Προς το περιεχόμενο

τα νευρα μου!προβλημα με ταρατσα!


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω προβλημα ασυνεννοησιας με τα ατομα της πολυκατοικιας(8οικογενειες μαζι με τη δικη μου) :mad: και εχει ως εξης..κατοικω στον τελευταιο οροφο και οπως καταλαβαινετε η ταρατσα βρισκεται απο πανω μου.λυστε μου μια απορια.. :rolleyes: ποιος ο ρολος μου στο κτιριο οταν γινεται ζημια στην κατοικια μου που προερχεται απο την ταρατσα?θα γινω πιο αναλυτικος,γιατι νιωθω αδικημενος:shock:..ελπιζω να μην σας κουρασω..:fear:

το καλοκαιρι καταφερα να πεισω τους 'γειτονες' μου-κατοπιν επισκεψης φιλου τεχνικου- οτι επρεπε να αλλαξουμε καγκελα,γιατι ειχαν σκουριασει και με τις βροχες αργοτερα θα υπηρχε προβλημα στους τοιχους μου,γιατι η σκουρια καθως και η υγρασια θα περναγε μεσα στους τοιχους μου δημιουργωντας μεγαλο προβλημα.ηδη ειχε αρχισει να παρουσιαζεται εσωτερικη υγρασια και μουχλα σε εντονο βαθμο και αυτος ηταν και ο λογος προτροπης.βεβαια,υπηρχε και μια γωνια που ειχε πεσει και επρεπε να φτιαχτει και αυτη:shifty:

τα λεφτα δεν υπηρχαν γιατι επρεπε να δωσουμε συνολικα γυρω στα 2500ε!ετσι λοιπον,πηρα το βημα,προκειμενου να ολοκληρωθει η διαδικασια,να δανειστω :X απο φιλους και να βαλω βαθια το χερι στην τσεπη για να βγει η οφειλη και την οποια αποφασισε η πολυκατοικια να ξεχρεωσει σε 10μηνες:fear:.περιττο να αναφερω οτι θα παρει παραπανω :mad: και οτι βγηκα υποχρεωμενος σε δικα μου ατομα :cry: .οπως καταλαβα εγω δεν ειχαν σκοπο να τα φτιαξουν(λογω υψηλου ποσου),αλλα μολις βρηκα τον τροπο σαστισαν κ εμειναν αναυδοι!:X

και αρχιζουν τα σημαδια παρανοιας μετα απο καποια επελκομενα :eek:

προ 1,5μηνα επεσε ενα κομματι απο τη γωνια της μετοπης της πολυκατοικιας που βρισκεται ακριβως πανω απο τη βεραντα μου :confused: .και μετα 2ημερων επεσε ολη η γωνια!φυσικα ημουν τυχερος που δεν περναγα απο κατω,γιατι σιγουρα δεν θα ειχα κεφαλι:shifty: (μιλαμε για μεγαλο κομματι σοβα).συμφωνα με τη διαγνωση μου και την εμπειρια ενος φιλου,επειδη δεν σφραγιστηκε καλα το μαρμαρο πανω στην γωνια,μπηκε νερο φουσκωσε ο σοβας και επεσε.

λεω λοιπον στη διαχειρηση να καλεσουν τον τεχνικο να απολογηθει για την εκκρεμοτητα κ να αναλαβει την ευθυνη και η μονη απαντηση που ελαβα ηταν..'ηρθε ο τεχνικος και ζηταει 60ε για να το φτιαξει,γιατι καποιος ανεβηκε πανω και κοπανησε την γωνια.προφανως,κατι ηθελε να μεταφερει μεσω ταρατσας.'ημαρτον' τους λεω!!!'μενω τελευταιο οροφο!δεν θα ακουγα καποιον αν ανεβαινε πανω και χτυπαγε τον τοιχο?εδω ακουγεται το βημα!' σημειωτεον οτι ειχα αναφερει το καλοκαιρι στον διαχειριστη(σε αυτον εδωσα και τα λεφτα) να υπογραψει ο τεχνικος εγγυηση κατασκευης και εμαθα οτι δεν τον εβαλε να υπογραψει.ο τεχνικος τα λεφτα τα πηρε μαυρα(γιατι θα εβγαινε παραπανω ποσο) και υπογραψε τυπικα το ποσο για την καταχωρηση στα κοινοχτηστα.

