Προς το περιεχόμενο

Πεζα γραμματα σε SMS στο Sony Ericsson W910i


disqualified

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το κινητο του τιτλου και προτιμαω να γραφω SMS με πεζα γραμματα ελληνικης αλφαβητου, ο μονος τροπος ομως που εχω καταφερει ειναι να παω στις επιλογες γραφης και ενεργοποιησω εθνικους χαρακτηρες. Με τον τροπο αυτο ομως παρατηρω οτι ειναι σα να παει να στειλει κατι σαν MMS και στην αποστολη να προσπαθει να κανει συνδεση με κατι καθως βγαζει την υδρογειο στην οθονη (Δεν ξερω αν αυτο συμβαινει σε αποστολη MMS καθως δεν χρησιμοποιω την υπηρεσια)

 

Υπαρχει τροπος να γραφω SMS με πεζα γραμματα ή υπαρχει μονο αυτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατώντας το * κάνεις εναλλαγή από πεζά σε κεφαλαία και το αντίστροφο.

 

αυτο σαφως και το γνωριζω αλλα δεν λειτουργει στην ελληνικη αλφαβητο παρα μονο στον τροπο που εγραψα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σαφως και το γνωριζω αλλα δεν λειτουργει στην ελληνικη αλφαβητο παρα μονο στον τροπο που εγραψα παραπανω

 

Είναι το ίδιο σε όλα τα κινητά. Για να γράψεις πεζά και να σταλεί με πεζά πρέπει να ενεργοποιήσεις τους εθνικούς χαρακτήρες. Το μειονέκτημα είναι οτι έχεις 70 χαρακτήρες/sms αντί για 140/sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειχα sony ericsson ξανα και δεν ξερω τι ισχυει στα καινουρια κινητα. Μεχρι στιγμης δεν ειχα κινητο που για να στειλει SMS με πεζους ελληνικους χαρακτηρες πρεπει να το στειλει σαν ΜΜS ή δεν ξερω και γω τι αλλο προσπαθει να κανει οταν το αποπειραθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πλέον πιθανό να θέλει αναβάθμιση το s/w.

το ίδιο πρόβλημα είχα σε ένα 810 και το έλυσα με τον πιο πάνω τρόπο.

Πάντως πρίν κάνεις τίποτα, πάρε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και ρώτα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
το πλέον πιθανό να θέλει αναβάθμιση το s/w.

το ίδιο πρόβλημα είχα σε ένα 810 και το έλυσα με τον πιο πάνω τρόπο.

Πάντως πρίν κάνεις τίποτα, πάρε ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και ρώτα τους.

 

μολις εκανα αναβαθμιση λογισμικου στο κινητο μου και ακομα δεν μπορω να στειλω sms με πεζα ελληνικα γραμματα παρα μονο αν ενεργοποιησω εθνικους χαρακτηρες οποτε και το στελνει σαν MMS. Αν υπαρχει καποιος που να το εχει καταφερει παρακαλω να με βοηθησει. Ευχαριστω, ξερω δεν ειναι δα και το μεγαλυτερο προβλημα του κοσμου...αλλα μου αρεσουν περισσοτερο τα sms με πεζους χαρακτηρες (κολληματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει απαντήσει από 08-12-2008, 21:22 ο Physic_Rulez

Δεν μπορείς να στείλεις πεζούς χαρακτήρες με απλό κλασσικό μήνυμα. Στο ελληνικό τεχνολογικό κατεστημένο τα μηνύματα είναι 140 κεφαλαίοι χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει απαντήσει από 08-12-2008, 21:22 ο Physic_Rulez

Δεν μπορείς να στείλεις πεζούς χαρακτήρες με απλό κλασσικό μήνυμα. Στο ελληνικό τεχνολογικό κατεστημένο τα μηνύματα είναι 140 κεφαλαίοι χαρακτήρες.

 

σε αλλα κινητα που ειχα εστελνα μια χαρα sms με πεζους χαρακτηρες. Επισης εχω λαβει sms με πεζους χαρακτηρες απο αλλο μοντελο sony ericsson. SMS και οχι MMS. Προφανως την εχω δει την απαντηση του φιλου και τον ευχαριστω πολυ αλλα δεν με ικανοποιησε αφου και εχω στειλει αλλες φορες και εχω λαβει κανονικοτατα sms με πεζους χαρακτηρες.

 

Αν ειναι κατι που δεν καταλαβαινω ακομα παρακαλω να μου το εξηγησει καποιος

 

Εθνικους χαρακτηρες μπορω να ενεργοποιησω αλλα οπως εχω ηδη γραψει πιο πανω στο 08-12-2008, 22:28 σε απαντηση του μηνυματος του isay, το μηνυμα μετατρεπεται σε MMS αυτοματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ericsson τηλεφωνα απο το κ700 σε κανενα δεν γινεται να στειλεις με πεζα γραμματα παρα μονο αν ενεργοποιησεις εθνικους χαρακτηρες.

 

Το οτι εχεις λαβει με πεζα γραμματα κλπ δεν παιζει κανενα ρολο φιλε μου

 

Αν ρωτησεις καλα πως ειναι δυνατον να μη γραφει με πεζα,απλα ειναι.

