Προς το περιεχόμενο

Κρατήσεις μισθών ΙΚΑ, και ΦΜΥ


antreaslam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, το έψαξα λιγουλάκι, αλλά μάλλον δεν το έψαξα αρκετά!!!

Θα ήθελα να μάθω πως υπολογίζονται , αν γνωρίζει κανείς πχ ότι σε κλίμακα μικτού (πενθημερου μηνιαίου) μισθού, οι κρατήσεις για το ίκα, είναι από 1000-1500 το πχ 30%, από 1500-2000 το 33% κ.ο.κ.

Και το ιδιο για το φόρο μισθωτών υπηρεσιών.

Ευπροσδεκτα λινκς!!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έχω να σου πω για κλίμακες και links.

 

Από όσα ξέρω/έχω δει πάντως, το ΙΚΑ είναι 16% για 700κάτι-1600 μεικτά (έχω την εντύπωση πως είναι σταθερό;) και όσο για τον ΦΜΥ ποτέ δεν έβγαλα άκρη. Πάντως για ποσά 1200-1600 μεικτά παίζει πολύ. Έχω την εντύπωση πως εξαρτάται από τον λογιστή πόσο θα ναι ή όχι (εννοώ πως προσπαθεί να είναι τόσος, ώστε να σου ρθει μηδενική επιστροφή - χωρίς να λαμβάνονται υπόψη φυσικά άλλοι παράγοντες);

 

Μπορεί να λέω και μπαρούφες. Ας μας διαφωτίσει κάποιος του χώρου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά, και εγω ...του χώρου είμαι (οικονομολογος γαρ), αλλά πρακτικά, η σχέση μου με τη λογιστική, είναι όση και η σχέση του βύντρα με το ποδόσφαιρο (απλά συνυπάρχουμε στον ίδιο γαλαξία δηλαδή)!

Τις κλίμακες τις ζητάω, γιατί είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν, απλά δεν ξέρω που μπορεί να υπάρχουν!

(τα ίδια πρέπει να ισχύουν κ για τον ΦΜΥ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και για τον ΦΜΥ (σχετικά πολύπλοκος υπολογισμός).

(στο παραπάνω λινκ αναφέρεται ότι οι κρατήσεις ικα, είναι 13%, και ΤΕΑΥΕΚ, αλλο ένα 4%, και αφού αφαιρεθεί αυτό το 17% υπολογίζεται ο ΦΜΥ...

Edit:και κάποιοι πίνακες από το ίκα, που περίπου δείχνουν τα ποσοστά κρατήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αυτά που αναφέρονται στο site του τελευταίου link είναι κάπως παλιά. Πάντως ναι, κάπως έτσι υπολογίζεται ο ΦΜΥ.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το "edit" :>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά, συγγνώμη που επιστρέφω στο θέμα 1 χρόνο μετά, αλλά ανέβασα πρόσφατα μία σελίδα που βοηθάει στον υπολογισμό κρατήσεων ΙΚΑ & ΦΜΥ: http://AfterTax.gr.

 

Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Παιδιά, συγγνώμη που επιστρέφω στο θέμα 1 χρόνο μετά, αλλά ανέβασα πρόσφατα μία σελίδα που βοηθάει στον υπολογισμό κρατήσεων ΙΚΑ & ΦΜΥ: http://AfterTax.gr.

 

Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο.

Πολύ καλό φίλε, ευχαριστούμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, συγγνώμη που επιστρέφω στο θέμα 1 χρόνο μετά, αλλά ανέβασα πρόσφατα μία σελίδα που βοηθάει στον υπολογισμό κρατήσεων ΙΚΑ & ΦΜΥ: http://AfterTax.gr.

 

Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο.

 

Μπράβο ρε φίλε, ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η προσπάθεια αλλά δεν μπορείς να βασιστείς πάνω του.

Ξέρετε υπάρχουν και υποχρεωτικά επικουρικά όπως το ΤΕΑΥΕΚ κτλ.

Δεν πάει να πει ότι όταν ο μικτός μισθός είναι 900 σε ασφαλισμένο ΙΚΑ ο καθαρός είναι 756... πέρα για πέρα ανακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα δουλεύσει σε ένα κατάστημα ρούχων ( για κάτι μέρες, τόσο πολύ άντεξα ) εκτός από τις κρατήσεις ΙΚΑ, είχα και επικουρικό όπως ειπώθηκε παραπάνω. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, δε βγαίνουν τόσο απλά οι μισθοί, οι εισφορές κ.λ.π., υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις και διαφορετικές συλλογικές συμβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...