Προς το περιεχόμενο

Multirama-HT Xpress Netbook


falconakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνεργασία MSI με Multirama, τα Multirama κατασκεύασαν ένα πιστό και ακριβές αντίγραφο του MSI Wind! Ακριβός ίδιο σχεδιασμός χωρίς καμία διαφορά. Στο κάλλυμα βέβαια έχει το σήμα από το Multirama αλλά απουσιάζει τελείως το σήμα της εταιρείας που έχει το MSI στο πάνω αριστερό μέρο στην εσωτερική μεριά. Η ουσιαστική διαφορά των δύο μοντέλων, είναι ότι το Multirama-HT Xpress Netbook έχει 3 χρόνια εγγύηση και έχει 160άρι σκληρό άντι 80άρι που φέρει το MSI.

 

L0345981.jpg

 

 

Eπεξεργαστής: Intel Atom N270 1,6GHz, FSB 533MHz, Cache Memory 512K, 0,45nm

Οθόνη: 10,2'' Wide, Ανάλυση 1024x600

Μνήμη: DDR2 1024Mb

Σκληρός δίσκος: 160Gb SATA

Κάρτα γραφικών: Intel 945GSE

Μαγνητικό μέσω: Card Reader 3 in 1 (SD, MMC, MS)

Wi-Fi: Ναι

Bluetooth: Ναι

Web Camera: Ναι, 1.3 Mpixels

Κάρτα ήχου: Realtek ALC 888s

Θύρες σύνδεσης: 3xUSB v2.0

Λειτουργικό: Microsoft Windows XP Home Edition SP3

Βάρος: 0,940 γραμμάρια

Διαστάσεις: 260mm(W) x 180mm(D)x 31,5mm(H)

 

Τιμή: 399 ευρώ

 

 

 

 

 

Εδώ θα γράφουμε σχόλια, απορίες, προβλήματα και ότι άλλο έχει σχέση με αυτό το Netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 377
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Σε συνεργασία Wind με Multirama, τα Multirama κατασκεύασαν ένα πιστό και ακριβές αντίγραφο του MSI Wind! Ακριβός ίδιο σχεδιασμός χωρίς καμία διαφορά...

 

 

:lol:

 

Να προσέχουμε τι γράφουμε...άκου εκεί κατασκεύασαν ένα πιστό αντίγραφο...τα ΙΤ labs του Μultirama

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ψήνομαι άγρια για ένα netbook τώρα στα κοντά, εσείς που τα έχετε, πείτε αυτονομία και με τί χρήση, για παράδειγμα surfing με wifi και χωρίς, μουσική, καμιά ταινία κλπ. Σκέφτομαι ένα τέτοιο ή το eee pc. Το eee κερδίζει τις εντυπώσεις λόγω της 6cell μπαταρίας του (και τις τιμής του), το wind από την άλλη σου δίνει πολύ περισσότερο χώρο αποθήκευσης. Είμαι διχασμένος και κλίνω προς το eee για τώρα, αλλά πείτε νούμερα να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ψήνομαι άγρια για ένα netbook τώρα στα κοντά, εσείς που τα έχετε, πείτε αυτονομία και με τί χρήση, για παράδειγμα surfing με wifi και χωρίς, μουσική, καμιά ταινία κλπ. Σκέφτομαι ένα τέτοιο ή το eee pc. Το eee κερδίζει τις εντυπώσεις λόγω της 6cell μπαταρίας του (και τις τιμής του), το wind από την άλλη σου δίνει πολύ περισσότερο χώρο αποθήκευσης. Είμαι διχασμένος και κλίνω προς το eee για τώρα, αλλά πείτε νούμερα να δούμε.

 

Καταρχήν αυτό είναι το αντίγραφο του MSI Wind, δλδ το Multirama-HT Xpress Netbook. Εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως για το διαδίκτυο χωρίς κάνενα απολύτως πρόβλημα. Η μπαταρία του κρατάει γύρω στις 4 με 4,5 ώρες. Τώρα ταινίες ακόμα δεν του έχω βάλει, αλλά έχει προεγκατεστημένο το K-Lite Codec Pack. Επίσης σε ποιό άλλο Netbook θα βρεις 160Gb σκληρό; Εγώ θα σου πρότεινα ανεπιφύλαχτα αυτό το μοντέλο και όχι το Dell. Και όταν βγει η 6 Cell μπαταρία του, την αγοράζεις ξεχωριστά και έχεις δύο μπαταρίες για το δρόμο....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πείτε κάτι βαρύ, μια ακραία χρήση που του κάνατε και τράβηξε, εκπλήσσοντάς σας, πάντα όσοι είστε κάτοχοι του εν λόγω φορητού...

