Προς το περιεχόμενο

προβληματα στα ουμπουντου αξιζει να διαβασεται


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και λιγο καιρο κατι εχουν παθει τα ουμπουντου την ωρα του boot.

οταν με βαζει το login window ο αριθμος 9 γραφεται αυτοματα και δεν σταματαει και γεμιζει το πλαισιο. πρεπει να πατισω διαφορα κουμπια για να σταματισει. μολις περασει αυτο και βαλω τους κωδικους μου κανει λογκιν αλλα δεν με βαζει τελειο μεσα στο gnome αλλα με φαιρνει πισω στο login window. και ξαναβαζω τον κωδικο και τοτε μπαινει μια χαρα.

επηδει εχω και windows + linux στην επιλογη boot τα windows δεν μου εμφανιζουν το προβλημα με τα πολλα 999999999999999999999999999999999.

θα μου πειται ειναι προβλημα του keyboard(laptop) γιατι τοτε στα windows δεν εμφανιζεται??

ακομα κατι.

πως μπορω να σταματισω το αυτοματο Runtime harddisk check την ωρα που κανει boot?

παταω escape αλλα μερικες φορες σταματαει και καποιες οχι.

τωρα δεν μπορω να μπω στα ουμπουντου διοτι δεν σταματαει ο ελεχος για προβληματα στο σκληρο με βαζει σσε κονσολα και θελει να πατησω ctrl-d παταω δεν κανει τιποτα. βαζω κωδικο root αλλα παλι δεν με βαζει. εντομεταξι συνεχεια εμφανιζονται 9999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999999

και αναγκαζομαι να κανω επανεκινηση με ctrl alt del.

αυτα...

τωρα γραφω μεσα απο windows :cry::cry::cry::cry::-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε recovery mode είναι μια από τις επιλογές στον grub και εκεί δώσε στην γραμμή εντολών

 

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

 

στις επιλογές που θα βγάλει πάτα απλά enter και οκ. Oταν τελειώσει δώσε

 

startx

 

Αν διορθώθηκε το πρόβλημα δώσε σε terminal μέσα από το λειτουργικό

 

cat /etc/X11/xorg.conf

 

για να το φτιάξουμε λίγο καθώς πες μας και τι κάρτα γραφικών έχεις για να βάλουμε driver. Οσο για το check στους δίσκους μην το διακόπτεις και άστο να ολοκληρώνετε κάθε φορά που γίνετε. Η διαδικασία είναι για να βρει το σύστημα να υπάρχουν λάθοι στους δίσκους και να τα διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...