Προς το περιεχόμενο

Ποσο μπορει να πιασει ???


axaxouxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας .

 

Εχω ενα διαμερισμα 48 τμ 2ου οροφου προσοψεως παλαιοτητας περιπου 40 ετων

σε καλοδιατηρημενη πολυκατοικια σε πολυ κεντρικο σημειο στον κορυδαλλο.

 

Ειναι χωρις θερμανση και ασανσερ .

 

Το θεμα ειναι οτι εγω του εχω αλλαξει τα ΠΑΝΤΑ με πολυ ποιοτικα ειδη ...

 

2 a/c , Θωρακισμενη πορτα Balomenos Doors , ξηλωσα το μπανιο και το ξαναεφτιαξα

με βρυσες CROCHE Επιπλο κτλ . Ιταλικα και Ισπανικα πλακακια δαπεδου μπανιου

νεα ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντοιχιζομενη ντουλαπα , ξηλωσα και εφτιαξα νεα κουζινα με ανοξειδωτο νεροχυτη κτλ , ενω εβαλα και ΑΤΟΜΙΚΟ Εγχρωμο Θυροτηλεφωνο , ενω εννοειται οτι αλλαξα ΟΛΑ τα υδραυλικα-ηλεκτρικα-μπριζοδιακοπτες-πινακα κτλ και τελος του εβαλα εξωτερικα κουφωματα αλλουμινιου EUROPA ....

....ΕΝΩ ΘΑ ΒΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ

 

Το μονο που εμεινε να αλλαχτει ειναι μια σπαστη πορτα μπανιου αλλα

μου ειναι δυσκολο γιατι δεν μου αρεσουν οι ''πλαστικες'' και ψαχνω για ξυλινη....

μετα απο αυτην το μονο που θα θυμιζει το ''ΑΧΟΥΡΙ'' που ηταν θα ειναι οι τρεις εσωτερικες πορτες ....

 

 

Λοιπον αν αναλογιστουμε λοιπον οτι για αυτες τις παραπανω μετατροπες μου εχουν ΦΥΓΕΙ περιπου 17.000  (σε 1,5 χρονο) και αν σκεφτουμε οτι τα σπιτια παλαιοτητας

στην περιοχη στα ιδια τμ πανε γυρω στα 55-62 χιλιαρικα την στιγμη

που τα καινουργια πανε στα 120-140 χιλιαρικα ....

 

Εγω που πρεπει να χτυπησω την τιμη ωστε και να μην φανω ΠΑΡΑΛΟΓΟΣ

και να φυγει λιγο πιο ευκολα χωρις να βγω πολυ χαμενος οικονομικα ???

 

Μια τιμη που υπολογιζω εγω ειναι μεσα στα 75-80 χιλιαρικα χωρις να αποκλειω και τα 72

 

 

Να σημειωσω οτι δεν βιαζομαι να πουλησω ουτε και εχω αναγκη απο χρηματα ....

ΕΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΑ απλα σκεφτηκα ξαφνικα οτι θελω ενα πολυ μεγαλυτερο ΣΠΙΤΙ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ....

 

Να ΤΟΝΙΣΩ οτι δεν θελω να ''ΒΓΑΛΩ'' κατι παραπανω αλλα να πιασω μια καλη τιμη

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΙΞΩ Η ΝΑ ΚΟΡΟ'Ι'ΔΕΨΩ ΚΑΝΕΝΑΝ

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια τιμη που μπορω να υπολογισω ειναι γυρω στα 70-75. Υποκοιμενικη αποψη αυτο ομως.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις (παλι κατα την γνωμη μου) ειναι να πας σε ενα μεσιτικο (μπορει και 2 και 3) και να ρωτησεις ποσο το παιρνουν. Απο την τιμη που θα σου πουνε προσθετεις περιπου αλλα 5 με 10 χιλιαρικα (το ποσο που θα κερδιζε το μεσιτικο) και ξεκινας να βαζεις αγγελιες.

Ξαναλεω πως το παραπανω ειναι κατι που θα εκανα εγω απο την στιγμη που δεν θα ηξερα ποσο στοιχιζει το σπιτι. Αν απο την αλλη εχεις μια μικρη ιδεα και εχεις υπολογισει το ποσο που θες οπωσδιποτε, ξεκινα κατευθειαν με την αγγελια και παζαρια να δεις που θα καταληξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@axaxouxas την γρια όσο και να την φτιασιδώσεις, γρια θα παραμείνει.

Όλα αυτά που έφτιαξες δεν πιάνουν μια.

