Προς το περιεχόμενο

ψωριαση.2000 ανθρωποι στην ελλαδα πασχουν


maggle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενας απο αυτους ειμαι και εγω.πασχω περιπου 6-7 χρονια δηλαδη απο τα 20 μου.ευτυχως σε λιγα σημεια του σωματος μου αλλα ειναι ψιλοχαλια.γραφω λοιπον εδω με την ελπιδα οτι θα βρω καποιον ομοιοπαθη να μοιραστουμε εμπειριες.η ψωριαση οπως ξερετε δεν ειναι μεταδοτικη ,ομως τραβαει την προσοχη του κοσμου αν ειναι σε εμφανη σημεια και ειναι κουραστικο ενοχλητικο και ψυχοφθορο να πρεπει να εξηγεις συνεχεια τι εχεις.η δικη μου περιπτωση εχει τις ριζες της στο στρες.το στρες που εχω ειναι υπερβολικο και σχεδον παντα αδικαιολογητο γιατι εχω μια καλη δουλεια,δικο μου σπιτι και η κοπελα μου με λατρευει.προσπαθησα να το ελεγξω και επισκεφθηκα ψυχιατρο ομως τζιφος.γι'αυτο ζητω τη βοηθεια σας αν γνωριζετε κατι,καποιο ψυχιατρο,ψυχολογο η καποια αγωγη για την ψωριαση η καποια ομαδα ανθρωπων που να συζητανε για το αγχος οτιδηποτε μοιραστειτε μαζι μου θα ειμαι ευγνωμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάσχει το αδερφάκι μου 9 χρόνια τώρα και ξέρω για τι πακέτο πρόκειται. Δε νομίζω ότι κανένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει, είναι παθολογικό το ζήτημα. Χρειάζεται πολύ ισχυρά φάρμακα και αποχή από μερικές χαρές της ζωής όπως π.χ η coca-cola. Πάντως κατά τη γνώμη μου όλες οι αρρώστιες, παθολογικές ή ψυχολογικές έχουν κύρια ρίζα αρχικά το στρες, άρα μάλλον καλά το σκέφτηκες. Αν σ' ενδιαφέρει πάντως μπορώ να σου δώσω το email του μικρού να σου πει για τα φάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάσχει το αδερφάκι μου 9 χρόνια τώρα και ξέρω για τι πακέτο πρόκειται. Δε νομίζω ότι κανένας ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσει, είναι παθολογικό το ζήτημα. Χρειάζεται πολύ ισχυρά φάρμακα και αποχή από μερικές χαρές της ζωής όπως π.χ η coca-cola. Πάντως κατά τη γνώμη μου όλες οι αρρώστιες, παθολογικές ή ψυχολογικές έχουν κύρια ρίζα αρχικά το στρες, άρα μάλλον καλά το σκέφτηκες. Αν σ' ενδιαφέρει πάντως μπορώ να σου δώσω το email του μικρού να σου πει για τα φάρμακα.

ναι φιλε.σ'ευχαριστω.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είχε ο συγκάτοικος μου σε όλο του το σώμα. Αλλά σε όλο του το σώμα ακόμη και στο πρόσωπο. Πραγματικά είναι πολύ δύσκολα... Το καλοκαίρι ήταν κάπως οκ, αλλά τον χειμώνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δερματολογο θες.αν δεν εχεις αλλο ιατρικο προβλημα π.χ. ζαχαρο κτλ θα βρεθει λυση...

αν θυμαμαι καλα ειχα δει πριν μηνες στην τηλεοραση ενα συνεδριο που εγινε γι αυτη την παθηση.δες αν το θυμαμαι καλα το ονομα ενας γιατρος φωτης χρυσομαλλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μου pm αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά. Είχε ο αδελφός μου για χρόνια. Βασανίστηκε απεριόριστα από διάφορους γιατρούς και δερματολόγους με κορτιζονες (γνωστή λύση των γιατρών στην Ελλάδα που μετά την πρώτη ηρεμία επανέρχετε χειρότερα).

 

Τελικά βρήκε την υγεία του σε ένα ομοιοπαθητικό γιατρό στην Αθήνα. Ήταν άσχημα στην αρχή, για μια περίοδο χειροτέρεψε αλλά ο γιατρός τον καθησήχασε. Πλέον δύο χρόνια σήμερα είναι περίφημα και καθαρός. Καμμιά φορά το χειμώνα εμφανίζεται κανένα σημείο σε μέγεθος μικρου φασολιού αλλά φεύγει αμέσως.

