Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία έξωσης


oceansofangels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Αυτές τις μέρες πραγματοποιούμε έξωση σε έναν από τους ενοικιαστές μας λόγω καθύστέρησης των μισθωμάτων του εδώ και αρκετούς μήνες..

Αυτές τις μέρες υποτίθεται πως θα περάσει ο δικαστικός επιμελήτης να τον βγάλει έξω και να μας παραδώσει τα κλειδιά του διαμερίσματος. Όπως μας

ενημέρωσε ο δικηγόρος η διαδικασία είναι η εξής:

1) Θα τον βγάλει έξω ο δικηγόρος αλλά τα πράγματα του θα μείνουν μέσα για κάποιο χρονικό διάστημα (?).

2) Θα μας δώσει τα κλειδιά στο χέρι αφού έχει σφραγίσει το διαμέρισμα και μεις πρέπει να του δώσουμε ~1000 ευρώ στο χέρι! (?)

 

Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Κατ'αρχήν πόσο καιρό πρέπει να μείνουνε τα πράγματα του μέσα, κι αν δεν περάσει να τα πάρει τι γίνεται? Και δεύτερον ..1000 ευρώ??? Ο δικηγόρος μου τα μάσαγε στο συγκεκριμένο σημείο και ούτε καν ήξερε το συγκεκριμένο ποσό....

Έχει κανείς καμία σχετική εμπειρία??

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση(ή link),

 

:shock:

 

Αντώνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν και κατι τετοιο δε μου εχει τυχει, εχω την εντυπωση οτι μπαινει μεσα ο δικαστικος επιμελητης με τη βοηθεια κλειδαρα, και καταγραφει ολα τα αντικειμενα ωστε να μην σου λεει ο ενοικιαστης μετα οτι του εκλεψες το πανακριβο κινεζικο βαζο μινγκ που του ειχε κανει δωρο ο προπαππους του.

 

Μετα λογικα γινεται κοινοποιηση η δικαστικη αποφαση στον ενοικιαστη και αυτος ειναι υποχρεωμενος μεχρι ενα λογικο χρονικο διαστημα να παρει τα πραγματα του. Αν δεν τα παρει φανταζομαι εχεις το ελευθερο να τα πεταξεις ολα εξω.

 

Οταν επισης παρελθει το χρονικο διαστημα αυτο, μπορεις με τη βοηθεια κλειδαρα, και τη δικαστικη αποφαση να αλλαξεις κλειδαριες στο διαμερισμα.

 

Δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο οπως ειπα και στην αρχη γιαυτο μην τα παιρνεις και ως δεδομενα τα παραπανω. Λογικη απορροια ειναι.

 

Τωρα αυτο για τα 1000 ευρω στο δικηγορο μου φαινεται παρανοικο. Ζητα και τη γνωμη αλλου δικηγορου ή απευθυνσου στην Π.ΟΜ.ΙΔ.Α (http://www.pomida.gr) για περεταιρω συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Αυτές τις μέρες πραγματοποιούμε έξωση σε έναν από τους ενοικιαστές μας λόγω καθύστέρησης των μισθωμάτων του εδώ και αρκετούς μήνες..

Αυτές τις μέρες υποτίθεται πως θα περάσει ο δικαστικός επιμελήτης να τον βγάλει έξω και να μας παραδώσει τα κλειδιά του διαμερίσματος. Όπως μας

ενημέρωσε ο δικηγόρος η διαδικασία είναι η εξής:

1) Θα τον βγάλει έξω ο δικηγόρος αλλά τα πράγματα του θα μείνουν μέσα για κάποιο χρονικό διάστημα (?).

2) Θα μας δώσει τα κλειδιά στο χέρι αφού έχει σφραγίσει το διαμέρισμα και μεις πρέπει να του δώσουμε ~1000 ευρώ στο χέρι! (?)

 

Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Κατ'αρχήν πόσο καιρό πρέπει να μείνουνε τα πράγματα του μέσα, κι αν δεν περάσει να τα πάρει τι γίνεται? Και δεύτερον ..1000 ευρώ??? Ο δικηγόρος μου τα μάσαγε στο συγκεκριμένο σημείο και ούτε καν ήξερε το συγκεκριμένο ποσό....

Έχει κανείς καμία σχετική εμπειρία??

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση(ή link),

 

:shock:

 

Αντώνης

Κάτσε γιατί μου φαίνεται περίεργο. Δηλαδή γιατί δε πλήρωνε? Εϊναι άνεργος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μου φαίνεται περίεργο. Δηλαδή γιατί δε πλήρωνε? Εϊναι άνεργος?

 

Λες όλοι αυτοί που χρωστάνε ενοίκια να μην δουλεύουν?Οι περισσότεροι που ξέρω εγώ συνήθως χρωστάνε.Συνήθεις κατηγορίες φοιτητές,προβληματικές οικογένειες,και γενικά άνθρωποι με οικονομικές δυσκολίες.Απλά νομίζω για να φτάσει στο επίπεδο της έξωσης πρέπει να χρωστάς 5+ μισθώματα,αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μου φαίνεται περίεργο. Δηλαδή γιατί δε πλήρωνε? Εϊναι άνεργος?

