βγάζει όμως ότι "δεν υπάρχει σήμα στην είσοδο".

Τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ!

 

Kαποιες ρυθμισεις στην tv - η στον υπολογιστη εκανες? (πρεπει να κανεις λογικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σας , αγορασα ενα pc και εκανα συνδεση με την τηλεοραση με HDMI (pc και τηλεοραση εχουνε υποδοχη για HDMI). Πηγα στην καρτα γραφικων Nvidia και εκανα επιλογη για πολλαπλες εικονες αλλά δεν μου αναγνωριζει την τηλεοραση βλεπει μονο το μονιτορ του pc. Μπορειτε να μου πειτε τί πρεπει να κανω για να αναγνωρισει και την τηλεοραση. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα!! Εχω το εξης θεματακι, θελω να συδεσω τον υπολογιστη(θυρα VGA μονο) με την τηλεοραση samsung LE32Α656. Πηρα καλωδιο VGA και συνεδεσα τον υπολογιστη. Απο εικονα ειμαι μια χαρα!! Στον ηχο ομως εχω πρόβλημα... Πηρα ενα καλωδιο με jack στη μια άκρη και 2 RCA στην αλλη. Τοποθέτησα το jack στην εισοδο των ακουστικων και τα RCA στην τηλεοραση στις πλαϊνές εισοδους. Ηχό δεν επαιρνα. Πηρα στο κατάστημα που αγόρασα το καλωδιο ήχου και μου είπε πως αν εχει η τηλεοραση υποδοχη PC IN AUDIO τότε εκει πρέπει να βαλω καλωδιο. Δηλαδη η σύνδεση να ειναι jack(Η/Υ) με jack(τηλεορασης)!!

Δειτε στο link εδω πως είναι η τηλεόραση απο πίσω

http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Samsung-LE40A656/rear-connections.jpg

μπορω να βάλω jack στην είσοδο PC IN AUDIO??

 

Ευχαριστω για την υπομονη σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...