Προς το περιεχόμενο

Μοτοσυκλέτα 125cc ποιά απ' αυτές;


Voorhees

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yamaha YZF-R1125

Honda CBR-125

Aprila RS-125

 

Ψάχνω κάτι γρήγορο σε αυτή τη κατηγορία(125cc) και αξιόπιστο. Αν έχετε να πρωτείνετε κάτι άλλο εδώ είμαστε. Ακόμα ξέρετε που μπορώ να δω τελικές απο τη καθεμία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πεταμένα λεφτά και τα 3 ρε φίλε, ειδικά αυτή η κατηγορία των lux 125αριών υπάρχει μόνο επειδή υπάρχει και η "κάψα" των πιτσιρικάδων να αγοράσουν κάτι που να μοιάζει με μοτοσυκλέτα.

Γιατί δεν κάνεις καλύτερα λίγη υπομονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι χρειάζομαι κάτι τώρα και είμαι 19 οπότε δεν μπορώ για μεγαλύτερη. Απο την άλλη έχω ένα 50cc και ένα 80cc αλλά δεν μπορώ να πάω ποιός ξέρει που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα:

 

Το Aprilia είναι με διαφορά το πιο γρήγορο αφού είναι δίχρονο. Βγάζει γύρω στα 30hp και έχει τελική στα 160 περίπου.

 

To Honda είναι το πιο αξιόπιστο, αφού έχει κυκλοφορήσει μερικά χρονάκια τώρα. Γύρω στα 12hp, 115-120 τελική περίπου.

 

To Yamaha είναι η απάντηση της εταιρίας στην Honda. Ίδια ιπποδύναμη, εντελώς καινούργιο μοντέλο οπότε λογικό και η ωραία του και πιο μοντέρνα σχεδίαση.

 

Θα έλεγα το aprilia να το ξεχάσεις, γιατί εκτός απο την εξωφρενική τιμή του, είναι και πολύ πιο ειδικό στην χρήση του.

 

Λογική αγορα είναι το Honda, καθώς έχει αποδείξει την αξιοπιστία του και δεν χάνει σε τίποτα απο το Yamaha εκτός της λίγο πιο παλιάς σχεδίασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι χρειάζομαι κάτι τώρα και είμαι 19 οπότε δεν μπορώ για μεγαλύτερη. Απο την άλλη έχω ένα 50cc και ένα 80cc αλλά δεν μπορώ να πάω ποιός ξέρει που.

 

Φυσικά και καταλαβαίνω την ανάγκη σου να ανέβεις την κατηγορία, γιατί κι εγώ ακριβώς την ίδια ανάγκη είχα. Αλλά μπορείς να το κάνεις λίγο πιο πρακτικά, όχι να πετάξεις ένα σωρό λεφτά τα οποία θα τα μετανιώσεις 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και καταλαβαίνω την ανάγκη σου να ανέβεις την κατηγορία, γιατί κι εγώ ακριβώς την ίδια ανάγκη είχα. Αλλά μπορείς να το κάνεις λίγο πιο πρακτικά, όχι να πετάξεις ένα σωρό λεφτά τα οποία θα τα μετανιώσεις 100%

 

Γιατί να το μετανιώσει, δεν καταλαβαίνω; Ο φίλος μας απο οτι καταλαβαίνω, γουστάρει τις μοτοσυκλέτες και μετά απο το 125cc θα θελήσει να ανέβει κατηγορία.

 

Γιατί να μην πάρει μια πραγματική μοτοσυκλέτα, λίγων κυβικών, η οποία θα τον βοηθήσει σημαντικά στην εξελιξή του αλλά και θα τον διασκεδάσει περρισότερο και μάλιστα με ασφάλεια σε σχέση με ένα παπι-scooter? Ειδικά για το Honda, η τιμή του είναι λιγότερο απο 3000? και πιστεύω πως είναι πολύ καλή τιμή για αυτά που δίνει.

 

Επειδή ίσως να έχεις κάτι διαφορετικό στο μυαλό σου, μπορείς να προτίνεις πιο μοντέλο θεωρείς εσύ καλύτερο για αγορά στη φάση που βρίσκεται ο φίλος μας; Πχ. το Honda CBF 250, έχει 3900 και είναι επίσης πολύ καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μοντέλα που είχα εγώ στο μυαλό μου στην ηλικία του ήταν στις περισσότερες περιπτώσεις αυτοσχέδια. Βέβαια είχα και την τύχη να φοιτήσω στην 1η ΤΕΣ Καμινίων (γνωστή και ως σωφρονιστικό κατάστημα Καμινίων πολύ πριν την δείξει στις εκπομπές του ο Τριανταφυλλόπουλος), όπου το να πήγαινες το μηχανάκι σου στο μάθημα για πρακτική εξάσκηση, ήταν έθιμο.