 

Ο πατέρας (85+) όταν παίρνει έστω και κάποια ελάχιστα λεφτά από την πρόνοια πάει και τα παίζει στο στοίχημα και ο γιος είναι ένα άεργο γαιδούρι 28 χρονών που αντί να πάει να δουλέψει, μιας και είναι στην πιο παραγωγική ηλικία, βρίσκει συνεχώς δικαιολογίες να μην πηγαίνει. Μην το ψάχνεις..είναι να μην σου κάτσουν τέτοιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέταξέ τους έξω, δεν έκανες εσύ περιουσία για να σου μπαστακωθεί ο κάθε άξεστος και τεμπέλαρος. Να πάνε να κόψουν το λαιμό τους.

Όταν νοίκιαζε ο πατέρας μου ένα σπίτι, μας προλάβαν κάποιοι γείτονες ότι η οικογένεια που ήρθε ήταν πρίν σε κάποιο άλλο σπίτι και χρώσταγε νοίκια, είχε δημιουργήσει προβλήματα με απλήρωτους λογαρισμούς κλπ. Τον έπιασε ο πατέρας μου λοιπόν και τον ενημέρωσε ότι γνωρίζουμε τα πάντα για το τι είχε γίνει στο άλλο σπίτι που ήταν, πως δεν τον ενδιαφέρει ποιός έφταιγε (εκείνος έλεγε ότι ο ιδιοκτήτης έφταιγε για όλα) αλλά πως αν καθυστερίσει έστω και μια φορά το ενοίκιο, θα βάλει μπρός τη διαδικασία χωρίς να περιμένει. Επίσης πως θα μεταφερθούν όλοι οι λογαριασμοί (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ) στο δικό του όνομα όπως και έγινε.

Ήταν προβληματική οικογένεια (πλακώνονταν, βρίζονταν, τα παιδιά ήταν αληταρία κλπ) αλλά με το ενοίκιο τελικά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα.

 

Άσχετο αλλά θέλω να καταλήξω στο ότι όταν είσαι ιδιοκτήτης δεν πρέπει όσο το δυνατόν να αφήνεις περιθώρια στον ενοικιαστή να σε χώσει μέσα οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί μου φαίνεται περίεργο. Δηλαδή γιατί δε πλήρωνε? Εϊναι άνεργος?

Γιατι σου φαινεται περιεργο? Ο πρωτος η ο τελευταιος που δε πληρωνει ειναι?

 

Απλά νομίζω για να φτάσει στο επίπεδο της έξωσης πρέπει να χρωστάς 5+ μισθώματα,αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει. :o

Αλοιμονο στους ιδιοκτητες αν περιμεναν να φεσωθουν με 5 μισθωματα. Απο το πρωτο μηνα καθυστερησης πληρωμης του μισθωματος, μπορουν να κανουν τις απαραιτητες ενεργειες για την εξωση, και η αποφαση βγαινει πολυ συντομα

 

Ο πατέρας (85+) όταν παίρνει έστω και κάποια ελάχιστα λεφτά από την πρόνοια πάει και τα παίζει στο στοίχημα και ο γιος είναι ένα άεργο γαιδούρι 28 χρονών που αντί να πάει να δουλέψει, μιας και είναι στην πιο παραγωγική ηλικία, βρίσκει συνεχώς δικαιολογίες να μην πηγαίνει. Μην το ψάχνεις..είναι να μην σου κάτσουν τέτοιοι..

Α... τοσο καλοι και συνεπεις ειναι ε? να παρακαλας να φυγουν χωρις να εχουν κανει και ζημιες για εκδικηση

 

Πέταξέ τους έξω, δεν έκανες εσύ περιουσία για να σου μπαστακωθεί ο κάθε άξεστος και τεμπέλαρος. Να πάνε να κόψουν το λαιμό τους.

 

Αυτο προσπαθει να κανει ο χριστιανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθεστώς έχει αλλάξει εδώ και κάτι χρόνια και μπορείς αμέσως να τον σουτάρεις τον ενοικιαστή ακόμα και αν δεν έχει φθάσει να χρωστάει 5+ νοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το καθεστώς έχει αλλάξει εδώ και κάτι χρόνια και μπορείς αμέσως να τον σουτάρεις τον ενοικιαστή ακόμα και αν δεν έχει φθάσει να χρωστάει 5+ νοίκια.

 

Η δυστροπία του μισθωτή (όπως ονομάζεται) αποδεικνύεται δίχως άλλο εάν καθυστερήσει ακόμα και ένα (1) ενοίκιο, αρκεί να έχει επιδείξει 'κακή' συμπεριφορά στο παρελθόν (καθυστερήσεις ενοικίων, μη προσήκουσα καταβολή κλπ).