 

κάτι ακόμα, για 24/7 χρήση, θα αντέξει ? το δοκιμάζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πείτε κάτι βαρύ, μια ακραία χρήση που του κάνατε και τράβηξε, εκπλήσσοντάς σας, πάντα όσοι είστε κάτοχοι του εν λόγω φορητού...

 

κάτι ακόμα, για 24/7 χρήση, θα αντέξει ? το δοκιμάζει κανείς?

Ακόμα καλά καλά μια εβδομάδα δεν έχω που το πήρα, αλλά από όταν το πήρα (χθες) δεν τον έκλεισα καθόλου, χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα.

 

 

WTF? Μιλάς σοβάρα; :shock:

Ναι...

 

 

σιγουρα εχει τον Eπεξεργαστής: Intel Atom Z530

 

και οχι τον Ν270?

 

και επισης πως κραταει 4-4,5 ωρες με 3 cell battery? ειναι αδυνατον....

Λάθος έκανα... Τον Ν270 έχει τελικά (διορθώθηκε στο πρώτο Post). Για την μπαταρία, μιλάω μόνο για αναμονή. Για ταινία σίγουρα λιγότερο. Βλακεία μου, έπρεπε να το αναφέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος έκανα... Τον Ν270 έχει τελικά (διορθώθηκε στο πρώτο Post). Για την μπαταρία, μιλάω μόνο για αναμονή. Για ταινία σίγουρα λιγότερο. Βλακεία μου, έπρεπε να το αναφέρω...

 

Καλό είναι τους χρόνους αναμονής να τους μετράμε με wifi on και μέση φωτεινότητα οθόνης. Είναι ότι πιο αντιπροσωπευτικό για την αυτονομία της μπαταρίας. Το συγκεκριμένο πάντως για 2ωρο maximum το κοβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλά καλά μια εβδομάδα δεν έχω που το πήρα, αλλά από όταν το πήρα (χθες) δεν τον έκλεισα καθόλου, χωρίς κανένα απολύτως κόλλημα.

 

Απο θερμοκρασίες σε πληκτρολόγιο και κάτω μέρος του λαπτοπ πως ήταν μετά απο τοσες ωρες λειτουργίας? Πάντως το 900ρακι της ASUS με το Celeron που είδα στο ΠΛΑΙΣΙΟ ζεματούσε απιστευτα! Λογικά οι ΑΤΟΜ πρέπει να είναι πολύ καλυτεροι στον τομέα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι τους χρόνους αναμονής να τους μετράμε με wifi on και μέση φωτεινότητα οθόνης. Είναι ότι πιο αντιπροσωπευτικό για την αυτονομία της μπαταρίας. Το συγκεκριμένο πάντως για 2ωρο maximum το κοβω...

 

 

2 και κατι με normal χρηση. κατω απο 2:30 ωρες σιγουρα (αλλο τι γραφουν)

 

και ο 160GB δισκος ειναι WD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα κ εγώ, έβαλα κ 1 GB μνήμη ακόμα επιτόπου στα Multirama (χωρίς να χαθεί εγγύηση). Όμορφο βολικό, μεγαλύτερο δίσκο από το Wind, μεγαλύτερη κ καλύτερη εγγύηση (3>1, Multirama>Alman) κ εγγύηση κλοπής για 1 χρόνο.

 

Μπαταρία κάτι παραπάνω από 2 ώρες, με wifi on κ vista. Τα σηκώνει μια χαρά με τα 2 GB RAM. Και παίρνει ότι παίρνει κ το wind από αξεσουάρ, και ρώτησα κ θα φέρουν κ τα Multirama 6-Cell μπαταρία μέσα στο μήνα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...