 

Σχετικά με την ψωρίαση, σε κάποια μορφή της, την έχει το 25% του πλυθισμού παγκοσμίως. Είναι γενετικό φαινόμενο. Συνδεέται με το άγχος, και εμφανίζεται συνήθως μετά από χτύπημα ιών στον λάρυγγα και τον πνεύμονα. (Δεν χρειάζεται να έχεις νοσήσει).

Έχω τον ένα μέτοχο της εταιρίας εδώ στην Αγγλία με αυτό το πρόβλημα. Όταν περνά περιόδους άγχους γίνεται κατακόκκινος γεμίζοντας στο πρόσωπο. Αλλά δεν ακούει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
παιδιά, εχει δοκιμάσει κανείς τισ ΝΕΕΣ ενέσιμες θεραπείες?

Αν,ναι- ειχαν αποτελεσματα?

 

Ξέρω άτομο που κάνει θεραπείες με ενέσεις και έχουν αποτελέσματα.Θέλει εξετάσεις και η κάθε περίπτωση διαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άτομο που κάνει θεραπείες με ενέσεις και έχουν αποτελέσματα.Θέλει εξετάσεις και η κάθε περίπτωση διαφέρει.

 

 

Δηλαδη τις ενεσεις τις κανεις μια φορα κ δεν εμφανιζεται καθολου ψωριαση μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
ενας απο αυτους ειμαι και εγω.πασχω περιπου 6-7 χρονια δηλαδη απο τα 20 μου.ευτυχως σε λιγα σημεια του σωματος μου αλλα ειναι ψιλοχαλια.γραφω λοιπον εδω με την ελπιδα οτι θα βρω καποιον ομοιοπαθη να μοιραστουμε εμπειριες.η ψωριαση οπως ξερετε δεν ειναι μεταδοτικη ,ομως τραβαει την προσοχη του κοσμου αν ειναι σε εμφανη σημεια και ειναι κουραστικο ενοχλητικο και ψυχοφθορο να πρεπει να εξηγεις συνεχεια τι εχεις γι'αυτο ζητω τη βοηθεια σας αν γνωριζετε κατι,καποιο ψυχιατρο,ψυχολογο η καποια αγωγη για την ψωριαση η καποια ομαδα ανθρωπων που να συζητανε για το αγχος οτιδηποτε μοιραστειτε μαζι μου θα ειμαι ευγνωμων.

 

 

Ζωντας με την ψωριαση

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Εχω παρουσιασει ψωριαση απο τα 17 μου και ειμαι τωρα 42.

Η κατασταση μου εχει διακυμανσεις απο ηπιας μορφης εως "καραμπινατη" σε διαφορετικες φασεις της ζωης μου.

Εν αναμονη της "μαγικης" θεραπειας που θα λυσει ολα τα προβληματα μου, ιδου τι με βοηθαει να ζησω με την ψωριαση μου:

1. Εχω παρει αποφαση οτι η ψωριαση ειναι μερος της ζωης μου, δεν ντρεπομαι γι αυτο, ουτε στενοχωριεμαι παραπανω. Αν ελθει η θεραπεια ηρθε. Εντωμεταξυ, φροντιζω να ζω οσο πιο ανετα μπορω με την κατασταση μου.

2. Δινω την ευκαιρια στο δερμα μου να αναπνευσει καθημερινα. Φοραω ανετα ρουχα. Το εκθετω στον ηλιο και τη θαλασσα καθε φορα που μου δινεται η ευκαιρια. Φροντιζω να ιδρωσω στη διαρκεια της ασκησης για να φευγουν οι τοξινες απο το δερμα μου, και μετα κανω αμεσως ντους,

3. Πινω τακτικα νερο, 2-3 λ/μερα.

4. Προσεχω τη διαιτα μου στα αλμυρα και στα καμμενα λαδια, κι αποφευγω το αλκοολ το οποιο νιωθω ξεκαθαρα οτι φουντωνει τη φαγουρα μεσα και γυρω απο τις πλακες μου.

5. Οταν θυμωνω, δεν το κραταω μεσα μου, αλλα βαζω και καμια φωνη (εκει που παλια δεν θα το εκανα). Η εκτονωση με βοηθα.

6. Εχω καταργησει τα απορρυπαντικα και τα μαλακτικα στο πλυσιμο των ρουχων, γιατι διαπιστωνα οτι τα καταλοιπα τους ερεθιζουν το ταλαιπωρημενο δερμα μου. Στο σπιτι τωρα πλενουμε μονο με την BioWashball που βρηκε η γυναικα μου στο https://sites.google.com/site/noallergywash/home και μας εχει απαλλαξει απο τα χημικα καταλοιπα των απορρυπαντικων στα ρουχα.