περιττο να αναφερω οτι εκαναν συνελευση χτες το πρωι(στην οποια δεν ημουν παρων,γιατι λειπαμε οικογενειακα και παρολο που τους το ανεφερα δεν μου εκαναν την χαρη να τη μετακινησουν το απογευμα)και αποφασισαν να μην πληρωσουν:fear: να επισκευαστει και δεν ξερω και εγω τι αλλο..:confused: δεν φτανει που δεν δωσανε λυση να αναγκασουν τον τεχνικο να το φτιαξει,δεν μπορουν τουλαχιστον να βαλουν απο το αποθεματικο να το φτιαξουν να εχω το κεφαλι μου ησυχο?:cry:

εχω εκνευριστει πολυ απο την κατασταση και νιωθω αδικημενος.:fear:παλιοτερα ειχαν πεισει την μητερα μου να στρωσει την ταρατσα με δικα της εξοδα για υγρασια στο σπιτι,ενω εμαθα οτι λογω κοινοχρηστου χωρου επρεπε να συμβαλλει ολη η πολυκατοικια.θελω επειγοντως τη βοηθεια σας!με ποιο τροπο μπορω να τους επιβαλλω το δικαιο για να το φτιαξω?νομιμα μεσα παντα αν γινεται..B)

και κατι τελευταιο που ξεχασα να αναφερω...το ταβανι της βεραντας μου εχει σκασει απο κατω και εχουν φυγει 2μεγαλα κομματια σοβα.που καταλογιζονται αυτα?σε μενα ή στην πολυκατοικια?εγω πιστευω στην πολυκατοικια,μιας και οφειλεται στην υγρασια που προερχεται απο την ταρατσα.αν ειναι ετσι θελω να τους κανω να τα φτιαξουν ολα και να παρω το αιμα μου πισω :mad: θα με βοηθησετε?:fear: ...pleaseeee...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ θα σύστηνα να βρεις ένα καλό δικηγόρο φίλε gponiris, ειδικευμένο σε θέματα πολυκατοικιών, γιατί μόνος σου εναντίον ολων θα τα βρεις σκούρα...

 

Σε όλες τις πολυκατοικίες συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα, ειδικά τώρα που υπάρχει οικονομική στενότητα, όλοι κοιτάζουν πως θα αποφύγουν να πληρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας?Αν ναι,τότε οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων οφείλουν να συνεισφέρουν στην αποκατάσταση των ζημιών στην οικοδομή...

Αν όχι,τότε δύσκολα τα πράγματα...Κανείς δεν βάζει το χέρι στη τσέπη...Εξάλλου το δικό σου διαμερισμα εχει προβλημα τώρα...Δεν τοθς νοιάζει συστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει καποιος που ξερει απο κανονισμους πολυκατοικιας μηπως και με φωτισει?σημερα ολη μερα ρωτουσα γνωστους και επεσα σε 2ατομα που τραβανε τα ιδια!αν ειναι δυνατον!το σπιτι μας πεφτει και εμεις συνεχιζουμε να πληρωνουμε κοινοχρηστα!

εχω το δικαιωμα να αρνηθω την πληρωμη κοινοχρηστων μεχρι αποκαταστασης της ζημιας?ισως ετσι με σεβαστουν!(σκεφτομαι να τα βαλω απο την τσεπη μου και να τα αφαιρεσω απο τα μελλοντικα κοινοχρηστα)τι αλλο να κανω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
δεν υπαρχει καποιος που ξερει απο κανονισμους πολυκατοικιας μηπως και με φωτισει?σημερα ολη μερα ρωτουσα γνωστους και επεσα σε 2ατομα που τραβανε τα ιδια!αν ειναι δυνατον!το σπιτι μας πεφτει και εμεις συνεχιζουμε να πληρωνουμε κοινοχρηστα!

εχω το δικαιωμα να αρνηθω την πληρωμη κοινοχρηστων μεχρι αποκαταστασης της ζημιας?ισως ετσι με σεβαστουν!(σκεφτομαι να τα βαλω απο την τσεπη μου και να τα αφαιρεσω απο τα μελλοντικα κοινοχρηστα)τι αλλο να κανω????