το αλλο που δεν καταλαβαινω ειναι για ποιον λογο μετατρεπεται σε ΜMS μετα.Λειτουργικο εχει της εριξον η ειναι πχ βονταφον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εβγαλα παλια μου κινητα εχω να πω το εξης πραγμα που με ειχε αποπροσανατολισει.

 

Ενω εστελνα τα SMS με πεζα αυτα λαμβανονται απο αλλα κινητα ως κεφαλαια! Ειναι κατι που ή δεν ειχα παρατηρησει ή ειχα ξεχασει.

 

Φιλε Xristaras12 εσυ μπορεις να στειλεις δλδ SMS με πεζα γραμματα ενεργοποιωντας τους εθνικους χαρακτηρες; Γιατι εγω ενεργοποιωντας μολις πληκτρολογω ενα πεζο γραμμα μου βγαζει εικονιδιο Multimedia μηνυματος και διπλα τη χωρητικοτητα (1ΚΒ για παραδειγμα)

 

Το κινητο ειναι με brand της vodafone επανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλα κινητα που ειχα εστελνα μια χαρα sms με πεζους χαρακτηρες. Επισης εχω λαβει sms με πεζους χαρακτηρες απο αλλο μοντελο sony ericsson. SMS και οχι MMS. ...

 

Αν ειναι κατι που δεν καταλαβαινω ακομα παρακαλω να μου το εξηγησει καποιος

Εξαρτάται από το κινητό που στέλνει και από το κινητό που λαμβάνει. Ο γενικός κανόνας είναι ότι ένα μήνυμα χρεώνεται ως ένα μήνυμα, αν σταλούν 140 κεφαλαίοι χαρακτήρες. Σε κάποια κινητά έχει By default (ή κατεπιλογή) τη χρήση unicode χαρακτήρων, οπότε χρεώνεσαι ένα μήνυμα ανα 70 χαρακτήρες (όχι 140). Με unicode μπορείς να γράψεις και μικρά. Σε άλλα κινητά, όταν στέλνεις unicode, προσπαθεί να τα στείλει ως EMS (παλιότερο του MMS που δεν ασχολείται κανείς μαζί του) και συνήθως η αποστολή γίνεται σαν MMS. Αυτά με την αποστολή.

 

Το πρόβλημα είναι η ασυμβατότητα μεταξύ κινητών στην παράλαβή. Έστω ότι εσύ στέλνεις το κείμενο <<Με λένε Άκη>>. Σε άλλα κινητά θα φτάσει <<Με λένε Άκη>>, σε άλλα <<ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΚΗ>> και σε άλλα <<ΜΕ ΛΕΝΕ ΆΚΗ>> (τόνος στο Άκη).

 

Στην περιπτωση σου. Απενεργοποίησε τα mms (βάλε λάθος ρυθμίσεις) . Μετά δες αν έχει ρύθμιση στα sms (όχι mms) να βάλεις unicode και δοκίμασε να στείλεις μήνυμα στον εαυτό σου. Αν φύγει (ως sms) δες πόσο σε χρέωσε. Αν δεν φύγει με κανένα τρόπο, τότε για να γράφεις πεζά και να χρεώνεσαι sms και όχι ως mms, πρέπει να αλλάξεις κινητο.

 

Μην ξεχάσεις να ενεργοποιήσεις πάλι τα mms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην παιδευεσαι,οι συσκευες της βοντα οταν βαζεις εθνικους χαρακτηρες και κινουμενες φατσες στα μηνυματα,το γυρνανε σε mms.Εχω και το εν λογω κινητο (W910i)με λογισμικο της εριξον(οχι βοντα σηματακια κλπ)και ο μονος τροπος ειναι αυτος που ειπαμε.Αν Θες υπαρχει τροπος να αναβαθμισεις το κινητο σου και να περασεις κανονικο λογισμικο της εριξον(βεβαια ειναι μεγαλη διαδικασια το εχω κανει στο w910i που εχω τωρα,το αγορασα χωρις να δουλευει καν.Δεν ανοιγε το κιν περασα λογισμικο και ειναι κομπλε τωρα)

 

---------- Προσθήκη στις 16:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:15 ----------

 

 

Το πρόβλημα είναι η ασυμβατότητα μεταξύ κινητών στην παράλαβή. Έστω ότι εσύ στέλνεις το κείμενο <<Με λένε Άκη>>. Σε άλλα κινητά θα φτάσει <<Με λένε Άκη>>, σε άλλα <<ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΚΗ>> και σε άλλα <<ΜΕ ΛΕΝΕ ΆΚΗ>> (τόνος στο Άκη).

 

ακριβως!φυσικα και ισχυει αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια και συγνωμη αν κουρασα καποιους. Xristaras12 εχω βρει τροπο να κανω debrand το κινητο, ισως το δοκιμασω για να φυγει επιτελους και το κουμπακι του VF live που πατιεται συνεχεια καταλαθος

 

---------- Προσθήκη στις 18:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:02 ----------

 

Εκανα debrand το κινητο και τωρα ειναι ολα μια χαρα.

 

Το τετραγωνακι με το H που εμφανιζεται στη θεση που ηταν η ενδειξη 3G ειναι η default ενδειξη του 3G δικτυου ή κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...