Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Camping! Αλλά που?


Jorje_delsalto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέμε με φιλαράκια μου να πάμε φέτος για ελεύθερο camping αλλά λόγω του ότι κανείς μας δεν έχει ξανακάνει θα θέλαμε λίγη βοήθεια - προτάσεις για τον τόπο που θα κατασκηνώσουμε. Σκεφτόμαστε κάποιο νησί και φυσικά κοντα η πάνω σε παραλία.

Περιμένω προτάσεις εμπειρίες.

 

 

 

Να σημειώσω οτι υπάρχει αυτοκίνητο για μετακινήσεις για φαγητό κτλ. και οτι Δεν θα βγαίνουμε εξω για ποτο και τέτοια ιδιέταιρα. Αν δεν έχετε καποια εμπειρια προτείνετε κάποιο οργανωμένο camping που σας αρεσε.

 

 

thx!!! καλές διακοπες everybody!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο φοιτητικό στο Ποσείδι στην Χαλκιδική απ' όπου γύρισα χτες. Τελείως free camping αφού όλοι μπαίνουμε πηδώντας τον φράχτη απ το πλάϊ. Κατά τα άλλα μιλάμε για πολύ χύμα και εξαλλη φάση και καθόλου ύπνο. Αυτά περι ποσειδίου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ελευθερο καμπινγκ απαγορευεται σιγουρα υπαρχουν μερη που μπορεις να πας και να μην σε βρει κανεις αλλά θελει λιγο ψαξιμο. Το πιο ευκολο ειναι να ψαξεις να βρεις καποιο οργανωμενο καμπινγκ που δεν μαζευει πολυ κοσμο.

Στη Φολεγανδρο ακουγεται οτι ειναι ωραια για καμπινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελεύθερο camping όντως απαγορεύεται , βέβαια δεν είναι το μοναδικό παράλογο που συμβαίνει σε μια χώρα σαν και την δική μας , αλλά πραγματικά... πόση λίγη σημασία έχει αυτό όμως, ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα αμα ψαχνεσαι για ελευθερο καμπινκ αυτη ειναι η ποιο ακαταληλη περιοδος να πας. Νομικα ειναι απαγορευμενο , τωρα τα τελευταια χρονια βεβαια το απαγορευσανε δηθεν για απαρεδεκτη συμπεριφορα των ελευθερων κατασκηνοτων απεναντι στο περιβαλλον. πχ, αφηναν σκουπιδια οπου ναναι , κοβαν δεντρα , ακομη και πιθανες φωτιες να ξεκινησαν απο αυτους.... βεβαια κατα την γνωμη μου ολα αυτα ειναι μπουρδες ,

διοτι οποιος πηγαινει με σκηνη στην φυση μαλλον σημαινει οτι την προσεχει και την σεβεται. Ο κυριοτερος λογος που το απαγορευσανε ειναι λογο του οτι εχουν αναπτηχθει τουριστικα σχεδον τα περισσσοτερα νησια, με ξενοδοχεια οργανωμενα καμπιγκ δωματια , καθε ειδους, και οι ιδιοκτητες τους δεν γουσταρουν τους ελευθερους κατασκηνωτες γιατι την βγαζουν στο τζαμπε....

Σε χαμηλη τουριστικη περιοδος , δεν υπαρχει προβλημα, μπορεις να πας οπου θες αρκει να μην υπαρχει ξενοδοχειο κοντα, και σε δωσει στους μπατσους....

και οταν δεν ενοχλεις κανεναν , δηλ. καθολου φασαρια, δεν αφηνεις σκουπιδια και προσεχεις το περιβαλλον , δεν θα σε ενοχλησει κανεις.

