Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να εχει ξαναγινει (μαλλον σιγουρα εχει ξαναγινει topic γι'αυτη την ταινια) αλλα εγω την εχω δει μονο μια φορα κ με εχει συγκλονισει...Ειναι παρα πολυ μπροστα κατα την γνωμη μου ακομα κ σημερα ..Θα ηθελα μερικα σχολεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

To δικο μου... "σχολειο" ειναι οτι προκειται περι μιας πατατας για την οποια ισχυει το γνωστο κολπακι οτι περιεχει και καλα νοηματα...:-)

Απορω τι σε συγκλονισε με αυτη τη πατατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα φιλε μου,το οτι μπορει να μην καταλαβες την ταινια ειναι πολυ πιθανο..δεν ειναι ευκολο να παρακολουθηθει ο Stanley ...δεν το λεω προσβλητικα... Η ταινια ηταν πολυ μπροστα για την εποχη της,κ ακομα ειναι μπροστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα ουτε κι εγω σου ειπα προσβλητικα οτι αποδιδεις βαθυστοχαστα δηθεν νοηματα σε μια πατατα:-)

 

Και για να μπουμε στην ουσια, μπορεις να μου πεις τι το ιδιαιτερο σε τραβηξε σε αυτη τη ταινια, και που ακριβως εντοπιζεις καποια βαθυτερα νοηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικο μου... "σχολειο" ειναι οτι προκειται περι μιας πατατας για την οποια ισχυει το γνωστο κολπακι οτι περιεχει και καλα νοηματα...:-)

Απορω τι σε συγκλονισε με αυτη τη πατατα.

 

η ταινια αναφερεται στον κουρδιστο ανθρωπο και κανει λογοπαιγνιο με τη λεξη orang που σε ταϋλανδεζικη διαλεκτο σημαινει ατομο(ανθρωπος) και στηριζεται σε μυθιστορημα. Οποτε καταλαβαινεις πλεον τη σχεση τιτλου και ταινιας και ισως αν την ξαναδεις ισως να μη σου φανει πατατα:P (καθε αποψη δεκτη βεβαια αν δε σου αρεσει δε σου αρεσει βρε αδερφε) .Η γλωσσα που χρησιμοποιειται απο τους πρωταγωνιστες και η κινηματογραφηση του cubrick ειναι μοναδικα και ειναι απο τις ταινιες που για μενα βλεπονται πολλες φορες και καθε φορα ανακαλυπτεις κατι νεο οπως και η οδυσσεια του διαστηματος που σε αποτρεπω απο το να τη δεις αν σου φανηκε πατατα το κουρδιστο πορτοκαλι και οπως και καθε ταινια του cubrick ειναι πραγματικα ξεχωριστες.

 

Η πρωτη σκηνη της ταινιας οσες φορες και να τη δω με κανει και ανατριχιαζω και τη συγκαταλεγω στις καλυτερες του παγκοσμιου κινηματογραφου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικο μου... "σχολειο" ειναι οτι προκειται περι μιας πατατας για την οποια ισχυει το γνωστο κολπακι οτι περιεχει και καλα νοηματα...:-)

Απορω τι σε συγκλονισε με αυτη τη πατατα.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Μια ανούσια σαχλαμάρα είναι αυτή η ταινία. Χάσιμο χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι κριτηριο το λες αυτο?Ποιες ταινιες σου αρεσουν?Γιατι αν τρελενεσαι για Rambo τοτε δεν εχεις αντικειμενικη αποψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρώει το ποντίκι μου να ψάξω για προηγούμενα ποστς των χρηστών nikosbruin και george____

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

αλλά φοβάμαι κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλά, δεν ειναι αυτο που ηταν μια παρεα νεαρων χουλιγκανων με ασπρα ρουχα που εκαναν μόνο ζημιες και βλακειες?...

 

Anyway, το κατεβαζω τωρα για να του ριξω μια ματια (και να δω και την πρωτη σκηνη για την οποια κανει λογο ο disqualified))

 

Με τρώει το ποντίκι μου να ψάξω για προηγούμενα ποστς των χρηστών nikosbruin και george____

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

αλλά φοβάμαι κιόλας.

 

τι θα πει παλι αυτο?

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κανει λογοπαιγνιο με τη λεξη orang που σε ταϋλανδεζικη διαλεκτο σημαινει ατομο(ανθρωπος)

 

Είμαι σίγουρος ότι όσοι ξετρελάθηκαν με την ταινία ξέρουν άπταιστα τα Ταϊλανδέζικα, όπως και ο ίδιος ο Κιούμπρικ βέβαια! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ότι πιθανότατα θα κάνω καινούριο συκώτι, αλλά θα πονέσουν και τα μάτια μου.

 

κι ολα αυτα επειδη δεν μας αρεσει το κουρδιστο πορτοκαλι? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμαμαι καλά, δεν ειναι αυτο που ηταν μια παρεα νεαρων χουλιγκανων με ασπρα ρουχα που εκαναν μόνο ζημιες και βλακειες?...

 

Αυτό ακριβώς. Και μετά τον πέρασαν από ψυχολόγο και έγινε καλός. Σαχλαμάρα.

 

Και είχαν βγει οι "ΣΥΡΙΖΑ" της εποχής (1971) που λέγανε τι εκπληκτική ταινία και ότι προ-είδε το μέλλον! Πέρασαν σχεδόν 40 χρόνια από τότε αλλά είναι νωρίς ακόμα... σε άλλα 500 θα είναι ακριβώς έτσι.

 

Κατά τα άλλα είναι πολύ βαρετή ταινία, όπως και το 2001 άλλωστε. Που θα το μετονομάσουν "4001" για να παραμείνει "προφητικό"!

 

Όσο για το "Eyes wide shut", είναι ακριβώς αυτό που λέει και ο τίτλος του. Αν έχετε αϋπνία είναι ότι πρέπει! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...