Προς το περιεχόμενο

Η "ΚΑΤΑΡΑ" του τηλεοπτικου Ιησου....


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικες ημερες ακουσα στην TV oτι πεθανε ο ηθοποιος Αλεξης Γκολφης που ειχε υποδυθει το ρολο του Θεανθρωπου στην ταινεια "Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" (γυρω στα τελη της δεκαετιας του 1970 παιζοταν).

Απο οτι ελεγαν στα σχολια εκει οσοι ηθοποιοι επαιξαν το ρολο αυτο (συνολικα 58 μεχρι τωρα) απετυχαν παταγωδως, αυτοκτονησαν αλλοι ή ζητιανευαν....

Μονο 2 συνεχισαν την καριερα τους επιτυχως...

Τι να πω δεν ξερω....:whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Πριν μερικες ημερες ακουσα στην TV oτι πεθανε ο ηθοποιος Αλεξης Γκολφης που ειχε υποδυθει το ρολο του Θεανθρωπου στην ταινεια "Ο Χριστος ξανασταυρωνεται" (γυρω στα τελη της δεκαετιας του 1970 παιζοταν).

Απο οτι ελεγαν στα σχολια εκει οσοι ηθοποιοι επαιξαν το ρολο αυτο (συνολικα 58 μεχρι τωρα) απετυχαν παταγωδως, αυτοκτονησαν αλλοι ή ζητιανευαν....

Μονο 2 συνεχισαν την καριερα τους επιτυχως...

Τι να πω δεν ξερω....:whistle:

 

Νομίζω κάπου έχει ξαναγραφτεί κάτι για το πυροτέχνημα της "κατάρας" αυτής - με κορυφαίο παράδειγμα τον ηθοποιό που ενσάρκωσε τον Ιησού στο "Ιησούς της Ναζαρέθ" του Franco Zeffirelli (που τρώμε κάθε Πάσχα στη μάπα).

 

Και η απάντηση ήταν ότι ο Robert Powell ζει και βασιλεύει, ο άνθρωπας. Όπως και πολλοί άλλοι ηθοποιοί που τον ενσάρκωσαν είτε στην τηλεόραση είτε στον κινηματογράφο.

 

Σου παραθέτω δε μία λίστα με ηθοποιούς που τον ενσάρκωσαν:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_depictions_of_Jesus#Film

http://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_depictions_of_Jesus#Television

 

και αναρωτιέμαι: όσοι δηλαδή ενσάρκωσαν τον Ιησού δεν πρέπει να πεθάνουν ποτέ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δυσαρεστη ειδιηση, παροτι το εργο δεν αφορουσε την ιστορια του Ιησου αλλα μια αλληγορικη μεταφορα της ιστοριας στη μικρη οθονη. Μαλιστα επειδη ενας καλο ηθοποιος που εκανε τον Νικολιο, ο φιλος μου Νικος Καλογεροπουλος, μου ειχε πει για εκεινες της εποχες της τηλεορασης κοντα σε μεγαλους ηθοποιους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Νομίζω κάπου έχει ξαναγραφτεί κάτι για το πυροτέχνημα της "κατάρας" αυτής - με κορυφαίο παράδειγμα τον ηθοποιό που ενσάρκωσε τον Ιησού στο "Ιησούς της Ναζαρέθ" του Franco Zeffirelli (που τρώμε κάθε Πάσχα στη μάπα).

 

Και η απάντηση ήταν ότι ο Robert Powell ζει και βασιλεύει, ο άνθρωπας. Όπως και πολλοί άλλοι ηθοποιοί που τον ενσάρκωσαν είτε στην τηλεόραση είτε στον κινηματογράφο.

 

Σου παραθέτω δε μία λίστα με ηθοποιούς που τον ενσάρκωσαν:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_depictions_of_Jesus#Film

http://en.wikipedia.org/wiki/Cultural_depictions_of_Jesus#Television

 

και αναρωτιέμαι: όσοι δηλαδή ενσάρκωσαν τον Ιησού δεν πρέπει να πεθάνουν ποτέ;

 

Φυσικά και πρέπει να πεθάνουν... απλά μετά θα έπρεπε να αναστηθούν κιόλας! :mrgreen:

 

(πάντως, ο Willem Dafoe μια χαρά καριέρα έκανε - εκτός αν το συγκεκριμένο έργο δεν πιάνεται, ως βλάσφημο) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αναρωτιέμαι: όσοι δηλαδή ενσάρκωσαν τον Ιησού δεν πρέπει να πεθάνουν ποτέ;

 

το άξιον αναφοράς δεν είναι το ότι οι ηθοποιοί πέθαναν (φυσικά και θα πεθάνουν κάποια στιγμή), αλλά το ότι (όπως υποστηρίζουν αυτοί που κάνουν τα ρεπορτάζ) οι περισσότεροι πέθαναν στην ψάθα, κάποιοι αυτοκτόνησαν λόγω ψυχολογικών προβλημάτων που απέκτησαν μετά τα γυρίσματα, πολλοί δεν ξαναβρήκαν ποτέ ρόλο να παίξουν, βασανίστηκαν απ' την ζωή, χτυπήθηκαν από την μοίρα, παραγκωνίστηκαν από θεούς κι ανθρώπους, βούλιαξαν στον βούρκο της ανέχειας κλπ κλπ κλπ. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο όλα αυτά είναι αληθή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο συχωρεμένος ο Γκόλφης σε μια συνέντευξη που είχε δώσει πριν μερικά χρόνια σε κάποιο κανάλι (νομίζω στο Alter) παραδεχότανε πως για την κατάντια του ευθύνονταν οι άστοχες επιλογές που είχε κάνει στην ζωή του (έλεγε χαρακτηρίστηκα πως έζησε με το μότο “Sex, Drugs and Rock-ʽnʼ-Roll”) οπότε δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο έρεισμα περί μεταφυσικών προβληματισμών.