 

Αυτές οι ερωτο-απαντήσεις δεν γίνονται ούτε στο μιλητό (του στυλ μίλησα με δύο γνωστούς μου) ούτε μέσω internet.

Ψάξε να δεις αν έχει κανονισμό η πολυκατοικία και πήγαινε σε έναν δικηγόρο.

 

 

 

Τι διάολο...

... παραπάνω

κλέφτες θα γίνουμε; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε gponiris όταν ένας ιδιοκτήτης αγοράζει διαμέρισμα εκτός από το συμβόλαιο, υπογράφει την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας καθώς επίσης και τον κανονισμό της πολυκατοικίας, σύμφωνα με τον οποίο είναι υποχρεωμένος να συμμορφωθεί προς κάποιους κανονισμούς. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορείς ανετότατα να κινηθείς νομικά.

 

Τώρα, η μόνωση της ταράτσας, οι σοφάδες που έπεσαν στο μπαλκόνι σου κτλ αφορούν κοινόκτητους χώρους, που σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι να συνεισφέρουν όλοι οι ιδιοκτήτες. Κακώς η μητέρα σου πλήρωσε μόνη της την μόνωση, κακώς έδωσες 60 ε για το μάρμαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Φίλε gponiris όταν ένας ιδιοκτήτης αγοράζει διαμέρισμα εκτός από το συμβόλαιο, υπογράφει την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας καθώς επίσης και τον κανονισμό της πολυκατοικίας, σύμφωνα με τον οποίο είναι υποχρεωμένος να συμμορφωθεί προς κάποιους κανονισμούς.

Δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη κανονισμού πολυκατοικίας.

Οπότε δεν υποχρεώνεται να συμμορφωθεί με κάποιον ανύπαρκτο κανονισμό...

 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορείς ανετότατα να κινηθείς νομικά.

Καλά, αυτό από πού το συμπεραίνεις και γράφεις με τόση σιγουριά ότι μπορεί "ανετότατα" να κινηθεί νομικά;

Από τον υπαρκτό ή ανύπαρκτο κανονισμό πολυκατοικίας του οποίου το περιεχόμενο δεν γνωρίζουμε;

Κι αν ο κανονισμός πολυκατοικίας λέει ότι ο ιδιοκτήτης του τελευταίου διαμερίσματος υποχρεούται να καλύπτει όλες τις δαπάνες τις ταράτσας; Μπορεί και τότε να κινηθεί "ανετότατα" νομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη κανονισμού πολυκατοικίας.

 

σε συμβόλαια έχεις παραστεί?

απλώς ρωτάω

 

Κι αν ο κανονισμός πολυκατοικίας λέει ότι ο ιδιοκτήτης του τελευταίου διαμερίσματος υποχρεούται να καλύπτει όλες τις δαπάνες τις ταράτσας;

 

η ταράτσα είναι κοινόκτητος χώρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
σε συμβόλαια έχεις παραστεί?

απλώς ρωτάω

Ναι.

Εσύ;

 

 

 

η ταράτσα είναι κοινόκτητος χώρος

Συνεπώς... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπώς... ;

οφείλουν όλοι να επωμιστούν το κόστος.

Ναι.

Εσύ;

κι εγώ

…..συνεπώς σε κάθε πολυκατοικία υπάρχει σύμφωνα με τον νόμο κανονισμός, εκτός αν είναι ιδιόκτητη….αλλά δεν μας αφορά επί της παρούσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δυστυχώς φαίνεται ότι υποστηρίζεις πράγματα που δεν γνωρίζεις. Το κακό είναι ότι τα υποστηρίζεις με σιγουριά και σθένος.

 

Πάμε λοιπόν:

 

οφείλουν όλοι να επωμιστούν το κόστος.

Εκτός αν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στον κανονισμό πολυκατοικίας.

κι εγώ

…..συνεπώς σε κάθε πολυκατοικία υπάρχει σύμφωνα με τον νόμο κανονισμός, εκτός αν είναι ιδιόκτητη….αλλά δεν μας αφορά επί της παρούσης

 

Μπορείς να μου πεις ακριβώς το νόμο σύμφωνα με τον οποίο υπάρχει υποχρεωτικά κανονισμός πολυκατοικίας;

 

Γιατί, ως νομικός, σου υπογράφω ότι, αντίθετα με όσα υποστηρίζεις, δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη κανονισμού πολυκατοικίας. Μπορώ να σου αναφέρω και το σχετικό νόμο.

