Προς το περιεχόμενο

Γίνεται να κανει καποιος 2 μεταπτυχιακα ταυτόχρονα ;


aldon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, εκανα αιτησεις σε 2 πανεπιστημια για μεταπτυχιακο.

 

Τελικά με πήρανε και στα δυο.

 

Το ένα ειναι με δίδακτρα και το άλλο χωρις.

 

Σε αυτο που εχει δίδακτρα ήδη εχω κανει την εγγραφη (δεν περίμενα να με παρουν στο αλλο και ετσι γραφτηκα σε αυτο (δεν μπορουσα και αλλιως, αφου η τελευταια μέρα εγγραφης ήταν την προηγούμενη τετάρτη )

 

Χθες βγηκαν και τα αποτελεσματα απο το αλλο μεταπτυχιακό και με πηραν και εκει.

 

Και ερωτω, γίνεται να κάνω εγγραφη και σε αυτο και να το παρακολουθησω κανονικά ή δεν επιτρεπετε βαση νόμου ; (όπως ισχυει στα προπτυχιακα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, εκανα αιτησεις σε 2 πανεπιστημια για μεταπτυχιακο.

 

Τελικά με πήρανε και στα δυο.

 

Το ένα ειναι με δίδακτρα και το άλλο χωρις.

 

Σε αυτο που εχει δίδακτρα ήδη εχω κανει την εγγραφη (δεν περίμενα να με παρουν στο αλλο και ετσι γραφτηκα σε αυτο (δεν μπορουσα και αλλιως, αφου η τελευταια μέρα εγγραφης ήταν την προηγούμενη τετάρτη )

 

Χθες βγηκαν και τα αποτελεσματα απο το αλλο μεταπτυχιακό και με πηραν και εκει.

 

Και ερωτω, γίνεται να κάνω εγγραφη και σε αυτο και να το παρακολουθησω κανονικά ή δεν επιτρεπετε βαση νόμου ; (όπως ισχυει στα προπτυχιακα).

 

 

2 καρπούζια σε μια μασχάλη χωράνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω άτομο που το έκανε πέρσι αυτό. Εγώ δεν έχω ψάξει, αλλά το εν λόγω άτομο μου είπε ότι απαγορεύεται, γι' αυτό και το έκρυβε, όσο γινόταν. Μερικές φορές, στην εγγραφή, μπορεί να σου ζητηθεί να υπογράψεις ότι δεν κάνεις μεταπτυχιακό αλλού. Επίσης, τώρα που τα τελειώνει αυτό το παιδί, κατάλαβα ότι προσπαθεί να καθυστερήσει το ένα, ώστε να ορκιστεί σε διαφορετικές χρονιές, για να μπορεί να το γράφει στο βιογραφικό του. Χμ, αυτά ξέρω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω από φίλη μου είναι ότι αν τα μεταπτυχιακά είναι σε διαφορετικό αντικείμενο γίνεται. Μάλιστα ήταν στην ίδια σχολή. Οπότε ψάξτο αν και πολύ πιθανόν εσένα να είναι παρόμοια ως προς το αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπτυχιακό και διδακτορικό ταυτόχρονα ναι.

Δύο μεταπτυχιακά ταυτόχρονα όχι.

Η πλεόν αρμόδια να απαντήσει είναι βέβαια η γραμματεία της σχολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παλιός νόμος πλαίσιο νομίζω πως ανέφερε για εγγραφή σε ένα πρόγραμμα σπουδών της ίδιας βαθμίδας, επομένως απαγορεύεται να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 μεταπτυχιακά, όπως και σε δύο προπτυχιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα πηρα τηλέφωνο στην μια σχολή και στην άλλη πήγα απο εκει.

 

1η σχολή (που έχω περάσει ήδη) :

 

Εγώ : Καλημέρα σας , να σας κάνω μια ερώτηση. Έχω περάσει στο δικό σας μεταπτυχιακό και έχω κάνει ήδη την εγγραφη σε εσας. Προχθες βγηκαν και τα αποτελέσματα απο το μεταπτυχιακό του ΑΠΘ και με πήραν και εκει. Και σας ρωταω : Μπορώ να γραφτώ και στα δυο και να τα παρακολουθώ και τα δύο μεταπτυχιακά ταυτόχρονα ή απαγορεύεται βάση νόμου ;;;

 

Απάντηση Γραμματείας : ΝΑΙ αγόρι μου, μπορείς να κάνεις όσα μεταπτυχιακά θέλεις ταυτόχρονα! Αν έχεις όρεξη να διαβάζεις τι μας νοιάζει εμας.:lol:

 

 

Στην 2η σχολή που πήγα σήμερα απο εκει, ώστε αν μπορούσα να έκανα και την εγγραφή μου.

 

Εγώ : Καλημερα σας, είμαι επιτυχών στο μεταπτυχιακό και ήρθα να εγγραφω.

 

Γραμματεία : Ωραία πάρε τον φάκελο και συμπλήρωσε τα έντυπα

 

Εγώ : Να σας ρωτήσω όμως κάτι πρώτα ώστε να είμαστε σιγουροι. Έχω περάσει ήδη στο μεταπτυχιακό του ΔΠΘ και έχω κάνει ήδη την εγγραφή μου εκει. Μπορώ να εγγραφώ και εδώ ώστε να τα παρακολουθώ και τα δυο ταυτόχρονα ή απαγορεύεται βάση νόμου όπως ισχύει στα Προπτυχιακά ;;

 

Γραμματεία ΑΠΘ : Με πιάνεις αδιάβαστη, κάτσε να πάρω ένα τηλέφωνο ώστε να δούμε τι λέει το ΦΕΚ. Εν το μεταξύ για να μην χάνουμε χρόνο συμπλήρωσε τα χαρτιά απο τον φάκελο ώστε αν μπορείς να εγγραφείς να μην καθυστερήσουμε παραπάνω.

 

Μετά απο 3-4 λεπτά ξαναμπαίνω στο γραφείο με συμπληρωμένα τα έντυπα εγγραφής.

 

Γραμματεία : Αγόρι μου, ναι μπορείς, σύμφωνα με το ΦΕΚ κάποιος μπορεί να κάνει όσα μεταπτυχιακά θέλει ταυτόχρονα χωρίς να το απαγορεύει ο νόμος. (έκανε και το χιούμορ της : Αν είσαι εσυ ο Εinstein και θέλεις και προλαβαίνεις να κάνεις Χ μεταπτυχιακά γιατί να μην τα κάνεις ? :P )

 

Άρα τουλάχιστον στις 2 αυτές σχολές επιτρέπεται να κάνεις 2 μεταπτυχιακά ταυτόχρονα

 

Άντε καλό μου διάβασμα :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...