Προς το περιεχόμενο

Καηκε ο φορτιστης του λαπτοπ!!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι σε κατι ενοικιαζομενα δωματια ( της κακιας ωρας ) και εγινε υπερφορτωση πριν 2 ημερες στο σπιτι μου και στα δυο διπλανα. Πρεπει να συνδεονται στη σειρα. Απο εμενα καηκε ο μετασχηματιστης του air condition, ο φορτιστης απο το κινητο, και ο φορτιστης του laptop. Το θεμα ειναι οτι και τα 3 δεν ηταν σε λειτουργια. Τα δυο τελευταια ηταν σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας που εχω, χωρις να λειτουργουν ομως. Πως γινεται να εχουν καει; Και απο που μπορω να αγορασω τωρα φορτιστη για το laptop; Εχω εναν asus g2s και ο φορτιστης μου ηταν μαρκας delta electronics. Τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν δεν υπάρχει μπορείς να κάνεις κάτι μπας και το φτιάξεις.Ο φορτιστής σου έχει ένα καλώδιο που συνδέεται με τον μετασχηματιστή .Μπορεί όταν έπεσε η ασφάλεια να έκαψε μόνο το καλώδιο αυτό ,τέτοια καλώδια μπορείς να βρείς σε ολά τα ηλεκτρολογικά καταστήματα και κάνει το πολύ 2 ευρώ.Πάρε ένα τέτοιο καλώδιο και αλλάξε το με το καμένο μπας και δουλέψει ο φορτίστης.

Αλλιώς αν έχει eshop κοντά σου μπορείς αν θες να αγοράσεις αυτά

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.936077

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.592092

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε κατι ενοικιαζομενα δωματια ( της κακιας ωρας ) και εγινε υπερφορτωση πριν 2 ημερες στο σπιτι μου και στα δυο διπλανα. Πρεπει να συνδεονται στη σειρα. Απο εμενα καηκε ο μετασχηματιστης του air condition, ο φορτιστης απο το κινητο, και ο φορτιστης του laptop. Το θεμα ειναι οτι και τα 3 δεν ηταν σε λειτουργια. Τα δυο τελευταια ηταν σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας που εχω, χωρις να λειτουργουν ομως. Πως γινεται να εχουν καει; Και απο που μπορω να αγορασω τωρα φορτιστη για το laptop; Εχω εναν asus g2s και ο φορτιστης μου ηταν μαρκας delta electronics. Τι μπορω να κανω;

 

οτι μετασχηματιστη εχεις στην πριζα δε πα να μη συνδεεται και πουθενα δε σημαινει οτι δεν ειναι σε λειτουργια, γι αυτο παντα βγαζουμε μετασχηματιστες απο την πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καηκε το καλωδιο. Ο μετασχηματιστης καηκε. Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως εγινε αυτο; Ετσι ευκολα καιγονται ολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να πάρεις όμως φρόντισε να ταιριάζουν κάπως τα χαρακτηριστικά ρεύματος (Α) και (V) γιατί υπάρχει κίνδυνος να τον πάρεις στο χέρι. Καλύτερα η συσκευασία να αναγράφει επάνω οτι κάνει για το Laptop σου.

Καλά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Οτι και να πάρεις όμως φρόντισε να ταιριάζουν κάπως τα χαρακτηριστικά ρεύματος (Α) και (V) γιατί υπάρχει κίνδυνος να τον πάρεις στο χέρι. Καλύτερα η συσκευασία να αναγράφει επάνω οτι κάνει για το Laptop σου.

Καλά ξεμπερδέματα.

 

Οχι καπως!, ακριβως πρεπει να ταιριαζουν και τα βολτ και τα αμπερ του νεου μετασχηματιστη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα , 0.5 Volt πιο κάτω για παράδειγμα δεν είναι και κατι τραγικο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα , όπως για παράδειγμα τα Sony που ξέρω οτι θέλουν 19,5 Volt ενώ τα περισσότερα chargers δίνουν 19 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος τι μπορω να αγορασω, ωστε να αποτρεψω να ξαναγινει κατι τετοιο; Στα ενοικιαζομενα δωματια που ειμαι, μαλλον κατι δε παει καλα με το ρευμα. Υπαρχει αυξομειωση του ρευματος καμμια φορα με αποτελεσμα να γινονται ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν καηκε το καλωδιο. Ο μετασχηματιστης καηκε. Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως εγινε αυτο; Ετσι ευκολα καιγονται ολα;

 

Καίγονται γιατί ο μετασχηματιστής έχει δυο τυλίγματα. Ένα που συνδέετε στα 230 volt και ένα που βγάζει την χαμηλή τάση για την συσκευή …

Αν λοιπόν στο πρωτεύον τύλιγμα η τάση έρθει « μαλλιοκούβαρα » μπορεί να καεί ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καποιος τι μπορω να αγορασω, ωστε να αποτρεψω να ξαναγινει κατι τετοιο; Στα ενοικιαζομενα δωματια που ειμαι, μαλλον κατι δε παει καλα με το ρευμα. Υπαρχει αυξομειωση του ρευματος καμμια φορα με αποτελεσμα να γινονται ολα αυτα.

 

Συνήθως στα ενοικιαζόμενα της κακιάς ώρας τα ηλεκτρικά κυκλώματα τα φτιάχνουν στο άρπα κόλλα.

Αν λοιπόν υπάρχει πρόβλημα σε κάποια κεντρική σύνδεση , η ακόμα χειρότερα αν κάθε ένα σπιτάκι παίρνει από άλλη φάση ρεύματος ( αν ο ιδιοκτήτης έχει κεντρική τριφασική παροχή .. ) και δεν έχει καλή σύνδεση ο ουδέτερος , τότε είναι πιθανό αντί για 230 volt να έρθουν στην πρίζα .. 380 volt …

Προτείνω να μην φορτίζεις τίποτα εκεί …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πολυπριζα ασφαλειας κανουν δουλεια μεχρι ενα σημειο.και το πολυπριζο ασφαλειας θα πεξει σωστα εφοσον υπαρχει γειωση.χωρις γειωση ειναι σαν να μην το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριφασικο εινα εδω. Τι μπορω να αγορασω, ωστε να μη ξαναγινει τπτ; Επισης σημερα η κοπελα μου πηγε να ανοιξει το πιστολακι μαλλιων και δε δουλευει καλα τωρα. Ολα θα χαλασουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...