 

Εσύ σε ποιό νόμο αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στον κανονισμό πολυκατοικίας.

 

ωραία και συ που ξέρεις ότι αναφέρεται κάτι διαφορετικό στον κανονισμό πολυκατοικίας.? Γιατί παίρνεις πάντα την ακραία περίπτωση? Εγω φίλε δεν μπήκα εδώ μέσα να κάνω επίδειξη γνώσεων απλά να βοηθήσω σε κάτι που ξέρω έναν άνθρωπο που ψάχνει διέξοδο στο πρόβλημά του. Από κει και πέρα μυαλό έχει μπορεί να το ψάξει και μόνος του.

 

Γιατί, ως νομικός, σου υπογράφω ότι, αντίθετα με όσα υποστηρίζεις, δεν είναι υποχρεωτική η ύπαρξη κανονισμού πολυκατοικίας. Μπορώ να σου αναφέρω και το σχετικό νόμο.

πάλι ακραία περίπτωση….μπορεί και να χεις δίκαιο, αλλά ο κανόνας λέει ότι όταν πας να αγοράσεις διαμέρισμα μαζί με τα συμβόλαια υπογράφεις και τον κανονισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ωραία και συ που ξέρεις ότι αναφέρεται κάτι διαφορετικό στον κανονισμό πολυκατοικίας.? Γιατί παίρνεις πάντα την ακραία περίπτωση? Εγω φίλε δεν μπήκα εδώ μέσα να κάνω επίδειξη γνώσεων απλά να βοηθήσω σε κάτι που ξέρω έναν άνθρωπο που ψάχνει διέξοδο στο πρόβλημά του. Από κει και πέρα μυαλό έχει μπορεί να το ψάξει και μόνος του.

Συγγνώμη, δεν είσαι ο ίδιος που έγραψε μερικά posts πριν "μπορείς ανετότατα να κινηθείς νομικά";

Με τέτοια σιγουριά, χωρίς να γνωρίζεις αν υπάρχει κανονισμός;

Χωρίς να γνωρίζεις τι λέει ο κανονισμός;

 

Όσο για την επίδειξη γνώσεων, λυπάμαι που θα στο πω έτσι αλλά, μην ανησυχείς, πρέπει να έχεις γνώσεις για να κατηγορηθείς για επίδειξη.

 

σε κάθε πολυκατοικία υπάρχει σύμφωνα με τον νόμο[/b'] κανονισμός
μπορεί και να χεις δίκαιο, αλλά ο κανόνας λέει[/b'] ...

Ο νόμος ή ο κανόνας;

Δεν ξέρω αν ξέρεις αλλά πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αναφερόταν ότι η ταράτσα είναι δικαιοδοσία του τελευταίου ορόφου στον κανονισμό, ο φίλος μας θα το ήξερε γιατί σίγουρα θα είχαν φροντήσει να του το πούν οι άλλοι κάτοικοι και όχι να συνφωνήσουν να πληρώσουν σε 10 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paredwse γιατι θες να παίζεις με τις λέξεις?

 

Με τέτοια σιγουριά, χωρίς να γνωρίζεις αν υπάρχει κανονισμός;

Χωρίς να γνωρίζεις τι λέει ο κανονισμός;

 

τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται….

 

 

Ο νόμος ή ο κανόνας;

Δεν ξέρω αν ξέρεις αλλά πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα.

 

paredwse αυτό έγραψα:

…..συνεπώς σε κάθε πολυκατοικία υπάρχει σύμφωνα με τον νόμο κανονισμός, εκτός αν είναι ιδιόκτητη….αλλά δεν μας αφορά επί της παρούσης

 

Αναφέρομαι στον κανόνα γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις ιδιόκτητων πολυκατοικιών που ίσως δεν απαιτείται κανονισμός…

Από κει και πέρα όλες οι πολυκατοικίες έχουν κανονισμό

Ρωτά συμβολαιογράφο

Εγω δεν είμαι ούτε νομικός ούτε συμβολαιογράφος

 

Aν αναφερόταν ότι η ταράτσα είναι δικαιοδοσία του τελευταίου ορόφου στον κανονισμό,

ακόμη και αν είναι άβατη είναι κοινόκτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...