Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα στατιστικης για σχεδιαγραμματα, πινακες κτλ.


FILIM0N

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

μετα απο ματαιη αναζητηση αποφασισα να ανοιξω καινουριο θεμα.

ψαχνω ενα προγραμμα για απλους στατιστικους υπολογισμους (μεση τιμη, ποσοστα) με δυνατοτητα δημιουργιας επαγγελματικων σχεδιαγραμματων, πινακων, απεικονιση των αποτελεσματων σε αξονες με τιμες διαβαθμισης κτλ.

 

Ξερω οτι μπορω να τα κανω και με το Excel, χρειαζομαι ομως ενα πιο ευπαρουσιαστο και επαγγελματικο αποτελεσμα. Υποστηριξη και εισαγωγη δεδομενων απο Εxcel θα βοηθουσε επισης.

 

Εχετε κατι υποψην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερρμμμ το Excel εχει τα ποιο ευπαρουσιαστα και επαγγελματικα αποτελεσματα... Εισαι σιγουρος πως χρησιμοποιεις ολες τις δυνατοτητες του?

Υπάρχει και το SPSS το οποιο βεβαια ειναι για πολυπλοκα στατιστικα, αλλα δεν νομιζω να συγκινηθεις απο το πως τα παρουσιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερρμμμ το Excel εχει τα ποιο ευπαρουσιαστα και επαγγελματικα αποτελεσματα... Εισαι σιγουρος πως χρησιμοποιεις ολες τις δυνατοτητες του?

Υπάρχει και το SPSS το οποιο βεβαια ειναι για πολυπλοκα στατιστικα, αλλα δεν νομιζω να συγκινηθεις απο το πως τα παρουσιαζει.

 

Εχω το Excel 2003. Δεν ξερω αν με το 2007 εχω περισσοτερες και πιο καλαισθητες δυνατοτητες απεικονισης.

Ενα παραδειγμα απο μερικους πειραματισμους:

 

altersverteilungdl7.jpg

 

Το αποτελεσμα δεν με ικανοποιει οπτικα καθολου. Γι' αυτο εξαλλου ανοιξα και αυτο το θεμα.

Θα η8ελα π.χ. να ενσωματωσω σε παρομοια σχεδιαγραμματα εικονιδια πανω στις "φετες" ή και εφε σκιασης. Ισως να βοηθουσε ενα ρετουσαρισμα με Photoshop π.χ.

Το SPSS το εχω υποψην, αλλα δεν με ενδιαφερουν οι πολυπλοκοι υπολογισμοι οσο η παρουσιαση.

 

Και κατι ακομα: Πως εξαγω εικονες/γραφηματα απο to Excel? Για το παραδειγμα χρειαστηκε να κανω print screen...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

μετα απο ματαιη αναζητηση αποφασισα να ανοιξω καινουριο θεμα.

ψαχνω ενα προγραμμα για απλους στατιστικους υπολογισμους (μεση τιμη, ποσοστα) με δυνατοτητα δημιουργιας επαγγελματικων σχεδιαγραμματων, πινακων, απεικονιση των αποτελεσματων σε αξονες με τιμες διαβαθμισης κτλ.

 

Ξερω οτι μπορω να τα κανω και με το Excel, χρειαζομαι ομως ενα πιο ευπαρουσιαστο και επαγγελματικο αποτελεσμα. Υποστηριξη και εισαγωγη δεδομενων απο Εxcel θα βοηθούσε επισης.

 

Έχετε κατι υποψην?

 

Καλημέρα,

 

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για την υπεροχή του SPSS σε σχέση με το Excel , αλλά για απλούς υπολογισμούς , χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα και ενασχόληση , το Excel θα σου δώσει ευπαρουσίαστα γραφήματα .

 

Να προτείνω και κάτι δωρεάν :

http://www.openoffice.org και συγκεκριμένα το Calc

http://www.lohninger.com/datalab.html , δες το datalab . Για συνηθισμένους στατιστικούς υπολογισμούς , μια χαρά το βρήκα.

 

Φιλικά

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξεθαβω αυτο το μηνυμα μιας και δεν βρηκα κατι που να ανταποκρινεται στις προσδοκιες της δουλειας που θα παρουσιασω.

 

Γνωριζει καποιος ενα πιο επαγγελματικο προγραμμα απεικονισης?

Με ποιο προγραμμα παρουσιαζονται π.χ. τα τρισδιαστατα γραφηματα απο δημοσκοπησεις στην τηλεοραση? Δεν με ενδιαφερουν οι πολυπλοκες στατιστικες αφου τα στοιχεια που χρειαζομαι τα εχω απο το excel. Θα μπορουσα να εισαγω τις τιμες σε καποιο αλλο πιο καλαισθητο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SPSS φιλε μου. η κοπελια μου τελειωσε στο πα.πει [στατιστικη και αφαλιστικη] και ολες τις εργασιες με μετρησεις κλπ παντα με SPSS. Its the only way.

τωρα κυκλοφορει η εκδοση 15 αν δεν κανω λαθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Excel 2003. Δεν ξερω αν με το 2007 εχω περισσοτερες και πιο καλαισθητες δυνατοτητες απεικονισης.

Ενα παραδειγμα απο μερικους πειραματισμους:

 

altersverteilungdl7.jpg

 

Το αποτελεσμα δεν με ικανοποιει οπτικα καθολου. Γι' αυτο εξαλλου ανοιξα και αυτο το θεμα.

Θα η8ελα π.χ. να ενσωματωσω σε παρομοια σχεδιαγραμματα εικονιδια πανω στις "φετες" ή και εφε σκιασης. Ισως να βοηθουσε ενα ρετουσαρισμα με Photoshop π.χ.

Το SPSS το εχω υποψην, αλλα δεν με ενδιαφερουν οι πολυπλοκοι υπολογισμοι οσο η παρουσιαση.

Δεν σε ικανοποιει καθολου αλλα δεν φταιει το EXCEL για αυτο. Απλα οι γνωσεις σου στο EXCEL φταινε.:-)

Αυτα που ζητας γινονται στο EXCEL. Και να προσθεσεις ΕΦΕ μπορεις και ωραια χρωματα και backgrounds, κλπ. Τα παντα μπορεις να κανεις. Αυτο που σχεδιασες ειναι απλα τα default χρωματα και πραγματι ειναι χαλια.

 

Να πχ ενα πιο ωραιο(κανε κλικ πανω για μεγεθυνση):

UIN-J.jpg

 

Και κατι ακομα: Πως εξαγω εικονες/γραφηματα απο to Excel? Για το παραδειγμα χρειαστηκε να κανω print screen...

Πατας πανω στο background του γραφηματος με δεξι κλικ και επιλεγεις αντιγραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

@Krokodilos

Αυτα γινονται και με το Οffice 2003 ή θα χρειαστει να βαλω το 2007 για καλυτερα αποτελεσματα?

Οντως οι γνωσεις μου στο excel ειναι περιορισμενες. Εχω ξεκινησει απο το 0 μονος μου, μου χρειαστηκε τωρα και το βρισκω μπροστα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...