Προς το περιεχόμενο

Ξεχασα το pin.Πως θα σπασω τον κωδικο;


dannyk2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, θελω μια μικρη βοηθεια αν γνωριζει καποιος κατι για το ανωτερω θεμα. Ξεχασα τον κωδικο σε μια παλια καρτα που ειχα και θελω να την χρησιμοποιησω γιατι εχω καποια χρησιμα τηλεφωνα, σκεφτηκα να παω σε καποιον ειδικο να μου το φτιαξει αλλα μετα σκεφτηκα πως δεν υπαρχει φραγκο. Καντε μια καλη πραξη και απαλλαξτε με απο περιττα εξοδα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συσκευη σου που χρησιμοποιεις αν εχεις αλλη sim μεσα, απενεργοποιησε να σου ζητα τον κωδικο pin οταν το ανοιγεις.

υστερα κλεισε το τηλεφωνο και βαλε την καρτα sim οπου δεν θυμασαι το pin.

δεν θα σου το ζητησει.

γενικα, το κλειδωμα το κανει η συσκευη, οποτε καθε φορα που θες να μην σου ζητα pin, θα βαζεις μια sim

οπου θυμασαι το pin της και θα απενεργοποιεις απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου τον ελεγχο pin.

αυτο το κανεις γιατι οταν ζητας να μην ζητα pin για λογους ασφαλειας σου ζητα τον αριθμο pin φια αλλγη των ρυθμισεων.

αφου λοιπον δεν θυμασαι το pin πως να το βαλεις ?

απλα βαζεις μια καρτα sim που θυμασαι το pin της,

απενεργοποιεις υστερα απο την συσκευη τον ελεγχο pin, και βαζεις υστερα μεσα στο τηλεφωνο την sim που δεν θυμασαι το pin.

δεν θα στο ζητησει, και ολα καλα.

ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη συσκευη σου που χρησιμοποιεις αν εχεις αλλη sim μεσα, απενεργοποιησε να σου ζητα τον κωδικο pin οταν το ανοιγεις.

υστερα κλεισε το τηλεφωνο και βαλε την καρτα sim οπου δεν θυμασαι το pin.

δεν θα σου το ζητησει.

γενικα, το κλειδωμα το κανει η συσκευη, οποτε καθε φορα που θες να μην σου ζητα pin, θα βαζεις μια sim

οπου θυμασαι το pin της και θα απενεργοποιεις απο τις ρυθμισεις τηλεφωνου τον ελεγχο pin.

αυτο το κανεις γιατι οταν ζητας να μην ζητα pin για λογους ασφαλειας σου ζητα τον αριθμο pin φια αλλγη των ρυθμισεων.

αφου λοιπον δεν θυμασαι το pin πως να το βαλεις ?

απλα βαζεις μια καρτα sim που θυμασαι το pin της,

απενεργοποιεις υστερα απο την συσκευη τον ελεγχο pin, και βαζεις υστερα μεσα στο τηλεφωνο την sim που δεν θυμασαι το pin.

δεν θα στο ζητησει, και ολα καλα.

ελπιζω να εγινα κατανοητος.

 

 

 

Δεν πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο,το δοκίμασα αλλά πάλι ζητάει κωδικό.Μάλιστα οταν πήγα στη ρύθμιση για το pin ήταν ενεργοποιημένο,ενώ με την άλλη sim το είχα απενεργοποιήσει.

 

Σημείωση:Ηξερα και στους 2 αριθμούς το pin,για πείραμα το έκανα.

 

dannyk2 μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την ανάλογη εταιρία κινητής και να τους πείς να σου δώσουν το puk.Θα πρέπει να τους πεις απλά τον αριθμό της sim και τον κωδικό που έχει πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οσες φορες δοκιμασα να απενεργοποιησω το pin και μετα εβαλα αλλη sim δεν ζητουσε pin.

εισαι σιγουρος οτι το απενεργοποιησες πριν αλλαξεις sim ?

δοκιμασε ξανα, κλεισε και ξανα ανοιξει το κινητοσου υστερα απο την απεργοποιηση pin, ξαναμπες στο μενου ασφαλειας για να δεις αν οντως εχει απενεργοποιηθει, (δεν θα σου ζητησει pin στην πρωτη sim ετσι κι αλλιως) και αφου βεβαιωθεις, τοτε βαλε την αλλη sim και δες αν σου ζηταει.

δεν καταλαβαινω.

το εχω κανει παρα πολλες φορες με παλιες sim που δεν θυμομουν το pin και μπορεσα να τις ξαναλειτουργησω απενεργοποιωντας το pin ελεγχο.

δεν εχει λογικη αυτο που λες.

απο τη στιγμη που απο τη συσκευη απενεργοποιεις τον ελεγχο pin, τοτε δεν θα επρεπε να σου τον ζητα για ΚΑΜΙΑ καρτα sim.

μηπως εχεις μπλοκαρει την καρτα και θελει πλεον puk ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
εγω οσες φορες δοκιμασα να απενεργοποιησω το pin και μετα εβαλα αλλη sim δεν ζητουσε pin.

εισαι σιγουρος οτι το απενεργοποιησες πριν αλλαξεις sim ?