 

Υ.Γ.

Τώρα αν ο Γκόλφης παρουσίαζε μια ανίατη ασθένεια όπως πχ. ο Graham Chapman που υποδύθηκε τον Brian (καρικατούρα του Ιησού) στο γνωστό “The Life of Brian” των Monty Python, ταινίας όπου σατιρίζεται η ζωή του Χριστού, μπορεί να προβληματιζόμουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπαμε οτι θα πεθανουν paredwse!

Ολοι μας θα παμε καποια στιγμηι.

Directx ναι στο Alter το ειχε πει ο Γκολφης οτι εκανε αστοχες επιλογες και δεν του εφταιξε κανεις (στο πολυ Μπλα-Μπλα).

Αν και δεν κοιταω κατινιστικες εκπομπες γενικως διοτι μου τη δινουν στα νευρα κατα τυχη στο ζαπιν επεσα κι ειδα αυτη την αναφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Κοίτα, γεγονός είναι πάντως ότι με την εξαίρεση του Νταφόε (δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιον άλλο), για τον συγκεκριμένο ρόλο συνήθως επιλέγονται άγνωστοι ηθοποιοί - ίσως δηλαδή απλώς να μην ήταν αρκετά ταλαντούχοι για να κάνουν καλύτερη καριέρα.

 

Τώρα, για τις ατυχίες κλπ, αν και δεν ξέρω λεπτομέρειες για τον καθένα ξεχωριστά, φαντάζομαι πως είναι πολύ εύκολο να τις βρεις στις ζωές όλων (ειδικά αν σκοπεύεις να τις κάνεις ρεπορτάζ).

Π.χ., κάποιοι μπορεί όντως να χτυπήθηκαν από τη μοίρα και να βίωσαν τραγωδίες. Με τους άλλους, που δεν συνέβη αυτό, "ατυχία" θεωρήθηκε το ότι δεν κατάφεραν ποτέ να κάνουν καριέρα της προκοπής. Κι αν υπάρχουν κάποιοι που δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες, απλώς δεν τους αναφέρουμε για να μη μας χαλάσουν το ρεπορτάζ...

 

Πάντως ο διάβολος δεν πρέπει να έχει παράπονο: τον έχουν ενσαρκώσει πολύ καλύτεροι ηθοποιοί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στο "Gospel of John", ο Ιησούς εκείνης της ταινίας, ο Henry Ian Cusick μιά χαρά καριέρα έκανε.

 

Μεταξύ άλλων, είναι ο Ντέσμοντ στη σειρά Lost.

 

 

Το ίδιο ισχύει και για τον Phil Caracas, o οποίος ζεί και βασιλεύει. Έπαιξε στην ρεαλιστικότερη εκδοχή του Ιησού σε ταινία από όλες τις άλλες: "Jesus Christ Vampire Hunter"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα links που έδωσε ο paredwse είδα κάποια ονόματα όπως Max Von Sydow, Donald Sutherland, John Hurt, Jurgen Prochnow και Willem Daffoe. Αυτοί δεν έκαναν καριέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ένας τόσο σπουδαίος ρόλος τους έδωσε περισσότερες ευθύνες,τους έκανε να μπούν για λίγο στο σώμα κάποιου τέλειου "ανθρώπου" και να αισθανθούν ξεχωριστοί,τόσο ξεχωριστοί που να μην θέλουν να κάνουν τίποτα άλλο μετά παρά μόνο να ακολουθήσουν τα βήματά Του.Δεν πιστεύω ότι για αυτό έχει κάποια σχέση Αυτός αλλά ο ίδιος ο ηθοποιός και η ψυχολογία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και Willem Daffoe...

Ειδικα αυτον, τον τρισκαταρατο,

επρεπε να τον σκοτωσει αργα και βασανιστικα,

και να τον αναστησει,

μονο και μονο,

για ενα δευτερο γυρο απο τα ιδια... :-D

iw2btr9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gsarig ωραιος! Και θα συμφωνησω σχεδον σε ολα απο αυτα που ειπες. :-)

Απλα ο συγκεκριμενος ρολος προξενει δεος (ξερω κι εγω πως να το πω ηθοποιος δεν ειμαι) ενα βαρος να πεις τεσπα καπως ετσι. Φυσικα τα καναλια εχουν την ταση να τα παραφουσκωνουν.

Willem Daffoe. Αυτοί δεν έκαναν καριέρα;
Αυτος νομιζω οτι δεν ειχε καποια "αναποδια" αλλα ας με διορθωσει καποιος αν σφαλω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και πρέπει να πεθάνουν... απλά μετά θα έπρεπε να αναστηθούν κιόλας! :mrgreen:

 

(πάντως, ο Willem Dafoe μια χαρά καριέρα έκανε - εκτός αν το συγκεκριμένο έργο δεν πιάνεται, ως βλάσφημο) :P

 

πολυ σωστος:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...