Προς το περιεχόμενο

Κατοικιδια Χελωνακια


NemesisUltra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια τι να κανω με τα χελωνακια μου εχουν φαει ολλο τον κοσμο!! :)

πειτε μου και εσεις προσωπικες σας εμπειριες και για το ενυδρειο σας και τι τρωνε!! :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι εννοείς; Τάιζέ τα συγκεκριμένες φορές τη μέρα και συγκεκριμένες ποσότητες, αυτά δεν σταματάνε να τρώνε. Και πρόσεχε γιατί δεν είναι καλή φάση να μεγαλώνουν πιο γρήγορα από το καβούκι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι θυμαμαι απο παλια που ειχα,κατι σαν μικρες αποξηραμενες γαριδες τα ταιζα 1 η 2 φορες την ημερα.Μην τα ταιζεις περισσοτερο,ρωτα καλυτερα σ'ενα pet shop ποσο ακριβως πρεπει αλλα αυτα δεν νιωθουν,οσο και να τους δωσεις θα φανε μεχρι σκασμου:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω πολλές, μια φορά μόνο είχε γίνει κάτι με μια Ιταλίδα και τρία χελωνάκια. Αλλά αυτό ήταν παλιά, όταν δοκίμαζα ακόμα πράματα. Άλλες εμπειρίες με χελωνάκια δεν ξαναείχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα φίλο στην Λάρισα που όταν ήταν 5 ~ 6 χρονών η γιαγιά του αγόρασε ένα χελωνάκι (από αυτά τα πολύ μικρά). Μετά από 20 χρόνια την έχει ακόμη, αν και είναι αρκετά μεγάλη για ενυδρείο κ.τ.λ. Ζει στην αυλή του σπιτιού του. Τον χειμώνα εξαφανίζεται (θάβετε) και την Άνοιξη σκάει μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρός είχα χελωνάκια, μου τα είχαν κάνει δώρο στα γενέθλιά μου. Τα φρόντιζα, τα τάιζα, τους μιλούσα, τους κρατούσα συντροφιά κι ας με γράφανε επιδεικτικά. Μια μέρα γύρισα σπίτι από το παιχνίδι στην αλάνα (μιλάμε για πολύ παλιά!!!) και τα χελωνάκια, μαζί με το "ενυδρείο" τους, είχαν εξαφανιστεί...

Ε, λοιπόν, επί 22+ χρόνια πίστευα ότι είχαν ψοφήσει (αυτό μου είχαν πει οι γονείς μου), μέχρι που πριν από λίγο καιρό έμαθα έκπληκτος ότι απλώς τα είχαν επιστρέψει στο pet shop γιατί μύριζαν!!!!:rolleyes::rolleyes:

Ηθικό δίδαγμα: πλένετε συνά τα χελωνάκια σας ή αλλιώς θα πενθείτε τζάμπα 22+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι εχουν κ μια βρωμα...

μην τους δωσεις κιμα που θα διαβασεις σχεδον παντου...μεγαλωνουν πολυ γρηγορα κ δεν λεει(εως 30-40εκατοστα)

να χουν χωρο κ εκτος νερου,αν οχι κ το μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου!

να το χεις σκεπαστο το ενυδρειο,δεν ξερω πως αλλα ορειβατουν πολυ καλα...εχω χασει χελωνακι.

ποτε μην αφησεις μονο ενα στο ενυδρειο για πολυ καιρο,θα παιθανει.

διαβασε πολυ γιατι μπορει να αντεχουν αλλα αν δεν κανεις μερικα βηματα σωστα θα τις βασανισεις...π.χ. ενυδρειο που να βολευει στο ανεβασμα κατεβασμα,Ph,ασβεστιο-φαγητο,θερμοκρασια κτλ.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Trachemys_scripta_elegans.htm

http://www.google.gr/search?hl=el&q=%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BF+%CE%B3%CE%B9%CE%B1+%CF%87%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1&meta=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μικρός:

  1. Τα χελωνάκια δεν βρωμάνε ΚΑΘΟΛΟΥ αν τους αλλάζεις σε τακτά χρονικά διαστήματα το νερό τους.
  2. Ταιζε σύμφωνα με τις συβουλές του τυπά απο το petshop.
  3. Βρες σοβαρό τυπά που να έχει petshop. Αν δεν είσαι σίγουρος οτι ο τύπος τα έχει μεγάλα και ξέρει τι σου λέει, μην ρισκάρεις το να πέσεις σε γιωτόμπαλο και να σου λέει μαλακίες. Πήγαινε σε παραπάνω απο ένα και ρώτα. Μην εμπιστευτείς τον πρώτο τυχόντα. Η καλύτερη πρακτική είναι να πάρεις πολλές απόψεις.
  4. Πάρε μεγάλο και ψηλό ενυδρείο το οποίο να κλείνει όμορφα απο πάνω (και φυσικά να έχει τους αεραγωγούς ε... ) διότι μετά απο μια ηλικία/ύψος τα σκασμένα θα θέλουν να την κάνουν και θα τα κυνηγάς στο σπίτι.
  5. Ανάλογα με τον κλιματισμό που χρησιμοποιείς στον χώρο που θα τα έχεις θέλει και την κατάλληλη προσαρμογή στο δικό τους χώρο. Αυτό βοηθάει πχ στο να μην πέφτουν σε νάρκη Αύγουστο μήνα όταν ο χώρος κλιματίζεται 24/7.
  6. Ανάλογα με το ποσοστό χλώριου που έχεις στην περιοχή σου πιθανό να θέλει αποχλωρίωση (έτσι δε λέγεται?) το νέρο. Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ρωτήσεις τον τυπά απο το petshop.

