Προς το περιεχόμενο

HOL ή Forthnet;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μένω στην περιοχή ΑΓ. Παύλου στη Θεσσαλονίκη (Ευαγγελίστρια συγκεκριμένα) και θέλω με τον συγκατοικό μου να βάλουμε 24Mbps. Ποια απ'τις 2 εταιρίες θα μας συνδέσει γρηγορότερα και ποια προβλήματα υπάρχουν στην κάθε μια; Ας απαντήσει κάποιος απ'την περιοχή αυτή της Θεσσαλονίκης ή έστω κάπου εκεί κοντά.. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καταρχάς η Forthnet έχει ΕΩΣ 24Mbit/512 Upload χωρίς Static IP στο 2Play με τιμή 39,90 Ευρώ τον μήνα!!!Ενώ η HOL έχει ΕΩΣ 24Mbit/1Mbit Upload + Static IP στο 2Play με τιμή 34 Ευρώ τον μήνα..

 

Τώρα ποιος θα το κάνει πιο γρήγορα είναι πως θα σου κάτσει!!!Τώρα ποιος θα έχει καλύτερα αποτελέσματα νομίζω η HOL και αν κάποιοι προλάβουν να με κατακρίνουν είμαι χρήστης 2Play στην Forthnet!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ η HOL έχει ΕΩΣ 24Mbit/1Mbit Upload + Static IP στο 2Play με τιμή 34 Ευρώ τον μήνα..

Μια διόρθωση. Η HOL έχει ΕΩΣ 24Mbit/1Mbit Upload + Static IP στο 2Play με τιμή ΑΠΟ 34 Ευρώ τον μήνα.

Δηλαδή, με 34? παίρνεις 6/1Mbps, με 37? παίρνεις 24/1Mbps και αν θέλεις και static IP δίνεις άλλα 7,7?.

Επιπλέον, οι τιμές που αναφέρεις είναι για 2play χωρίς πάγιο ΟΤΕ. Και οι δύο εταιρίες προσφέρουν μόνο Internet σε Shared LLU με 21,5?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς η Forthnet έχει ΕΩΣ 24Mbit/512 Upload χωρίς Static IP στο 2Play με τιμή 39,90 Ευρώ τον μήνα!!!Ενώ η HOL έχει ΕΩΣ 24Mbit/1Mbit Upload + Static IP στο 2Play με τιμή 34 Ευρώ τον μήνα..

 

Τώρα ποιος θα το κάνει πιο γρήγορα είναι πως θα σου κάτσει!!!Τώρα ποιος θα έχει καλύτερα αποτελέσματα νομίζω η HOL και αν κάποιοι προλάβουν να με κατακρίνουν είμαι χρήστης 2Play στην Forthnet!!!

 

Από όσο ξέρω οι τιμές της ADSl εκεί που υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet είναι για ταχύτητα εως 24Mbit/512 Upld 20?...

Μπορείς δλδ να ξεφορτωθείς το πάγιο του ΟΤΕ, να πληρώνεις 20? πάγιο για την ADSL στη Forthnet και ναι είσαι και συνδρομητής στο τηλέφωνο της Forthnet χωρίς πάγιο αλλά και χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας...

Έτσι μου τα είχαν πει...

Επίσης αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τόσο HOL και Forthnet μπορεί να κάνουν από 10 εργάσιμες μέχρι 25...υπάρχουν άτομα που τους μπήκε Forthnet σε μια βδομάδα κι άλλα που έκανε μήνα...Το ίδιο και HOL...

To σύστημα είναι να τους παίρνεις τηλέφωνα, fax και email...να τους βομβαρδίσεις και τότε μπορεί να πάρουν μπρος γιατί θα βαρεθούν να σε ακούν...

 

Στην Καβάλα πάντως που δεν υπάρχει ιδιόκτητο ακόμα η Οτενετ σε 4-5 μέρες σου ενεργοποιεί τη γραμμή, την ώρα που Forthnet και HOL κοιμούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο ξέρω οι τιμές της ADSl εκεί που υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet είναι για ταχύτητα εως 24Mbit/512 Upld 20?...

Μπορείς δλδ να ξεφορτωθείς το πάγιο του ΟΤΕ, να πληρώνεις 20? πάγιο για την ADSL στη Forthnet και ναι είσαι και συνδρομητής στο τηλέφωνο της Forthnet χωρίς πάγιο αλλά και χωρίς δωρεάν χρόνο ομιλίας...

Έτσι μου τα είχαν πει...

 

Λάθος σου τα είπαν. Με 20?/μήνα δεν υπάρχει υπηρεσία της Forthnet. Υπάρχει με 24.9?/μήνα το 2play SoHo (έως 24Mbps ADSL, τηλεφωνία από ιδιόκτητο Forthnet, δεν υπάρχουν δωρεάν κλήσεις), με 39.9?/μήνα το 2play (ίδιο με το SoHo, μόνο που δε χρεώνονται οι αστικές+υπεραστικές κλήσεις) και με 21.5?/μήνα το Forthnet ADSL (έως 24Mbps ADSL, τηλεφωνία από Ο.Τ.Ε. άρα συνεχίζεις να πληρώνεις κανονικά και το πάγιο Ο.Τ.Ε.).

