Προς το περιεχόμενο

Όψεις πορσελάνης και τρόχισμα


mariav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια!

 

 

Σκεφτομαι να βαλω οψεις πορσελάνης και η οδοντίατρός μου, μου ειπε οτι πρεπει να μου τα τροχίσει ελαφρώς...Ψιλο τρομαζω με αυτην την ιδεα... Εντωμεταξυ τα δοντια μου δεν ειναι ιδιατερα ασχημα αισθητικα, απλώς θελω το καλύτερο...

 

Με εχει ψιλοτρομαξει η ιδεα του τροχίσματος.. Φοβαμαι οτι αν κατι δεν παει καλα και δε μου αρεσουν οι οψεις, θα μεινω με τροχισμενα δοντια!

 

Εχει βαλει κανεις απο εσας όψεις? Σας τα τροχισε ο οδοντίατρός σας?

 

Μηπως φοβαμαι αδικα? Αν ολα πανε καλα, μαλλον θα τις βαλω τον Ιανουάριο.

 

ευχαριστώ,

μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμησε.

Ολοι οι γνωστοι και διασημοι,Ελληνες και ξενοι, ειναι με πορσελανες.

Δεν θα μεινεις με τροχισμενα δοντια

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!!!!!

με βοηθησες αρκετα που απαντησες...!!. απλως ξερεις ο,τι τροχιζεται δεν επαναφυτρωνει που λενε και αυτο με ψιλοτρομαζει λιγο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοντια τροχιζονται, για να μπουν οι θηκες πορσελανης (αλλοι βαζουν χρυσα,αλλα πολυ γυφτικο ρε παιδακι μου)

Θα πρεπει να προσεχεις να μην κοντραρεις καμια κοκαλα,ουτε και να τα τριζεις.

Αισθητικα, ειναι πανεμορφα,ισα και λαμπερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι να σταματησουμε και να τρωμε τοτε τι να τα κανουμε; εγω παντως δεν θα το εκανα εκτος κι αν ειχα τεραστιο προβλημα η πηγαινα για μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οψη πορσελανης στα δοντια δε μου αρεσει καθολου,εντελως αφυσικη.Αλλο να κανεις μια λευκανση και αλλο να τα περασεις με αλφαδι...Αν δεν πηγαινεις για μοντελο,ποιος ο λογος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οψη πορσελανης στα δοντια δε μου αρεσει καθολου,εντελως αφυσικη.Αλλο να κανεις μια λευκανση και αλλο να τα περασεις με αλφαδι...Αν δεν πηγαινεις για μοντελο,ποιος ο λογος?

 

Doctor,μαλλον καπου τα εχεις μπερδεψει..

Επειδη εχω φιλο με πορσελανη στα μπροστινα δοντια σε πληροφορω πως δεν

καταλαβαινεις καν αν ειναι η οχι τα φυσικα του.

Σαφως και επειδη ο χρωματισμος των νεων δοντιων ειναι εφαμιλλος με τα υπολοιπα.

Βλεπεις εχεις το δικαιωμα να επιλεξεις μια ελαφρα αποχρωση των δοντιων..

Τα πέρι "λευκανσης" θα τα εννοεις για τα ξανθα bunnies του playboy.

(μοντελα και αυτα.) γιατι αλλιως ειναι εντελως ασχετος ο ορος με το θεμα του τοπικ.

Ο λογος που εκανε την επεμβαση ηταν επειδη στα 2 μπροστινα του δοντια ειχε μια μικρη τρυπα αναμεσα,αρα δεν πηγαινε για ...μοντελο!

 

Για να μην υπαρξουν περαιτερω ασχετες αποψεις περι του θεματος..

http://www.implantdentistry.gr/news.asp?id=6

 

Μariav go 4 it αφοβα!

Eφοσον εχει να κανει πρωτιστος με την αισθητικη σου και την υπαρχουσα ψυχολογικη σου κατασταση βεβαιως.

Οι πρωτες μερες που θα βαλεις τα "νεα" σου δοντια θα ναι το μονο προβλημα γιατι δεν θα εχεις συνηθισει την "αισθηση" τους μεσα στο στομα σου.Δηλαδη θα τα νιωθεις σαν..ξενο σωμα ,αυτο βεβαια για μικρο χρονικο διαστημα γιατι μετα θασαι οκ.

