Προς το περιεχόμενο

Η καρτα γραγικων κλεβει μνημη απο την ram???


doupiaki_ole

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

 

Προχθες εβαλα τα vista και εχω προβλημα. Πατωντας εξατομικευση, ρυθμισεις οθονης,για προχωρημενους, προσαρμογεας μου γραφει στις πληροφοριες προσαρμογεα "συνολο διαθεσιμης μνημης γραφικων 767MB ενω η καρτα μου ειναι 512". Εν τω μεταξυ εχω πολυ μικρη ram "1GB" και το μηχανημα δεν την παλευει και πολυ. Μηπως χρησιμοποιει η καρτα γραφικων μνημη απο την ram??? Γιατι πιο κατω λεει "κοινοχρηστη μνημη συστηματος 255MB". Αν οντως ειναι ετσι πως γινεται να το αλλαξω και να ειναι 512??? Δεν γνωριζω και πολλα επι του θεματος και θα ηθελα λιγη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας

 

Προχθες εβαλα τα vista και εχω προβλημα. Πατωντας εξατομικευση, ρυθμισεις οθονης,για προχωρημενους, προσαρμογεας μου γραφει στις πληροφοριες προσαρμογεα "συνολο διαθεσιμης μνημης γραφικων 767MB ενω η καρτα μου ειναι 512". Εν τω μεταξυ εχω πολυ μικρη ram "1GB" και το μηχανημα δεν την παλευει και πολυ. Μηπως χρησιμοποιει η καρτα γραφικων μνημη απο την ram??? Γιατι πιο κατω λεει "κοινοχρηστη μνημη συστηματος 255MB". Αν οντως ειναι ετσι πως γινεται να το αλλαξω και να ειναι 512??? Δεν γνωριζω και πολλα επι του θεματος και θα ηθελα λιγη βοηθεια!

 

Είναι το λεγόμενο hyper memory στις ΑΤΙ και turbo cache στις NVidia, πρέπει να απενεργοποιείται από το BIOS ή απο τις επιλογές του driver..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ειχα την ιδια απορια με σενα οταν προτο εβαλα βιστα, δεν νομιζω οτι δεσμευει τα 767 αυτα μβ αλλα αμα εγκαταστησεις καποιο προγραμα memory cleaner θα σου λεει ποση ram εχεις free,εγω με 1,5 ram εχω κατα μεσο ορο 700 mb free,τρεχοντας 3-4 εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω την 8600m gt 256mb turbocache και 2gb ram. Το προβλημα ειναι οτι με το turbocache η μνημη της καρτα γραφικων ανεβαινει στα 1gb, μενοντας μονο με 1256 ram στο λαπτοπ. Κολλανε ετσι ορισμενα παιχνιδια. Μπορω να απενεργοποιησω αυτη τη λειτουργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...