Θα σου προτεινα να το ψαξεις για τον Σεπτεμβρη καλυτερα , τωρα υπαρχουν ρουφ....νοι παντου και οντως ειναι λιγακι ριψοκινδυνο. :o

Επισεις εαν δεν σ επεισα , πλεον εαν σε πιασουν , το προστημο ειναι περιπου 150ε το ατομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια τοποθεσια ανατολικα της Καρυστου, λεγεται "Ποταμι". Ειναι μια αμμωδης παραλια μεσα σε εναν κολπο, καταγαλανα νερα (στυλ παραλιας κυκλαδων) και στην οποια καταληγει ενα πεντακαθαρο ποταμι με κρυσταλλινα νερα (εχει νερο ολο το χρονο κατα 90%). Στηνουν σκηνες πισω απτην παραλια, και κατα μηκος του ποταμιου κατω απτα πλατανια. Απογευματακια βραδια αραζουν και παιζουν ταβλι,χαρτια κλπ με τα τραπεζια και τις καρεκλες μεσα στο ποταμι να βρεχουν κ να δροσιζουν τα ποδια τους. Απτα καλυτερα μερη που εχω δει στην Ελλαδα. Και κοντα στην Αθηνα.

Αν θυμαμαι καλα υπαρχει και μια ψαροταβερνα μικρη παραδοσιακη στην ακρη της παραλιας, πανω στο βραχο, αλλα απο μαγαζια/περιπτερα δε θα βρεις τπτ αλλο σε ακτινα καποιων χιλιομετρων. Ειναι ψιλοαπομονωση η φαση παροτι κανουν αρκετοι free camping στο συγκεκριμενο μερος. Αλλο ενα αρνητικο ειναι οτι αμα πιασει μελτεμι δεν θα μπορειτε να μπειτε για μπανιο. Ολα οσα σου λεω ισχυαν μεχρι πριν 7-8 χρονια, σημερα δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, παντως ψαξτο γιατι αξιζει και εχει ελαχιστα εξοδα μετακινησης σε σχεση με αλλους προορισμους. Και η Καρυστος δεν ειναι πολυ μακρια και ειναι ωραιο μερος για να πεταχτειτε καμια βολτα και προς τα εκει κανα βραδυ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, λοιπον εχουμε ,

1. ολοκληρη η Γαυδος ,

2. σχεδον παντου στην νοτια Κρητη , ιδιαιτερα φημισμενες παραλιες ειναι

α. Σουγια, νομο χανιων

β κεδροδασος ,νομο χανιων

γ, Λεντας, νομος ηρακλειου

3. σχεδον ολη η δυτικη πελοπονησος , και μια φημισμενη τεραστια παραλια χιλιομετρων Καιαφας ονομαζεται.

4. Παξοι -αντιποαξοι , δεν ειμαι σιγουρη οτι ισχυει ακομα

5. Σαμοθρακη , δεν ξερω τι παιζει τωρα

6. Φολεγανδρος μαλλον ναι

και οπουδηποτε αλλου , οπου δεν υπαρχουν ξενοδοχεια κοντα.

και μην ξεχνας οτι,

απο τωρα και μεχρι τον Σεπτεμβη ειναι αρκετα ριψοκινδυνο παντου ..:rolleyes:....

 

Καλες διακοπες !!!!:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι πιστευω οτι οι περισσοτεροι 16-24 που πανε με σκηνη το κανουν αρχικα για οικονομικους λογους.

μετα παιζει ο χαβαλες,οτι θα κανουν ευκολα το τσιγaρακι τους,θα κανουν κονε με την διπλανη παρεα,θα τα πιουν εκει με τους διπλα κτλ.

οποτε καμμια σχεση με φυση κ οικολογια δεν εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ insomniacs!!!

 

To ξέρω οτι απαγορεύεται αλλά δεν νομίζω οτι θα έπρεπε κι όλας!!!

Ούτε ότι όσοι κάνουν ελεύθερο δεν σέβονται την φύση - το αντίθετο μάλιιστα το να θες να ζήσεις για 5 -6 μέρες στη φύση δείχνει ότι σου αρέσει αλλίως διπλανές παρέες και τσιγαράκια βρίσκεις παντού!

Πραγματικά ο μόνος λόγος που απαγορεύεται είναι για να κονομάνε ξενοδοχεία - οργανωμένα camping.