Αλλά και τότε κυκλοφορούσαν κάτι aprilia σεβαστά ακόμη και στα 50 κυβικά. Τελικά ποτέ δεν είχα πραγματική μοτοσυκλέτα πριν αγοράσω μία. Και μοτοσυκλέτα στα 125cc δεν υπάρχει. Απομίμηση μοτοσυκλέτας, ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μοτοσυκλέτα στα 125cc δεν υπάρχει. Απομίμηση μοτοσυκλέτας, ίσως.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

 

Αυτά τα μοτοσυκλετάκια, δεν διαφέρουν σε τίποτα απο αυτές μεγαλύτερων κατηγοριών. Το οτι δεν έχουν τα πολλά κυβικά και άλογα δεν έχει σημασία.

 

Το θέμα είναι, οτι ο χειρισμός τους, το φρενάρισμα, ο τρόπος που στρίβουν, οι λειτουργίες τους, οι αντιδράσεις και γενικότερα η στάση οδήγησης, είναι ίδιος με τις άλλες μοτό. Εννοείται βέβαια οτι σου δίνουν απλώς μια γεύση για το τι ακολουθεί, καθώς όλα είναι σε μικρό / εισαγωγικό βαθμό.

 

Συνεπώς είναι μοτοσυκλέτες και είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον ο οποίος έχει σκοπό να εξελιχθεί στον χώρο αυτό, πηγαίνοντας σιγά σιγά σε περισσότερα κυβικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μοτοσυκλέτα στα 125cc δεν υπάρχει. Απομίμηση μοτοσυκλέτας, ίσως.

 

Πολύ σωστός. Τα παπιά είτε 125 είτε 80 ΔΕΝ πρόκειτε να σε μάθουν κάτι παραπάνω. Και εμένα η γνώμη μου είναι να κρατήσεις τα χρήματα για μια αγορά στο μέλλον.

 

ΥΓ: Οταν ψάνχεις μηχανή δεν κοιτάς τελική ταχύτητα και τέτοιες μ@λ@κΙ@ς. Αυτά είναι για τα 14χρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ μπορεί να σκέφτομαι σαν 14χρονο απλά ψάχνω μια ισορροπία(ταχύτητα-κρατήματα-ασφάλεια...) στα 125cc μιας και δεν μπορώ για 2 χρόνια να πάρω κάτι καλύτερο και η μόνη λύση που έχω είναι να πάρω μοτοσυκλέτα γιατί για αμάξι πολλά τα χρήματα για καινούριο. Ο νόμος βλέπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σκεφτόμουν έτσι πριν από λίγο καιρό. Μου άρεσαν αυτά τα πιστιάρικα 125, σε σημείο που σκεφτόμουν να κάνω εισαγωγή από γερμανία κάτι rieju, cpi, derbi και τέτοια περίεργα. Στο τέλος είχα καταλήξει σε απλό παπί και συγκεκριμένα στο dinamik το οποίο είναι σκυλί, γρήγορο και πάνω απ'όλα απροβλημάτιστο...

 

Τελικά δεν πήρα μηχανάκι, αλλά αμάξι, γιατί αν το δείς καθαρά πρακτικά το θέμα και το πως θα σε βοηθήσει το κάθετι στην καθημερινή σου μετακίνηση, έχουν μίλια διαφορά αμάξι-μηχανάκι.

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα. Ένας ομοιοπαθής εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν πήρα μηχανάκι, αλλά αμάξι, γιατί αν το δείς καθαρά πρακτικά το θέμα και το πως θα σε βοηθήσει το κάθετι στην καθημερινή σου μετακίνηση, έχουν μίλια διαφορά αμάξι-μηχανάκι.

 

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

28/1/08

 

16:30 Αναχώρηση από Αυλίδα με προορισμό Αθήνα

16:55 Αθήνα, γέμισμα ρεζερβουάρ με 14 ευρώ.

16:55-17:30 γύρος της Αθήνας

18:10 Αυλίδα

 

 

Σε άλλη περίπτωση αυτή την ώρα θα έγραφα από την Ομόνοια.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kawasaki ninja

Aν εισαι 18 με διπλομα Α1 μπορεις να εχεις αυτο το μηχανακι νομιμα γιατι ειναι κατω απο 25KW είναι 23kw

 

αντιγραφή από citymoto.gr

Αυξάνεται η αγωνία των οπαδών της πράσινης δύναμης όσον αφορά την άφιξη των νέων μοντέλων και ιδιαίτερα του ZX-10R, αλλά και του δυναμικού Ninja 250. Πρόσφατα η ελληνική αντιπροσωπία Teomoto A.E. ανακοίνωσε τις τιμές των δύο νέων μοντέλων. Πιο συγκεκριμένα το Ninja 250 θα αγγίζει τα 3.990 ευρώ, ενώ το νέο ZX-10R θα έχει την ίδια τιμή με το μοντέλο του 2007!

 

http://www.kawasaki.com/Products/detail.aspx?id=263&content=specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρα για κάτι σαν τα YBR, CBF και το προαναφερθέν Ninja στα 250 κυβικά.

 

Κάνε λίγη οικονομία και λίγη υπομονή και χτύπα ένα από αυτά. Εξάλλου πιστεύω ότι μπορείς να βρείς και κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση ακόμα και για άμεση αγορά σε καλή τιμή. Ειδικά CBF θα βρεις αρκετά...και YBR υπάρχουν με λίγο ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...