Προς το περιεχόμενο

Ποιο office είναι το καλύτερο???


paisos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται σε όλους, καλώς όρισα στη παρέα σας!!

 

Ψάχνω να βρώ ένα καλό ελαφρύ, πλούσιο και πάνω από όλα με ελληνική ορθογραφία office??? Έμαθα ότι το ms ofiice είναι αρκετα βαρύ και αργό. Σκέφτηκα να βάλω το iwork αλλά φοβάμαι ότι με τα ελληνικά θα έχω πρόβλημα (ισχύει??) Και μετά είναι τα open office και neo office που δεν ξέρω τι παίζει επίσης...

 

Τις απόψεις κ τις εμπειρίες σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το office 2008 ειναι αρκετα γρηγορο. το 2004 δε παλευεται αλλα το 2008 δεν εχει δωρεαν ορθογραφο και δε ξερω κανεναν δυστυχως που να το εχει αγορασει. το iwork το χρησιμοποιώ πολύ ειδικά το pages (word) και με βολεύει πάρα πολύ και έχει δωρεάν ορθογράφο με cocoaspell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iWork, pages, μόνο και μόνο για τον πανέξυπνο τρόπο που χειρίζεται τις εικόνες. Λες και έχεις το χαρτί μπροστά σου, κολλάς εικόνες και το κείμενο μπαίνει ενδιάμεσα χωρίς να χαλάει.

 

Το έχει και το NeoOffice αυτό (με λίγο χειρότερους αλγόριθμους), για δωρεάν επιλογή αυτό θεωρώ καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νέο OpenOffice 3.0 είναι δωρεάν και έχει και add-in για ελληνικό ορθογράφο.

 

Θεωρώ πως είναι προτιμότερο από το NeoOffice γιατί είναι native mac OS εφαρμογή και δεν χρειάζεται java (όπως το neooffice) για να τρέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

openoffice 3.0 και το add-in του ορθογράφου δουλεύει μια χαρά. Μερικές φορές καλύτερα και απο του MS Office.

Εχει λίγο χειρότερο design το interface του σε σχέση με τα MS Office αλλά σαν απόδοση για μένα τουλάχιστον είναι καλύτερο (+δωρεάν και πιο ελαφρύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαυξάνω και εγώ για το OpenOffice, αλλά κυρίως για τον Κειμενογράφο και λίγο λιγότερο για το SpreadSheet.

Το Presentation tool όμως με έχει απογοητεύσει ως προς την συμβατότητα με ppt αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστάς το Cocoaspell και του προσθέτεις το ελληνικό λεξικό (οι οδηγίες είναι στο site του).

 

Με αυτόν τον τρόπο αποκτάς ελληνικό ορθογράφο όχι μόνο στο iWorks αλλά και σε όλα τα προγράμματα που έχουν γραφτεί με το Cocoa Application Framework της Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία γενική σημείωση.

 

To spreadsheea του iwork έχει ένα πρόβλημα για όσους προέρχονται από το excel- ms office, δεν τρέχει τα macros. Επομένως αν κάποιος έχει ήδη αναπτύξει τη βιβλιοθήκη του με macros που χρησιμοποιεί στη δουλειά του, ας το αποφύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαθιστάς το Cocoaspell και του προσθέτεις το ελληνικό λεξικό (οι οδηγίες είναι στο site του).

 

Με αυτόν τον τρόπο αποκτάς ελληνικό ορθογράφο όχι μόνο στο iWorks αλλά και σε όλα τα προγράμματα που έχουν γραφτεί με το Cocoa Application Framework της Apple.

 

μπορώ να έχω και άλλα λεξιά ταυτόχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω του cocoAspell, όσα θες.

 

Εγώ παλιά που είχα δοκιμάσει είχα οδηγηθεί σε αυτή την απορία;

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2115932&postcount=13

(τότε δεν είχα λάβει κάποια απάντηση).

 

Ισχύουν αυτά που έλεγα τότε ή έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...