δοκιμασε ξανα, κλεισε και ξανα ανοιξει το κινητοσου υστερα απο την απεργοποιηση pin, ξαναμπες στο μενου ασφαλειας για να δεις αν οντως εχει απενεργοποιηθει, (δεν θα σου ζητησει pin στην πρωτη sim ετσι κι αλλιως) και αφου βεβαιωθεις, τοτε βαλε την αλλη sim και δες αν σου ζηταει.

δεν καταλαβαινω.

το εχω κανει παρα πολλες φορες με παλιες sim που δεν θυμομουν το pin και μπορεσα να τις ξαναλειτουργησω απενεργοποιωντας το pin ελεγχο.

δεν εχει λογικη αυτο που λες.

απο τη στιγμη που απο τη συσκευη απενεργοποιεις τον ελεγχο pin, τοτε δεν θα επρεπε να σου τον ζητα για ΚΑΜΙΑ καρτα sim.

μηπως εχεις μπλοκαρει την καρτα και θελει πλεον puk ?

 

 

Φίλε μου τα έχω κάνει αυτά που λες.Η ρύθμιση μένει στη κάρτα και όχι στο τηλέφωνο.

Για παράδειγμα βάζω μια κάρτα και μπαίνει αυτόματα χωρίς pin.Βάζω μετά μια άλλη κάρτα χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα απο ρυθμίσεις και μου ζητάει.

Οταν αλλάζεις τη ρύθμιση για να μην έχεις pin μετά ισχύει για την συγκεκριμένη κάρτα.

 

Γιατί δεν έχει λογική?Λες στο τηλέφωνο να απενεργοποιήσει τον έλεγχο pin,ε αυτό κάνει τον απενεργοποιεί.Δεν απενεργοποιέι το pin για οποιαδήποτε κάρτα,αλλά αυτήν που έχεις εκείνη τη στιγμή.:-)

 

Οχι δεν θέλει PUK.PIN ζητάει..

 

Τι κινητό έχεις?Μήπως είναι άλλη νοοτροπία σε άλλη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τι το παλευεται ρε παιδια.θα παςσεενα καταστημα της εταιρειας και με τον αριθμο της καρτας σιμ θα σου δωσει το πουκ και ξεμπλοκαρει.απλο πραγμα ειναι.το εκανα και γω και δεν μου πηραν φραγκο.μπαινει στο κομπιουτερ ο υπαλληλος καισου λεει τον κωδικο.πολυ απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

no offence λυκανθρωπε αλλα αυτο που λες εσυ δεν εχει λογικη ;-)

 

δεν θελω να παρεξηγηθω.

εννοουσα δεν εχει λογικη, συμφωνα με αυτο που ειχε συμβει σε μενα.

η συσκευη ηταν (αν θυμαμαι καλα) nokia και η αλλαγη εγινε απο sony ericsson.

δηλαδη, βαλαμα την κλειδωμενη sim του nokia στο sony απο εκει απενεργοποιησαμε τον ελεγχο pin και υστερα το nokia δεν ζητουσε Pin.

με αυτη την λογικη που συνεβηκε σε εμενα λοιπον, θεωρησα (ισως λαθος) οτι ετσι γινεται σε ολα τα τηλεφωνα. δεν πιστευα οτι εχει να κανει με μαρκες, μοντελα και ηλικιες κινητων.

θεωρησα οτι στη συσκευη γινεται η αλλαγη και οχι στη sim.

και οτι αφου ανακαλυψα οτι αυτο συνεβει σε εμενα, επρεπε να συμβει και σε αυτη την περιπτωση που συζηταμε.

δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν, συγνωμη αν το εκανα αθελα μου. να βοηθησω ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

άλλος τρόπος?η εταιρία δε μου δίνει το πουκ επειδή πρέπει να το ζητήσει ο κάτοχος του αριθμού,που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται.Καμμια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλος τρόπος?η εταιρία δε μου δίνει το πουκ επειδή πρέπει να το ζητήσει ο κάτοχος του αριθμού,που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται.Καμμια ιδέα?

 

τίποτα. Να βρεις τον κάτοχο της καρτας που αν δεν εισαι εσυ για τον χ,y λόγο εισαι και παρανομος απο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίτημα PIN πάει στην SIM και όχι στο τηλέφωνο.

3 φορές λάθος PIN, σου ζητάει PUK.

10 φορές λάθος PUK, κλειδώνει εντελώς η SIM και πας για αντικαταστάση κάρτας SIM.

Συνεπώς όταν σου ζητηθεί PUK, επικοινωνείς με το πάροχο σου και λογικά μετά από ταυτοποίηση στοιχείων,

σου ανακοινώνεται ο αριθμός PUK.

PUK aka Pin Unlock Key.

Εισάγοντας τον αριθμό PUK σου ζητείται καινούριο PIN.

Βάζεις ό,τι PIN θες εσύ αρκεί να το θυμάσαι! :)

 

άλλος τρόπος?η εταιρία δε μου δίνει το πουκ επειδή πρέπει να το ζητήσει ο κάτοχος του αριθμού,που στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνεται.Καμμια ιδέα?

 

No ταυτοποίηση, no PUK.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται πάντως...

Ή βρες τρόπο να γίνει ή παρέδωσε το κινητό στην αστυνομία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...