Προς το περιεχόμενο

Tηλεοραση lcd 37'' να ειναι 100hz ή όχι. Αξίζει τα λεφτά?


etsapala

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχει το Μιντια Μαρκτ αυριο Κυριακή (στο Μααστριχτ) μια προσφορά στις τηλεοράσεις 37''. Η προσφορά λέει ότι τις πουλάει ακριβώς στην τιμή των 32''. Οπότε μιας και ήθελα να πάρω μια 32'' λέω με τα ιδια λεφ΄τα μπορώ να πάρω μια 37'' που θα ειναι πιο μεγαλη και καλλιτερη για το σαλόνι.

 

Το πρόβλημά μου είναι, ότι έχω δει την LG 37LG6000 την scarlet που μου αρεσει παρα πολυ σαν design και τεριάζει τέλια στο σπίτι μου, έχει πολύ καλά χαρακτριστικά και η τιμής της για αύριο είναι 650 ευρώ. Το μονο πρόβλημα είναι ότι δεν ειναι στα 100hz και ο άντρας μου λεει ότι δεν είναι καλή και ότι είναι μάπα και ότι μονο αμα ήταν 100hz θα άξιζε...

 

Εσεις τι λετε? Συμφωνείτε μαζί του ή τα 100hz δεν έχουν και τρελή διαφορά τελικά. Αξίζει να δώσεις παραπάνω λεφτά και να πάρεις καλλίτερα μια 100hz ή όχι?

 

Ευχαριστώ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 100hz εχουν νόημα μονο αν βλέπεις τηλεοπτικό σημα (sd) (mega ant1...) και εκει μόνο στις γρηγορες εναλλαγές εικονας, στα σπορ δηλαδη, ποδοσφαιρο και αλλα παρομοια. Στο υψηλής ευκρίνειας σημα (hd) δεν εχει κανενα νοημα υπαρξης. Η tv ειναι πολυ καλη imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι τα 100Hz εχουν μεγαλη διαφορα. Θα σε συμβουλευα να πας σε καποιο καταστημα που εχει πολλες τηλεορασης ανοιχτες που παιζουν το ιδιο βιντεο... Πιστευω οτι θα καταλαβεις αμεσως ποιες ειναι 100Hz και ποιες οχι. Σε αντιθεση με τα οσα γραφει ο φιλος kabamaru21, μια τηλεοραση με 100Hz αποδιδει καλυτερα με σημα υψηλης ευκρινειας. Αν παντως το αναλογικο σημα ειναι κακης ποιοτητας (με χιονια για παραδειγμα) μπορει μια τηλεοραση 100Hz να αφηνει ατελειες στην εικονα οπως σκιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 37 ίντσες οι philips true hd είναι κορυφαίες (και με τσιμπημένη τιμή).

Τα ηλεκτρονικά τους είναι απαράμιλλα από την εποχή της matchline , και χωρίς αντίπαλο.

 

Τα 100hz λίγο παπάντζα μου φαίνονται (και τα 200 που έχει βγάλει η sony).

 

Είναι κάτι σαν τα megapixels στις φωτογραφικές. Πολλοί ψαρώνουν και παίρνουν 15 megapixels με φακό και σένσορα της πλάκας και νομίζουν ότι έπιασαν τον παπά απ' τα .....

 

Όχι ότι δεν παίζουν ρόλο, όταν και το υπόλοιπο σύνολο είναι ποιοτικό και καλορυθμισμένο.

Δεν είναι καθοριστικά όμως.

 

Πάντα , Πάντα, Πάντα , Πάντα τα οπτικά μέσα (TV, monitors, projectors κλπ.), τα βλέπεις κάπου (και αν γίνεται και σε παραπάνω από ένα μαγαζιά ) live πριν διαλέξεις. Τα χαρακτηριστικά που διαφημίζουν πολλές φορές παραπλανούν...

Επίσης σε κάποιο μαγαζί μπορεί να είναι τοποθετημένα σε άσχημο σημείο (κόντρα φώτα - αντανακλάσεις - σκοτάδι - κακή καλωδίωση) και να χαντακώνονται, και σε άλλο να φαίνεται θεϊκά .

 

Υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες που μπορεί να σε χαλάσουν. Πχ. δυνατότητα στήριξης στον τοίχο, έξοδοι και κακό κρύψιμο καλωδίων, βάση που να μη σου αρέσει, εξωτερική ποιότητα υλικών κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Σήμερα είναι η μεγάλη μέρα για τον αν θα την πάρω την σκαρλετ ή όχι. :o

 

Εδώ στην Ολλανδία δεν υπάρχει τηλεόραση με κεραία πια όπως στην Ελλάδα. Η τηλεόραση είναι ψηφιακή. Με 30 ευρώ το μήνα έχεις ένα πακέτο με 300 κανάλια.

 

Η 37LG6000 έχει ανάλυση 1920Χ1080 η οποία νομίζω είνα καλή για τις διαστάσεις της, κοντράστ 50,000 και ανταπόκριση 4ms τα οποία είναι αρκετά καλά νομίζω.

 

Ποδόσφαιρο και σπορ δεν βλέπω. Ο άντρας μου μόνο το tour de france με τα ποδήλατα. Επίσης έχουμε και playstation και ελπίζω τα 100hz που δεν εχει η τηλεόραση να μην κάνουν τα παιχνίδια να φαίνονται με σκιές.

 

Στο μίντια μαρκτ χτες είψε δίπλα δίπλα την LG που ήθελα και μια Samsung series 8 νομίζω, η samsung ειχε 100hz. Κατάλαβα ποια ήταν η διαφορά. Αλλά όχι ότι είναι και κάτι το ΤΡΟΜΕΡΟ....

 

Απλά τηλεόραση δεν παίρνεις κάθε μέρα. Και θέλω να πάρω μια καλή αλλά σε λογική τιμή. Έχει και κάτι 37'' με 2,000 ευρώ, δεν λέω τέλειες φαίνονται αλλά η τιμή είναι πάρα πολύ ψηλή.

 

Ουφ απλά με βασανίζουν αυτά τα 100hz αν είναι must ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...