 

Μπορεις να πεις ποσο σου ειπαν οτι θα ειναι το κοστος και για ποσα δοντια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια!

 

 

Σκεφτομαι να βαλω οψεις πορσελάνης και η οδοντίατρός μου, μου ειπε οτι πρεπει να μου τα τροχίσει ελαφρώς...Ψιλο τρομαζω με αυτην την ιδεα... Εντωμεταξυ τα δοντια μου δεν ειναι ιδιατερα ασχημα αισθητικα, απλώς θελω το καλύτερο...

 

Με εχει ψιλοτρομαξει η ιδεα του τροχίσματος.. Φοβαμαι οτι αν κατι δεν παει καλα και δε μου αρεσουν οι οψεις, θα μεινω με τροχισμενα δοντια!

 

Εχει βαλει κανεις απο εσας όψεις? Σας τα τροχισε ο οδοντίατρός σας?

 

Μηπως φοβαμαι αδικα? Αν ολα πανε καλα, μαλλον θα τις βαλω τον Ιανουάριο.

 

ευχαριστώ,

μαρία

 

 

Εγώ φίλη Μαρία εφόσον τα δοντάκια σου δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις. Έχω δεί κόσμο που έχει βάλει όψεις πορσελάνης και εκτός του ότι κάνει μπάμ ότι δεν είναι φυσικά, τα δόντια μοιάζουν με τα τετράγωνα κουφετάκια Chiclets Adams....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροχισμα, εννοειται πως δεν θα σου "φαει" ενα μικρο μερος του δοντιου αλλα σχεδον το μισο δοντι! Οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω για να τοποθετηθει και να "κουμπωσει η πορσελανη.. Γιατι να χαλασεις τα φυσικα σου δοντια αν δεν εχεις μεγαλο προβλημα? Ουτε τσιχλα δε θα μπορεις να μασησεις.. Κανε μια λευκανση (αν χρειαζεται) και θα το ξεχασεις :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Η οδοντίατρος μου ηταν καθησυχαστική και μου ειπε οτι θα μου τα τροχισει ελαχιστα, και οτι μετά δε θα φαινονται τροχισμενα..Δηλαδη δε θα το καταλαβουν οι γυρω οτι εχω τροχισμενα δοντια, μεχρι να βαλω τις όψεις....

 

Δεν εχω προβλημα ιδιαιτερα, μονο τα δυο πανω μπροστινα ειναι λιγο περιεργα, αλλα μη φανταστείτε και τίποτα τραγικό. Αλλα ειναι κατι που θελω να κανω μιας και ειμαι λιγο μεγαλη για σιδεράκια...

 

Κοστος μου ειπε 700 ευρώ το δοντι. Σκεφτομαι να κανω αρχικα δυο.

Θα κανω και λευκανση εννοειται..αλλα δε διαλεξα κανενα κατασπρο σαν του Ψινάκη! Αυτοι που εχουν κατασπρα, πρεπει να κανουν λευκανση καθε 3 μηνες.. Εγω διαλεξα ενα σχεδον φυσικο, δε το λες μπεζ φυσικα, αλλα ουτε και ασπρο. Ειναι φυσικο, ζαχαρί ανοιχτό..

 

Εχω ψιλοτρομαξει, σχεδον νομιζα οτι δε θα εχω δοντια αφου μου τα τροχισει η γιατρός.. ΑΛλα μου ξεκαθαρισε οτι με τις οψεις, το τροχισμα που γινεται ειναι σχεδον μηδάμινό....

 

Αντε να δουμε!!! Απο εδω δεν εχει βαλει κανεις οψεις? Ειναι λιγο ακριβουτσικες παντως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Κοστος μου ειπε 700 ευρώ το δοντι. Σκεφτομαι να κανω αρχικα δυο.

Θα κανω και λευκανση εννοειται..αλλα δε διαλεξα κανενα κατασπρο σαν του Ψινάκη! Αυτοι που εχουν κατασπρα, πρεπει να κανουν λευκανση καθε 3 μηνες.. Εγω διαλεξα ενα σχεδον φυσικο, δε το λες μπεζ φυσικα, αλλα ουτε και ασπρο. Ειναι φυσικο, ζαχαρί ανοιχτό..