 

 

Aλλά δεν νομίζω οτι θα μας βάλουν και πρόστιμο, πιστεύω το πολύ πολύ να μας διώξουν.( που θα είναι υπερβολικά πολύ σπαστικό και γι αυτό όντως έχετε δίκιο πρέπει να βρούμε κάτι απομονομένο-μακριά από ξενοδοχεία και περίεργους)

 

 

Για Γαύδο -Κρήτη γενικά δεν πολυ ψηνόμαστε. Μου άρεσε η ιδέα για Χαλκιδική, Πελοπόννησο, και Κάρυστο. Σαμοθράκη και Φολέγανδρο έχει πάει ένας από την παρέα οπότε μάλλον άκυρο. Χαλκιδική δεν έχει πάει κανέις μας οπότε είναι πολύ πιθανό - Κάρυστος Πελλοπόννησος από την άλλη είναι πιο κοντά (βλέπε Αθηναίοι...).

 

Όλοι βοηθήσατε πάρα πολύ, τώρα έχουμε κάπου να πατήσουμε για το πού θα πάμε.

Θα ξαναποστάρω για νεότερα να μου πείτε απόψεις!

Και πάλι ευχαριστώ!!:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου σχεδιασετε να πατε , θα ηταν καλο ,να ψαξετε πολυ καλα

,εαν υπαρχει ιστορικο με ασχημο παρελθον , πχ.πεσιματα

οσο για το προστημο εχω την εντυπωση οτι ισχυει ....:rolleyes:

 

 

φιλε kage υπαρχουν πολλοι που εχουν κανει τετοιες βλακειες και το εχουν μετανιωσει πικρα πλεον, εαν κανεις μια αναζητηση στο νετ , θα καταλαβεις ....:fear:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λησμονείτε το Γαιδουρονήσι , περι κρήτης ο λόγος... :P

 

Topic Starter αν έχεις στα σκαριά σου να κατευθυνθείς προς Πελοπόννησο , σου προτείνω να επισκεφτείς την Ελαφόνησο - δες εδώ μια άποψη :

 

 

100_2896.jpg

 

Κάπως έτσι μπορείς να στήσεις την σκηνή σου ...

 

100_2888.jpg

 

 

Επίσης προτείνω να δοκιμάσεις να πας Βοιδοκοιλιά.

 

Τα άλλα μέρη της Πελοποννήσου είναι μέτρια. Τέλος ο νόμος για την ελεύθερη κατασκήνωση είναι τα απομηνάρια μιας εποχής, νομίζω την εποχή της χούντας που ήθελαν να διώξουν τους τσιγγάνους και τέλος πιο μεγάλοι ΒΡΟΜΙΑΡΗΔΕΣ των θαλασσών και των περιχώρων απο τους μεγαλοΞενοδόχους δεν υπάρχουν ! Τα σκατά τους και τα σαπουνονερά τους απο τους βιολογικούς καθαρισμούς που είναι σε υπολειτουργία λόγο κόστους , τα τρώμε όλοι εμείς όμορφα και ωραία στην μάπα , όταν πάμε ως "πολιτισμένοι" -πελάτες τους για να κάνουμε τα μπανια μας ! Είναι νόμιμο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τήλος εχει έναν ωραίο δήμαρχο εκεί που έχει οργανώσει εκταση για να κάνεις ελεύθερο camping με τουαλέτες και ντουζ. Καθαρίζεις εσύ ο ίδιος τον χώρο που χρησιμοποίησες και τέτοια.

 

Αλλά γενικα τώρα όπου και να πας είναι ρίσκο. Σε πιάνουν και είναι στην διακριτική ευχέρια του καθενός αν θα πληρώσεις το πρόστιμο (που ορίζει ο δήμαρχος νομίζω).

 

Τωρα υπάρχουν και μέρη που γίνεται κάθε χρόνο ελεύθερο από πολλούς και εκεί δεν κινδυνεύεις.

Αλλά οπουδήποτε αλλού πρέπει να στείνεις σκηνή αργά βράδυ και να ξεστύνεις πρωί πρωί.

 

 

Εγώ κάνω ελευθερο αλλά πάντα χειμώνα (ποδηλάτικά πάντα) όπου τα πράγματα είναι χαλαρά. Πιάνεις και φιλίες με τους ντόπιους ή με τον παπα αν έχεις στείσει σε κανα ξωκλήσι ή αν κοιμάσαι σε κανα εκκλησάκι.. Γενικά και οι ορειβατες τα ίδια κάνουν και η κατάσταση είναι χαλαρή. Τώρα υπάρχει και ο κίνδυνος για πυρκαγιές και μπορεί να είναι πιο σφικτά τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...