Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Πώληση fake SONY memory stick 8GB από το easy buy world / ebw.gr


Honda_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Λέγομαι ΣΤ και είμαι από Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα να κάνω μία καταγγελία για ένα κατάστημα που υπάρχει στο skroutz, το easybuyworld.gr / ebw.gr. Αγόρασα την περασμένη παρασκευή 2/5 ένα SONY memory stick 8GB http://www.ebw.gr/Store/Default.aspx?tabid=56&CategoryID=49&List=0&SortField=ProductName%2cProductName&Level=a&ProductID=4545&Language=el-GR, μέσω τηλεφώνου, αφού πρώτα φυσικά ρώτησα για την εκπληκτική διαφορά τιμής με το πλαίσιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977581&product=937347 και αν όντως ήταν γνήσιες Sony (έχοντας υπόψη τις fake memory stick που κυκλοφορούν στο διαδύκτιο http://reviews.ebay.co.uk/FAKE-Sony-Memory-Stick-Pro-Duo-MagicGate-Cards-Exposed_W0QQugidZ10000000001535763). Τελικά την παρήγγειλα και την παρέλαβα χθες 5/5 με αντικαταβολή την τιμή των 69+6(μεταφορικά) 75. Αρχικά διαπίστωσα την παραμορφωμένη και κακής ποιότητας ζελατίνα/συσκευασία του, και την έλλειψη του αντάπτορα, πράματα που με έβαλαν σε υποψία. Αφού έβγαλα το stick το έβαλα στο psp μου και διαπίστωσα ότι δεν υποστηρίζει magic gate το οποίο είναι 100% ένδειξη ότι το stick δεν είναι sony ή ότι είναι fake. Όπως επίσης και η χωρητικότητα του δεν συμβάδιζε με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της sony. Μετά από τηλέφωνο στο κατάστημα και δικιά μου επιμονή έγινε η επιστροφή (με δικά τους έξοδα) και στάλθηκε την ίδια μόλις μέρα πίσω με την ίδια μεταφορική με σκοπό την επιστροφή των χρημάτων μου. Όταν φυσικά ζήτησα να μιλήσω με τον υπεύθυνο φυσικά αυτός έλειπε...

Για τις μελλοντικές εξελίξεις θα σας ενημερώσω.

Με εκτίμηση ΣΤ

 

*Τα στοιχεία μου είναι ανά πάσα στιγμή διαθέσιμα για τους διαχειρηστές (mods/admins) του φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αντί να τους κλείσεις το μαγαζάκι προτίμησες να στην πάρουν πίσω?

Οκ....

Αγόρασε εσύ ένα και κλείσε το εσύ ....

(Στα λόγια είναι εύκολο να το κλείσεις. Προτείνω να χρηματοδοτήσεις τον δικαστικό αγώνα του Honda_GR για να κάνει τη δουλειά του σαν άνθρωπος). Οι καταγγελίες παίρνουν δυστυχώς μήνες για να κινηθούν ως διαδικασίες. Όποιος έχει δοκιμάσει ΙΝΚΑ κτλ, ξέρει τι εννοώ. Νομίζω ότι ο φίλος έκανε ακριβώς αυτό που έπρεπε, δηλαδή να μας ενημερώσει.

 

Να σημειώσουμε ότι το skroutz δε φταίει σε τίποτα. Τιμές ψάχνει και όχι ποιότητα προϊόντων και μάλιστα το κάνει καλά.

 

Υ.Γ. Ούτε με το εν λόγω κατάστημα έχω σχέση, ούτε με το skroutz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το είχω δει στο συγκεκριμένο μαγαζί όπως σε άλλα μαγαζιά e-shops ελληνικά πρίν από αρκετούς μήνες, όταν ήθελα το ίδιο για το psp μου.

 

Οφείλω όμως να αναφέρω πως στα περισσότερα φαινόταν στην περιγραφή τους ότι ήταν μη γνήσια πχ δεν υπήρχε η λέξη official ή genuine κτλ.

 

Οπότε αγόρασα αυτό (των 2giga) το οποίο φαινόταν να είναι official και φυσικά είχε μεγαλύτερη τιμή. Επίσης, όσων αφορά το συγκεκριμένο μαγαζί, δεν έχω παράπονο για αγορά που έκανα από εκεί.