Χωρις ασανσέρ και θέρμανση… κανα 50άρι και πολλά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο που θα ρωτήσει ένας επίδοξος αγοραστής είναι τα βασικά... αν έχει θέρμανση και ανελκυστήρα.

 

Λίγοι ενδιαφέρονται να αγοράσουν μικρό σπίτι με ανέσεις και πολυτέλειες. Γιατί ένα τέτοιο σπίτι συνήθωςδεν απευθύνεται σε οικογένειες.

 

Πάντως είναι θετικό το οτι έχεις τα υδραυλικά και ηλεκτρολογικά σε καλή κατάσταση.

 

Εφόσον δεν βιάζεσαι και πολύ να το πουλήσεις ξεκίνα απο μια υψηλή τιμή. Αν δεις οτι δεν υπάρχει ανταπόκριση απο αγοραστές, κατέβαζε την σταδιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. χτύπα ψηλά για αρχή για να δεις που μπορείς να το δώσεις. ποτέ δεν ξέρεις... μπορεί να σου κάτσει καλή περίπτωση και να βγάλεις χρήμα που δεν το περίμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι χωρις θερμανση και ασανσερ .

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ποιός αγοράζει σπίτι σήμερα χωρίς θέρμανση; Η θέρμανση αποτελεί πρώτη ανάγκη. Χωρίς ανελκυστήρα γίνεται αλλά χωρίς θέρμανση... χλωμό. Δυστυχώς θα πρέπει να ρίξεις την τιμή πολύ κάτω για να βρεις αγοραστή. Τα 70κάτι που ζητάς μου φαίνονται υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι με A/C θα εχει ικανοποιητικη ζεστη παντως (αν και ο περισσοτερος κοσμος θελει καλοριφερ), οσο για το ασανσερ αφου ειναι στο 2ο δεν νομιζω οτι αποτελει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα μου δειξανε ατομικη θερμανση με 2500 ?

και ο καυστηρας εχει το μεγεθος ενος μικρου πλυντηριου που ανοιγει απο πανω ....

 

Περιττο να πω οτι μου εχουν κοψει τα ποδια και την ψυχολογια δυο προσφορες χωρις να το εχω βαλει σε αγγελια....

 

Τελικα ειναι ασκοπο να φτιαχνεις διαμερισματα ποσο μαλλον να χρεωνεσαι μια ζωη για να το αποκτησεις και τελικα να το πουλας για ενα κομματι ψωμι (ξερω καποιους που πηραν δανειο 40 ετη)

 

ΤΕΣΠΑ ....

ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΠΛΗΡΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 -1150? το τμ.Καινουργια με ολα τα κονφορ αντισεισμικα κλπ,1800-2000? το τμ,στο Γαλατσι, περιοχη ακριβη,αναμεσα σε παλαιο Ψυχικο και Φιλοθεη.

 

 

Ακριβως αυτο προσπαθω να τονισω οτι η αναλογια τιμης

Καινουργιου με μεταχειρισμενο και ειδικα οταν το παλιο εχει παρομοια κομφορ

δεν θα πρεπει να ειναι περιπου κατα 35% χαμηλοτερη ?

 

εκτιμηση κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλαιοτητα των 40 ετων,εκτος των αλλων ελειψεων,(θερμανση,ασανσερ), ειναι ο πρωτος παραγων,που ριχνει την τιμη.Ο δευτερος ειναι ο αντισεισμικος εξοπλισμος,που σε ακινητα κατασκευης πριν του 1980-1985,δεν υφισταται.Κατοπιν, αυτο που διαμορφωνει την τιμη ενος ακινητου σε μεγαλο βαθμο,ειναι πρωτον η περιοχη,αλλα και το σημειο της συγκεκριμενης περιοχης.(-Νεκροταφεια,+-σχολεια,+-Εκκλησιες,++πλατειες,+++συγκοινωνια και διαφοροι αλλοι πολλοι παραγοντες.Καλυτερα να συμβουλευθεις ενα τοπικο κτηματομεσιτη.Επισης καποιον οχι και τοσο σπουδαιον ρολο, παιζει ο συντελεστης δομησης,αλλα και η αντικειμενικη αξια του ακινητου στην συγκεκριμενη περιοχη,(οικοδομικο τετραγωνο κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που έχει πάει το πετρέλαιο δεν είναι και τόσο μεγάλο ατού η θέρμανση. Στο κάτω κάτω, αφού υπάρχουν αλουμίνια, το σπίτι είναι μονωμένο, άρα δεν θα έχεις απώλεια θερμοκρασίας. Με ένα aircondition κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά, αφού θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και το καλοκαίρι, που εδώ στην Ελλάδα είναι και άκρως απαραίτητο.