Αυτά. Α και πάνω απόλα ότι διαβάσεις απο εμάς εδώ καλύτερα διασταύρωσε το και απο αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω κι εγώ την...ιστορία μου.Δεν θεωρώ τον εαυτό μου φανατικό ζωόφιλο όπως ξέρω μερικούς.Έχω ευαισθησίες με τα ζώα αλλά περιέργως με όσα ζούν σε υγρό περιβάλλον.Δεν μπορώ τα ζώα με τρίχες!

Εδώ καί επτά χρόνια διατηρώ δύο χελωνάκια πού από μέγεθος παλιού πενηντάρικου έγιναν κοτζάμ...τρικεράτοπες:-)

Τα γουστάρω τρελά.

Ναί τρώνε αρκετά καί τελευταία πιάνω μιά οδοντογλυφίδα καί καρφώνω στην άκρη γαριδούλες καί αυτά χάσκουν καί τσακώνονται πιά θα πρωτοφάει.Καί ενώ έχουν χορτάσει από το κανονικό τους φαϊ τούς αρέσει να τσιμπάνε από την οδοντογλυφίδα! Αλλά πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη τους με ήρεμες κινήσεις.

Τούς αλλάζω συχνά το νερό γιατί στο ενυδρείο δεν έχω σύστημα αυτοκαθαρισμού.Απλά κρατώ μπουκάλια νερό σε θερμοκρασία δωματίου γιατί η απότομη αλλαγή θερμοκρασία ιδιαίτερα τις κρύες μέρες τού Χειμώνα τα σοκάρει.Μόνο πού στο ένα τα νύχια μεγάλωσαν αρκετά καί με γραντζουνάνε.Να τού τα κόψω με τον νυχοκόπτη λέτε?:mrgreen:

Πρατηρώ πόσο χαρούμενα νοιώθουν όταν είναι καθαρά.Ξέρετε οι χελώνες έχουν γρήγορο μεταβολισμό καί χέζουν πριν καλά καλά τελειώσουν το φαϊ τους!

Έχω μιά κακή συνήθεια να τα αναποδογυρίζω γιατί μ' αρέσει ο τρόπος πού βάζουν το κεφάλι γιά να ανασηκωθούν.Ε καλά δεν είναι καί βασανιστήριο αυτό πού τούς κάνω.

Μην είστε καί πολύ ψείρες με τις χελώνες.Αντέχουν καλά.Είναι ξέρετε καί τα μακροβιότερα όντα στον πλανήτη.Μιά φορά όταν είχα μόνο την πρώτη (γιατί δεν τις αγόρασα ταυτόχρονα), είχε παρουσιάσει ένα καρούμπαλο κάτω από το δεξί μάτι καί είχε χάσει καί το κέφι της.Πήγα στο κατάστημα πού την πήρα καί μού έδωσε κάτι σαν ιώδιο της έβαλα μερικές φορές καί έγινε καλά.

Δεν απαιτούν τόση προσοχή όσο τα ψάρια ας πούμε όπου οι απώλειες είναι μεγάλες.

 

Ξέχασα να σας πω να ζητήσετε να σας δώσουν στερεό ασβέστιο(είναι συνήθως σε σχήμα χελώνας καί διαλύεται περίπου σε ένα μήνα) γιατί είναι απαραίτητο γιά την καλή ανάπτυξη τού καβουκιού τους.Μού τέλειωσε ρε γμτ καί μένα, να μην ξεχάσω αύριο να αγοράσω.Δυόμισυ euros κάνει.

 

Καί άλλη υποσημείωση:

Μην ακούω βλακείς ότι βρωμάνε τα χελωνάκια.Τι θέλετε να κάνει το νερό όταν ρίχνετε μέσα τις γαρίδες γιά να φάνε οι οποίες βρωμάνε τρελά?Εγώ θα έλεγα ότι είναι από τα πιό καθαρά ζώα.Αλλάζετε το νερό συχνά γιατί απομεινάρια φαγητού, ούρα καί σκατάκια, τι θα κάνουν θα μυρίζουν άσχημα αν μάλιστα αργείτε να τα καθαρίσετε.Αν βέβαια έχεις φίλτρα καί αυτοκαθαρισμό γιατί να βρωμάνε?

 

edit:

 

 

turtlesvo1.jpg

Να καί οι δικές μου

 

img0881je8.jpg

 

 

img0881je8.83febe39c0.jpg

Αυτό εξουδετερώνει την αμμωνία από τα ούρα περιέχει καί ασβέστιο γιά το καβούκι καί απολυμαίνει γενικά το νερό.Ειδικά αν δεν έχετε σύστημα καθαρισμού.Μη θεωρηθεί διαφήμηση.Υπάρχουν πολλές μάρκες.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα εγω σημερα εβαλά φιλτρο το HL-BT200 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19430&st=0 τα χελωνακια μου εχουν παθει πλακα γτ εχει ρευμα και τρεχουν συνεχεια τους αρεσει πολυ ολλο παιζουν αχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14  το πειρα τπτ

 

 

qbw76899pelgg39vuamy.jpg

 

σημερα το πειρα μαζι με πετρουλες που φωσφοριζουν και το φιλτρο που ειπα

 

ducxvksmnwevgc1em69k.jpg

 

αν και πειρα αλλη μια και εχω 5 τωρα 3 θυλ και 2 αρσενικα 3 της california μια αφρικανικη και μια ελληνικη

 

0zakummuj5tut5uhe06s.jpg

 

86e2kfhn5iopkyfp09n8.jpg

 

y3z8mtl512s9aencjqst.jpg

το φαγητο τους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...