7. Πλενομαι μονο με ηπια φυσικα σαπουνια. Χρησιμοποιω γαντι μεσαιας αγριοτητας για να καθαρισω τις πλακες μου απο τα νεκρα κυτταρα. Χρησιμοποιω καταρχας πολυ ζεστο νερο, και τελειωνω με παγωμενο. Αυτο μου δινει μια τρομερη αισθηση ευεξιας που υπερεχει της οποιας ενοχλησης απο τις πλακες.

8. Αποφευγω να ξυνομαι. Οταν φουντωσει η φαγουρα μου, βαζω λιγη αλοη βερα στις πλακες. Αν δεν εχω απλως τις ακουμπω με κατι κρυο ή με καθαρα χερια.

9. Ζητω απο τη συζυγο μου να ακουμπησει τις πλακες με τα χερια της που και που. Η αγαπη που αισθανομαι και οτι δεν τις ΅σιχαινεται΅με βοηθα ψυχολογικα.

10. Οταν με ρωτησουν τι εχω στον αγκωνα μου ή στο βλεφαρο μου ή μέσα στο τριχωτο της κεφαλης μου, λεω απλουστατα ψωριαση. Μη φοβαστε, δεν κολλαει. Κι οσο πιο πολλοι το γνωριζουν, τοσο πιο ανετα θα ζουμε ολοι μας.

 

Καλο σου κουραγιο,

Αντωνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω. Άρχισε να εκδηλώνετε στις αρχές γυμνασίου, πάλι καλά δεν έχω σε όλο μου το σώμα. Κάτω από τα μάτια, στους αγκώνες, στα γόνατα, πίσω από τα αυτιά και γύρω από τα πτερίγια της μύτης. Παλιότερα έβαζα κρέμες κορτιζόνης, οι οποίες έκαναν δουλειά, αλλά ήταν κουραστική η διαδικασία, και μια από αυτές τις κρέμες ήταν λίγο τοξική και με ετσουζαν τα μάτια. Τώρα παίρνω χάπια Neoral

Neoral100mg.jpg

2 φορές την μέρα, κάθε 12 ώρες, τα οποία κάνουν απίστευτα καλή δουλειά απλά πρέπει να τρως προσεχτικα γιατί σου ανεβάζουν την χοληστερίνη. Πριν τα πάρω είχα χοληστερίνη 170κατι και την κατέβασα στα 98 για αυτόν τον λόγο. Αλλά αν έχεις χοληστερίνη, δηλαδή μέσα στο καλοκαίρι που την ξανανέβασα γιατί δεν πρόσεχα, τα χάπια δεν είχαν αποτέλεσμα. Σχετικά με τις ενέσεις που λές, χτυπάνε σε βιολογικό παράγοντα, και εγω συγκεκριμένα δεν τις κάνω ακόμη γιατί είμαι στην ανάπτυξη. Θα τις κάνω μετά τα 21-22 που σταματάει η ανάπτυξη μου, αλλά να ξες είναι πολύ επικύνδινα για το συκώτι.

Τώρα σχετικά με την ψυχολογία..

Η κοπέλα μου δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, και αυτό μου ανεβάζει το ηθικό, αλλά όταν με ρωτάνε τι έχω, δεν λέω ψωρίαση, γιατί η λέξη της ψώρας, η οποία μοιάζει πολύ με την λέξη ψωρίαση(οπότε ο κόσμος τα συγχέει στο μυαλό του) στην κωλοχώρα που ζούμε έχει πάρει την σημασία της κολλητικής ασθένειας που πρασινίζει το δέρμα και σε κάνει σαν ζομπι λες και έχεις λέπρα. Έχω να κάνω και με άτομα "επιπέδου" (18-25 ετών) οπότε δεν πολυκαταλαβαίνουν. Αλλά όπως είπα πιο πριν, λόγω της ηλικίας μου είναι φυσικό να έχω κάποιο κόμπλεξ αλλά αρχίζω να το ξεπερνάω σιγά σιγα

 

Μπορείς να δεις και ΑΥΤΟ το λινκ που λέει για το Neoral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ζωντας με την ψωριαση

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Εχω παρουσιασει ψωριαση απο τα 17 μου και ειμαι τωρα 42.