 

Για το κάθε σπίτι υπάρχει και ο αγοραστής του. Μην το σκοτώσεις, κρίμα είναι. Αν δεν τα βιάζεσαι τα χρήματα, περίμενε. Μπορεί να βρεθεί κάποιος που να τον ενδιαφέρει πρώτα απ'όλα η τοποθεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ξεκινάς λάθος λέγοντας το πόσο ζητάς για όλο το σπίτι.

 

Η τιμή μιας κατοικίας υπολογίζεται με το τετραγωνικό. Για ένα τόσο παλιό διαμέρισμα δεν πρέπει να υπολογίζεις πάνω από 1.200 ευρω το τ.μ. σε καμία περίπτωση εκτός και εάν βρεις κανένα κορόιδο (πάντως 1.500 ευρώ που ζητάς δεν είναι δυνατόν ακόμα και εάν βρεις νοητικά ανάπηρο).

 

Γενικά έχει ξεκινήσει η πτώση των τιμών στα ακίνητα και θα συνεχιστεί για τα επόμενα 3-4 χρόνια από ότι διαβάζω. Σπρώξτο όσο μπορείς πιο γρήγορα γιατί μετά θα το μετανιώσεις.

 

Εάν το νοικιάσεις πόσο ενοίκιο μπορείς να πάρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σε κεντρικοτατο σημειο ...

ΟΛΑ στα ποδια σου αναμεσα στις πλατειες (2 στενα η Μεμου και 2 στενα η Ελευθεριας)

σχολεια απο 3 στενα ως 5 στενα

ενω υπαρχουν 3 σουπερ μαρκετ σε αποσταση 1 στενο το ιδιο και η συγκοινονοια ...

Αναμεσα σε εμπορικα μαγαζια ενω 1 στενο απο εκει υπαρχει η ΑΘΗΝΑΣ που παει Πειραια ....

 

Οσο για το ενοικιο πριν το φτιαξω το μπανιο και βαλω πλακακια δαπεδου και πορτα και θυροτηλεφωνο επαιρνα 320 ? ....

 

Ετυχε η στραβη να χαλασει το μπανιο και να μου ζητανε παπαδες να το μπαλωσουν ....

οποτε λογικα εφυγε το παλικαρι που το νοικιαζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που έχει πάει το πετρέλαιο δεν είναι και τόσο μεγάλο ατού η θέρμανση. Στο κάτω κάτω, αφού υπάρχουν αλουμίνια, το σπίτι είναι μονωμένο, άρα δεν θα έχεις απώλεια θερμοκρασίας. Με ένα aircondition κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά, αφού θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και το καλοκαίρι, που εδώ στην Ελλάδα είναι και άκρως απαραίτητο.

 

Για το κάθε σπίτι υπάρχει και ο αγοραστής του. Μην το σκοτώσεις, κρίμα είναι. Αν δεν τα βιάζεσαι τα χρήματα, περίμενε. Μπορεί να βρεθεί κάποιος που να τον ενδιαφέρει πρώτα απ'όλα η τοποθεσία.

 

 

Ακριβως ετσι λεω να το παω....

 

ΚΕΝΤΡΙΚΟΤΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΦΟΡ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ

(χωρις να το χαριζω κιολας)

εχουν πωληθει σπιτια σε παρα πολυ χειροτερη κατασταση (ΤΡΑΓΙΚΗ) θα ελεγα με 55.000 €

Το δικο μου παρομοιαζει σε σχεση με αυτα με τα ανακτορα του (ΜΠΑΚΙΝΓΧΑΜ)

 

Ενω αλλο σκεπτικο ειναι οτι δεν θα χρειαστει ουτε σεντς τουλαχιστον για μια εικοσαετια

 

Πολυ σωστα μου λετε οτι πιο πολυ συμφερει να το νοικιασω

λογω αποδοσης ενοικιου παρα να το πουλησω ....

 

75.000 € σε μια οποιαδηποτε τραπεζα δεν σου αποφερουν πανω απο 4 % και ισως λεω πολυ

ενω το ενοικιο μπορει ανετα να φτασει 380€ το μηνα

 

ΕΛΑ ομως που εγω εχω βαλει στο ματι ακινητο στα 110 τμ και χρειαζομαι να το πουλησω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...