Προς το περιεχόμενο

Μειωμένη οραση-Μυωπία


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι 25 χρονων. Περιπου πριν 7 χρονια(18 χρονων) ειχα μετρηθει σε οφθαλμιατρο για μυωπια και μου ειχε βρει 0 στο δεξι ματι και 0.25 στο αριστερο. Τιποτα δηλαδη. Ενω δεν ειχα και καθολου αστιγματισμο.

 

20 χρονων διαπιστωσα οτι δεν βλεπω το ιδιο απο το αριστερο και το δεξι και ενω με το δεξι εβλεπα τέλεια, με το αριστερο εβλεπα ΕΛΑΧΙΣΤΑ χειροτερα(λιιιιιγο πιο θολα).

 

Για την επομενη 5ετια και εως πριν κανα 6-7 μηνες επειδη εχω μανια με την οραση και ειμαι φοβιτσιαρης γενικα, με απασχολουσε το θεμα και το εξεταζα το θεμα κοιτωντας καποια συγκεκριμενα σημεια οπου εχουν γραμματα και διαπιστωσα οτι η οραση απο το αριστερο ματι συνεχως χειροτερευε αλλα με ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ μικρο βημα, οχι τιποτα ιδιαιτερο δηλαδη και παντως χωρις να με ενοχλει καθολου σοτ να βλεπω.

 

Αλλα εδω και καμια εβδομαδα διαπιστωσα οτι η αριστερη μου οραση πλεον(η δεξια παραμενει το ιδιο τέλεια) με ψιλοενοχλει και εχει αρκετη διαφορα απο του δεξιου ματιου.:cry::cry:

Τα βλεπω ψιλοθολα(με το αριστερο ανοιχτο μόνο) και ακομα και ατομα στα 10 μετρα μονο με το αριστερο ανοιχτο δεν τα διακρινω με την πρωτη ματια αλλα χρειαζομαι 0.5-1.5 δευτερολεπτο.:cry::cry:

 

Πχ στο εξης(στον Firefox 3.0 γιατι στον Opera ή στον IE ισως εμφανιζονται διαφορετικα):

1----> κ υ 6 7 μ ε φ γ ; α

 

2----> κ υ 6 7 μ ε φ γ ; α

 

3----> κ υ 6 7 μ ε φ γ ; α

 

4----> κ υ 6 7 μ ε φ γ ; α

 

5----> κ υ 6 7 μ ε φ γ ; α

 

Απο αποσταση 3 μετρων καθετη στη οθονη και σε σκοτεινο δωματιο:

•Με το δεξι βλεπω τα 2)3)4)5) τέλεια ενω με μικρη δυσκολια τελικα διακρινω και τα γραμματα του 1), ενω με το:

•Αριστερο βλεπω τα 4)5) τέλεια, τα γραμματα του 3) ολα με σχετικα μικρη δυσκολια, τα γραμματα του 2) αν προσπαθησω πολύ μπορω με μεγαλη δυσκολια να διακρινω μερικα(3-4) ενω του 1) μου ειναι αδυνατο.

 

► So.....? Τι γινεται???? Επειδη μισω να πηγαινω σε γιατρους μπορει να μου πει καποιος αν η κατασταση μου ειναι ασχημη και πρεπει να επισκεφτω τελικα εναν οφθαλμιατρο?

Επισης αν ο οφθαλμιατρος μου βρει κανα 1.00 - 2.00 μυωπια στο αριστερο και 0 στο δεξι τοτε τι κανω? Βαζω φακους επαφης(γιατι γυαλια δεν βαζω με τιποτα) μονο στο ενα ματι? Γινεται κατι τετοιο?:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

► So.....? Τι γινεται???? Επειδη μισω να πηγαινω σε γιατρους μπορει να μου πει καποιος αν η κατασταση μου ειναι ασχημη και πρεπει να επισκεφτω τελικα εναν οφθαλμιατρο?

Επισης αν ο οφθαλμιατρος μου βρει κανα 1.00 - 2.00 μυωπια στο αριστερο και 0 στο δεξι τοτε τι κανω? Βαζω φακους επαφης(γιατι γυαλια δεν βαζω με τιποτα) μονο στο ενα ματι? Γινεται κατι τετοιο?:confused:

το αν η κατασταση ειναι ασχημη, εσυ μονο το ξερεις. Αν κανεις τη δουλεια σου ως εχει, κατσε στα αυγα σου. Αν σε ενοχλει/εμποδιζει, πηγαινε να στο φτιαξουν

 

και ναι, φυσικα μπορει να βαλεις φακο μονο στο ενα ματι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν η κατασταση ειναι ασχημη, εσυ μονο το ξερεις. Αν κανεις τη δουλεια σου ως εχει, κατσε στα αυγα σου. Αν σε ενοχλει/εμποδιζει, πηγαινε να στο φτιαξουν

Δεν με ενοχλει γενικα. Με ενοχλει μονο οταν καθομαι και κοιταω πραγματα με τα 2 ματια ξεχωριστα και κανω συγκρισεις. Και με το μεν δεξι ματι τα βλεπω τέλεια με το δε αριστερο δεν τα βλεπω τέλεια, παροτι δεν ειναι και καμια χάλια κατασταση.