 

Η κατασταση μου εχει διακυμανσεις απο ηπιας μορφης εως "καραμπινατη" σε διαφορετικες φασεις της ζωης μου.

 

Εν αναμονη της "μαγικης" θεραπειας που θα λυσει ολα τα προβληματα μου, ιδου τι με βοηθαει να ζησω με την ψωριαση μου:

 

1. Εχω παρει αποφαση οτι η ψωριαση ειναι μερος της ζωης μου, δεν ντρεπομαι γι αυτο, ουτε στενοχωριεμαι παραπανω. Αν ελθει η θεραπεια ηρθε. Εντωμεταξυ, φροντιζω να ζω οσο πιο ανετα μπορω με την κατασταση μου.

 

2. Δινω την ευκαιρια στο δερμα μου να αναπνευσει καθημερινα. Φοραω ανετα ρουχα. Το εκθετω στον ηλιο και τη θαλασσα καθε φορα που μου δινεται η ευκαιρια. Φροντιζω να ιδρωσω στη διαρκεια της ασκησης για να φευγουν οι τοξινες απο το δερμα μου, και μετα κανω αμεσως ντους,

 

3. Πινω τακτικα νερο, 2-3 λ/μερα.

 

4. Προσεχω τη διαιτα μου στα αλμυρα και στα καμμενα λαδια, κι αποφευγω το αλκοολ το οποιο νιωθω ξεκαθαρα οτι φουντωνει τη φαγουρα μεσα και γυρω απο τις πλακες μου.

 

5. Οταν θυμωνω, δεν το κραταω μεσα μου, αλλα βαζω και καμια φωνη (εκει που παλια δεν θα το εκανα). Η εκτονωση με βοηθα.

 

6. Εχω καταργησει τα απορρυπαντικα και τα μαλακτικα στο πλυσιμο των ρουχων, γιατι διαπιστωνα οτι τα καταλοιπα τους ερεθιζουν το ταλαιπωρημενο δερμα μου. Στο σπιτι τωρα πλενουμε μονο με την BioWashball που βρηκε η γυναικα μου στο https://sites.google.com/site/noallergywash/home και μας εχει απαλλαξει απο τα χημικα καταλοιπα των απορρυπαντικων στα ρουχα.

 

7. Πλενομαι μονο με ηπια φυσικα σαπουνια. Χρησιμοποιω γαντι μεσαιας αγριοτητας για να καθαρισω τις πλακες μου απο τα νεκρα κυτταρα. Χρησιμοποιω καταρχας πολυ ζεστο νερο, και τελειωνω με παγωμενο. Αυτο μου δινει μια τρομερη αισθηση ευεξιας που υπερεχει της οποιας ενοχλησης απο τις πλακες.

 

8. Αποφευγω να ξυνομαι. Οταν φουντωσει η φαγουρα μου, βαζω λιγη αλοη βερα στις πλακες. Αν δεν εχω απλως τις ακουμπω με κατι κρυο ή με καθαρα χερια.

 

9. Ζητω απο τη συζυγο μου να ακουμπησει τις πλακες με τα χερια της που και που. Η αγαπη που αισθανομαι και οτι δεν τις ΅σιχαινεται΅με βοηθα ψυχολογικα.

 

10. Οταν με ρωτησουν τι εχω στον αγκωνα μου ή στο βλεφαρο μου ή μέσα στο τριχωτο της κεφαλης μου, λεω απλουστατα ψωριαση. Μη φοβαστε, δεν κολλαει. Κι οσο πιο πολλοι το γνωριζουν, τοσο πιο ανετα θα ζουμε ολοι μας.

 

 

Καλο σου κουραγιο,

 

Αντωνης

φιλε αντωνη αυτα που λες ειναι πολυ σωστα ολα.εγω εχω να παρω φαρμακα για την ψωριαση ακομα και αλοιφες πανω απο 2 χρονια και νοιωθω πολυ καλυτερα απο τοτε που επαιρνα τα neoral και ημουνα πεντακαθαρος.πρωσοπικα θα συμβουλευα οποιονδηποτε να κανει το ιδιο εκτος και αν εχει τοσο σοβαρο προβλημα,τοτε θα προτεινα το stelara που ειναι ενεσιμο και το καλυπτει εξ'ολοκληρου το ταμειο αλλα εχει και αυτο παρενεργειες.εγω βαζω μια αλοιφη 100% φυτικη που την αγοραζω απο ενα φαρμακειο η οποια πραγματικα κανει δουλεια,και παιρνω και 2 καψουλες προπολης τη μερα που βοηθουν το ανοσοποιητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...