 

Για όσους δεν υπάρχει ακόμη διαθεσιμότητα ιδιόκτητου δικτύου στην περιοχή τους, μπαίνουν προσωρινά στο 1Mbps μέσω O.T.E...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ως αναφορα hol ή forthnet...η hol δε δινει δωρεαν το router,συγκεκριμενα κανει καπου 109 ευρω το πακετο της,αντιθετα με την forthnet που το δινει δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διόρθωση. Η HOL έχει ΕΩΣ 24Mbit/1Mbit Upload + Static IP στο 2Play με τιμή ΑΠΟ 34 Ευρώ τον μήνα.

Δηλαδή, με 34? παίρνεις 6/1Mbps, με 37? παίρνεις 24/1Mbps και αν θέλεις και static IP δίνεις άλλα 7,7?.

Επιπλέον, οι τιμές που αναφέρεις είναι για 2play χωρίς πάγιο ΟΤΕ. Και οι δύο εταιρίες προσφέρουν μόνο Internet σε Shared LLU με 21,5?.

 

Εγώ μίλησα για 2Play!!!Αν το δεις σφαιρικά 39,90 στην Forthnet χωρίς 1Mbit και χωρίς την δυνατότηα να επιλέξεις Static IP έαν το θες σε αντίθεση με την HOL!!!!

Δεν μας είπε το παλικάρι εαν θέλει σκέτο internet ή και τηλεφωνία μαζί... :mrgreen:

 

Φιλικά Βασίλης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ως αναφορα hol ή forthnet...η hol δε δινει δωρεαν το router,συγκεκριμενα κανει καπου 109 ευρω το πακετο της,αντιθετα με την forthnet που το δινει δωρεαν

 

Παροχή router wi-fi λέει..

Τα 109 ευρώ που τα είδες..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροχή router wi-fi λέει..

Τα 109 ευρώ που τα είδες..?

 

Ακριβως οπως το ειπες..."Παροχη" οχι "Δωρεαν παροχη";)

 

Στη σελιδα της HOL αν δεις πιο κατω σε παραπεμπει στα μαγαζια στα οποια μπορεις να αγορασεις το πακετο της;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είπαν οτι μπορώ να είμαι συνδρομητής στο τηλ της Forthnet χωρίς πάγιο και 20? για την ADSL...

Θεώρησα οτι ως συνδρομητής στο τηλ της Forthnet σημαίνει οτι δεν έχεις πάγιο ΟΤε πλέον...

Αρα 2Play είτε με 39,90? και έχεις απεριόριστα αστικά και υπεραστικά+ADSL2

ή 25? ADSL2 + 4 ωρες αστικά και υπεραστικά το μήνα...

 

Δηλαδή να έχεις μονο την ADSL2 χωρίς πάγιο ΟΤΕ και χωρίς πάγιο forthnet για τηλέφωνο δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telika poia einai kaliteri? H forthnet me 24mbps kai aperiorista stika kai yperastika se oli tin ellada kai tin eparxia anexartitoy etairias poy anikei to stathero tilefwnima poy kanoyme h' hol me aperiorista astika kai yperastika stin ellada kai eparxia alla me xrewsi an pareis stathero poy anikei se alli etairia ektos otre kai hol kai episis me adsl mexri 6mbps(Tin stigmi poy i 4net dinei mexri 24mbps kai einai i monadiki poy dinei mexri tosa mbit adsl sindesi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xolloth mporeis na moy peis:

 

1. Me ti speeds katevazeis - anevazeis se efarmoges opws: utorrent, ftp clients, rapidshare k.t.l. se rwtaw na moy peis kata mesw oro diladi kata pleiopsifia twn periptwsewn.

2. Apo statheri tilefwnia ti leei? Exei kaly poiotita fwneis h' einai olo diakopes, paramorfosi fwnis k.t.l.

kai telos

3. En oligis eisai eyxaristimenos apo thn 4net h' asta na pane? Telos ti perioxi eisai?

 

Se eyxaristw poly prokatavolika gia tis apantiseis soy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω συνορα Νικαιαs με Κορυδαλλο.

ειμαι ευχαριστημενοs απο τιs ταχυτητεs μου αφου εχω φθασει μεχρι 3,1ΜΒ/s δηλαδη το απολυτο καποιεs στιγμεs.

ο μεσοs οροs μου ειναι 2,2-2,7ΜΒ/s.

το ποσο γρηγορα θα κατεβασειs εξαρταται σε τι server θα πεσειs και οπωσδηποτε να εχειs download manager.

εγω εχω τον DAP premium.

με μtorrent client εχω κατεβασει μεχρι 2 ΜΒ/s το ιδιο και με azureus vuze.

με το τηλεφωνο δεν εχω αντιμετωπισει παρα μονο μικροπροβληματα στιs αρχεs.

εγω ειμαι απο τουs πρωτουs που μπηκαν στο 2play και δεν ειχα προβλημα στην ενεργοποιηση απο πλευραs χρονου.

ριξε μια ματια στην φωτο για του λογου το αληθεs.

post-73974-129062953445_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...