Ακριβη μου φαινεται η τιμη,γυρω στο 2001 το φιλαρακι εδωσε 60000 το δοντι

και εκανε τα 4 μπροστινα.

Το χρωμα που θα διαλεξεις πρεπει να ειναι εφαμιλλο με τα αλλα δοντια για να μην ξεχωριζει παντως αισθητικα.

Για τα δοντια πορσελανης εχω ακουσει οτι δεν παιρνουν λευκανση(γυρω στα 150 ευρω κοστος),μονο στα φυσικα ισχυει αυτο.

Κανε μια ερευνα αγορας για τις τιμες παντως γιατι οντως ειναι ακριβες,προσφατως διαβασα οτι

στη β.Ελλαδα οι περισσοτεροι περνανε τα συνορα για φτηνο οδοντιατρο(και οχι μονο..) στη Ρουμανια..! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα αισθητικής, αλλά φιλοσοφίας.

 

Εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι δεν πειράζουμε τίποτα στο σώμα μας για λόγους "αισθητικής" (όπως μας κάνουν πλύση εγκεφάλου όσοι θέλουν να κονομήσουν από τη μανία του να γίνουν όλοι και όλες "TV personas")...

 

Θήκη έχει βάλει η γυναίκα μου σε μπροστινό δόντι γιατί είχε σπάσει κομμάτι από το φυσικό δόντι και ήταν αντιαισθητικό.

 

Τροχίζεται αρκετά μεγάλο κομάτι δοντιού, και το θεωρώ βαρβαρότητα να γίνεται τέτοια επέμβαση χωρίς λόγο. Φυσικά και είναι πανάκριβες οι όψεις , γι αυτό και τις προτείνουν οι γιατροί. Με αυτά κονομάνε.

 

Όπως αργότερα θα προτείνουν λιποαναρόφηση (ακόμη και αν είσαι 50 κιλά), προσθετική ή ανόρθωση στήθους (πάντα θα υπάρχει μια μικρή ατέλεια σε σχέση με την Ναόμι Κάμπελ), λιπογλυπτική, κολλαγόνα και botox, λίφτινγκ κλπ.

 

Μέχρι και σιλικόνες στις γάμπες βάζουν για να παίρνουν "τέλειο" σχήμα....

 

Αν θες πραγματικά να κάνεις κάτι όμορφο για σένα , αλλά και πρακτικό (θα ξεχάσεις ξυράφια , κεριά και ιστορίες) , κράτα τα λεφτά σου και κάνε lazer αποτρίχωση όπου χρειάζεται.

Είναι λεφτά που θα τα ευχαριστηθείς κυρίως εσύ αλλά και ο σύντροφος σου.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kfyros χαχαχα! Δεν εχεις αδικο!

 

=======

Σχετικά με την τιμη που αναφερθηκε, βασικα διαφερει αν ειναι bonding ή οψεις πορσελανης.. Το bonding που ξεμπερδευεις ακομα και σε μια επισκεψη ειναι αρκετα πιο φθηνο αλλα αλλοιώνεται με τα χρόνια και τα δοντια σταδιακά κιτρινιζουν.. και ειναι το υλικο που χρησιμοποιουν για το σφραγισμα.. Οι οψεις ειναι λιγο πιο ακριβουτσικες αλλά δεν παθαινουν ποτέ τίποτα....(οπτικά τουλαχιστον). Η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα ερευνα αγορας σε σχεση με την τιμη, αλλα διαβασα σε ενα αρθρο οτι μπορει να φτασουν και πανω απο 1000 ευρω το δοντι αναλογως τη περιοχη, και την όψη, αν δηλαδη εχει τελειωμα διαμαντιου (fake βεβαια) κλπ..

 

Ειναι λιγο ακριβές οντως.... Και πραγματι αυτη η ομοιομορφια στα δοντια πλεον, ειναι λιγο εκνευριστική.. Αλλα ενταξει αν καποιος εχει ασχημη διαταξη δοντιων, δε μπορει να μην σκεφτει κάποιος άλλος "μα γιατι δεν παει να τα φτιαξει? ".

 

Διαφωνω με την βιομηχανοποιηση της ομορφιας (ολα fake), αλλα νομιζω λιγες μικρες παρεμβασεις δεν κανουν κακό.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...