 

και ναι, φυσικα μπορει να βαλεις φακο μονο στο ενα ματι....

Thanks, αυτο ηθελα να μαθω.

Απλα ηθελα να ξερω αν ολα αυτα φαινονται λογικα ή φαινονται ανησυχητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλει γενικα. Με ενοχλει μονο οταν καθομαι και κοιταω πραγματα με τα 2 ματια ξεχωριστα και κανω συγκρισεις. Και με το μεν δεξι ματι τα βλεπω τέλεια με το δε αριστερο δεν τα βλεπω τέλεια, παροτι δεν ειναι και καμια χάλια κατασταση.

 

Δέν καταλαβαίνω γιατί σε πονοκεφαλιάζει τόσο πολύ αυτό άν βλέπεις με το ένα μάτι άριστα τελείωσε ούτε γυαλιά δέν χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο δύσκολο κάποιος στις μέρες μας να επισκεφθεί έναν οφθαλμίατρο;Που είναι κ από τους πιό ανώδυνους γιατρούς;Ρωτάω Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο δύσκολο κάποιος στις μέρες μας να επισκεφθεί έναν οφθαλμίατρο;Που είναι κ από τους πιό ανώδυνους γιατρούς;Ρωτάω Ε.

 

Απαντάω Ε.

 

Έστω ότι πήρε τηλ και έκλεισε ραντεβού στο Ι.Κ.Α. ο κροκόδειλος και το κοντινότερο ραντεβού είναι στις 12 ιανουαρίου. Ε αφού δεν είναι επείγον θα κάνει υπομονή. Μέχρι τις 12 ιανουαρίου που θα του λυθούν όλες οι απορίες θα πάθετε τίποτα να τον καθησυχάσετε με καμιά εμπειρία σας οντοπικ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν ανέβει αρκετά και δε θέλεις να έχεις γυαλιά, ούτε την έννοια των φακών, μπορείς να πας να κάνεις μια ανώδυνη επέμβαση lasik.

 

<Lasik FUD Mode>

 

Δεν είναι τίποτα, αρχικά κάνουν μια τομή σε έναν εξωτερικό προστατευτικό ιστό του ματιού, ίσα ίσα για να ανοίξουν ένα μέρος σαν καπάκι

lasikFlap2.jpg

και να μπορέσει το laser να διαλύσει το κρέας με την ησυχία του.

 

Μετά

laser-eye-surgery-chart.jpg

κλείνουν το καπάκι και το περνάνε με ψαρόκολλα για να κολλήσει.

 

Στη συνέχεια απλά σου βάζουν μια διακριτική

knight_bandage.jpg γάζα για κάποιες ώρες μέχρι να αναρρώσει λίγο το μάτι από το ψήσιμο.

 

Όμως για ένα χρονικό διάστημα κυκλοφορείς με επίσης διακριτικά γυαλιά

lasik2.jpg

επειδή είσαι πιο φωτοευαίσθητος και από φωτογραφικό film.

</Lasik FUD Mode>

 

Απο αποσταση 3 μετρων καθετη στη οθονη και σε σκοτεινο δωματιο:

[..] βλεπω τα 4)5) τέλεια' date=' τα γραμματα του 3) ολα με σχετικα μικρη δυσκολια, τα γραμματα του 2) αν προσπαθησω πολύ μπορω με μεγαλη δυσκολια να διακρινω μερικα(3-4) ενω του 1) μου ειναι αδυνατο.

[...']

Απλα ηθελα να ξερω αν ολα αυτα φαινονται λογικα ή φαινονται ανησυχητικα.

 

Από ποια άποψη να είναι ανησυχητικά; Τουλάχιστον το 35% παγκοσμίως έχει κάποια μυωπία. Προσωπικά, με 3,5 βαθμούς μυωπία, δε βλέπω καλά καλά τα γράμματα του 3) από το μισό μέτρο :cry: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από ποια άποψη να είναι ανησυχητικά; Τουλάχιστον το 35% παγκοσμίως έχει κάποια μυωπία. Προσωπικά, με 3,5 βαθμούς μυωπία, δε βλέπω καλά καλά τα γράμματα του 3) από το μισό μέτρο :cry: :P

 

θες να σου πω εγω τι δεν βλεπω χωρις γυαλια και απο ποια αποσταση να παρεις κουραγιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να σου πω εγω τι δεν βλεπω χωρις γυαλια και απο ποια αποσταση να παρεις κουραγιο;
The polar bear has excellent eyesight and hearing and has such a sensitive sense of smell that it can detect prey up to 20 miles away.

Έχεις και παράπονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να σου πω εγω τι δεν βλεπω χωρις γυαλια και απο ποια αποσταση να παρεις κουραγιο;
Για πες.

 

Εγω έχω στο δεξί 0.75 και δεν βλέπω ούτε τo 5 από το 1.5 μέτρο. Λέτε να αυξήθηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...