 

Καλό θα είναι γενικά να ψάχνει κανείς λίγο πιο πέρα την διαφορά τιμών, μιας και στο forum εδώ υπάρχει θέμα για fake της sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς δεν είχε την λέξη official?? μαγαζί είναι και πουλάει κάτι που λέει sony επάνω, δεν είναι πάγκος σε πανηγύρι.... Το συγκεκριμένο πάντως παράπτωμα επιφέρει μεγάλο πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι χρειαζεται ινκα κλπ για να χρηματοδοτησει το δικαστικο αγωνα,

ενα μεηλακι στη σονυ ελλας αρκει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλήτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με την sony hellas και να τους πεις τι έγινε ή να τους στείλεις ένα mail.

 

Το plaisio το έχει 99?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλήτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με την sony hellas και να τους πεις τι έγινε ή να τους στείλεις ένα mail.

Το plaisio το έχει 99?

 

Καλησπέρα αυτό θα κάνω φίλε μου, ωραία συμβουλή. Το stick έφτασε σήμερα το μεσημέρι και με πήραν τηλέφωνο αλλά δεν ήμουν σπίτι. Όταν γύρησα τους πήρα και η απάντησή του υπαλλήλου ήταν, δεν ξέρω τα αγοράζουμε από internet και που θες να ξερω ότι είναι fake και δεν μπορώ να τις δοκιμάζω όλες τις μνήμες και τέτοιες μλκιες. Τελικά η επιστροφή έγινε μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζάκι πιστεύω θα του το εκλεινε η ίδια η sony αν ενημερωνόταν αφου θα του εκανε εκείνη καταγγελία.. Στείλε email στη Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εξηγούν στη σελίδα τους:

Δεν υπάρχει εγγύηση για την ακρίβεια της εικόνας, ή της περιγραφής ενός προϊόντος

Τυχερός είσαι που δε σου έστειλαν φασολάκια φρέσκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζάκι πιστεύω θα του το εκλεινε η ίδια η sony αν ενημερωνόταν αφου θα του εκανε εκείνη καταγγελία.. Στείλε email στη Sony

Αυτό έκανα. Να δούμε πώς θα εξεληχθεί και αν θα δείξουν ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αυτό θα κάνω φίλε μου, ωραία συμβουλή. Το stick έφτασε σήμερα το μεσημέρι και με πήραν τηλέφωνο αλλά δεν ήμουν σπίτι. Όταν γύρησα τους πήρα και η απάντησή του υπαλλήλου ήταν, δεν ξέρω τα αγοράζουμε από internet και που θες να ξερω ότι είναι fake και δεν μπορώ να τις δοκιμάζω όλες τις μνήμες και τέτοιες μλκιες. Τελικά η επιστροφή έγινε μέσω paypal.

 

 

Έτσι είχαν πει και σε μένα " αυτά μας στέλνουν " ....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως εγω που απο εκει ψωνιζω διαφορα πραγματα για το ps2 μου,ποτε δεν μου ετυχε κατι τετοιο.

 

 

Κάτι τέτοια χαζά μου λέγαν, κάτι για στοκ κτλ...

 

Το καλό είναι ότι ανταποκρίθηκε η ίδια η Sony:

 

Αγαπητέ κύριε Τ

 

 

 

 

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την εμπιστοσύνη που δείχνετε στα προϊόντα μας και για την επιστολή που μας στείλατε

 

 

 

 

 

Θα θέλαμε επίσης να σας πούμε πως έχουμε ήδη ενημερώσει τους συνεργάτες μας στο εξωτερικό , επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ενημέρωση και πως θα κάνουμε σε συνεργασία με το εξωτερικό όλες τις ενέργειες για να αποτρέψουμε στο μέλλον πωλήσεις fake Sony προϊόντων.

 

 

 

 

 

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση,

 

 

 

 

 

Με εκτίμηση,

 

 

 

 

 

 

 

 

K D

 

 

C.I.C. Administrator / C.I.C. Dept

 

 

SONY Hellas S.A.

 

 

1 Vas. Sofias Str, Marousi, 151 24

 

 

Athens, Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από paredwse, 10 Μαρτίου 2012 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από paredwse, 10 Μαρτίου 2012 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Παιδιά την πάτησα και εγώ με

SONY Dual Shock αναλογικό χειρηστήριο - Joypad - Black.

 

Να τους καεί το μπ*****ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...