 

Το σύνηθες είναι ο ιδιοκτήτης να κινεί τη διαδικασία έξωσης & είσπραξης οφειλόμενων μετά από 2 καθυστερημένα ενοίκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παρόμοιο περιστατικό είχαν αντιμετωπίσει οι δικοί μου με έναν ανεπρόκοπο που δεν πλήρωνε κάτι μήνες οπότε και πήγαν δικαστικώς. Αν θυμάμαι καλά από την στιγμή που του κάναν έξωση ο νόμος του έδινε ένα χρονικό περιθώριο να τα μαζέψει και να φύγει (40 μέρες). Με το πέρας αυτού του διαστήματος τότε παρουσία του ιδιοκτήτη έρχεται ο δικαστικός επιμελητής(συνήθως είναι 2) ο κλειδαράς και ένας αστυνομικός. Ο κλειδαράς αλλάζει την κλειδαριά και σου παραδίδει τα καινούργια κλειδιά.Ο αστυνομικός τοιχοκολλεί ένα χαρτί που απαγορεύει στον ενοικιαστή πλέον να εισέλθει στην οικία (σε περίπτωση που μπει στον χώρο, πάει αυτομάτως αυτόφωρο) Επίσης κάνει και μια λίστα με τα υπάρχοντα στο διαμέρισμα και την οποία υπογράφουν οι δικαστικοί επιμελητές(για να μην σου λέει και μετά ότι τον έκλεψες). Τώρα τα χρήματα που δώσαμε ήταν 400 euro στον δικηγόρο και 500 euro στους υπόλοιπους (δικαστικοί επιμελητές,κλειδαράς,αστυνομικός) οπότε βλέπεις είναι κοντά στα 1000 που σου είπαν.Μπορεί να είναι κάπως ακριβά αλλά δεν μπορεί να σου κάνει μετά τίποτα ο εκάστοτε ενοικιαστής μιας και έχεις πάει με το νόμο. Όσο για τα πράγματα πόσο καιρό μπορείς να τα κρατήσεις αυτό δεν το γνωρίζω μιας και στην περίπτωση μας μετά από 5 μέρες και αφού δεν είχε επικοινωνήσει για να τα πάρει τα σουτάραμε όλα με τι μία. Ελπίζω να σε βοήθησα. Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ου μπλέξεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ισχύουν τα ίδια και για μαγαζιά?

Έχουμε έναν ενοικιαστή με κρεοπωλείο και δεν εχει πληρώσει ενοίκιο και μας ενημέρωσε ότι δεν θα ξαναπληρώσει αφού δε του κάνουμε μείωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο... "σύντομα" βγαίνουν οι αποφάσεις; Έχουμε κι εμείς έναν τέτοιο καλάνθρωπο που πληρώνει πάντα στην ώρα του (<_<) (κοινώς χρωστάει 5.000+ ευρώ σε ενοίκια) κι έχουμε κινήσει τις απαραίτητες διαδικασίες. Αλλά έχουμε δικάσιμο για το καλοκαίρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς δεν πληρώνουν.

 

Οι ιδιοκτήτες από την άλλη μεριά ας καταλάβουν επιτέλους ότι τα ενοίκια πρέπει να πέσουν γιατί είναι υπερβολικά υψηλά για τα δεδομένα της αγοράς και της ελληνικής οικονομίας.

 

Πόσο εύκολα νομίζετε ότι θα βρείτε πλέον κάποιον να νοικιάσει κατάστημα με 2 και 3 χιλιάρικα το μήνα ή σπίτι με 400 και 500 ευρώ το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς δεν πληρώνουν.

 

Οι ιδιοκτήτες από την άλλη μεριά ας καταλάβουν επιτέλους ότι τα ενοίκια πρέπει να πέσουν γιατί είναι υπερβολικά υψηλά για τα δεδομένα της αγοράς και της ελληνικής οικονομίας.

 

Πόσο εύκολα νομίζετε ότι θα βρείτε πλέον κάποιον να νοικιάσει κατάστημα με 2 και 3 χιλιάρικα το μήνα ή σπίτι με 400 και 500 ευρώ το μήνα;

 

Πες τα χρυσόστομε. Ας βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον οπου αυτό είναι εφικτό φυσικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιδιοκτήτες από την άλλη μεριά ας καταλάβουν επιτέλους ότι τα ενοίκια πρέπει να πέσουν γιατί είναι υπερβολικά υψηλά για τα δεδομένα της αγοράς και της ελληνικής οικονομίας.

 

Νοικιάζουμε ισόγειο 110 τετραγωνικά σε πολύ αραιοκατοικημένη περιοχή (αποκλειστικά μονοκατοικίες) στο Δ.Διονύσου. Ξύλινα πατώματα, μάρμαρο, τζάκι, μεγάλες βεράντες, κήπο, κλπ. Για 700€ το μήνα. Και αυτοί που το έχουν (ζευγάρι) αρχίζουν τα σούξου-μούξου. Χρεώνουμε υπερβολικά και ζορίζονται να πληρώσουν, ή παίζει κάτι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...