Προς το περιεχόμενο

Ωτοασπίδες


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ώρα για εξεταστική πάλι και φέτος είπα να δοκιμάσω τις ωτοασπίδες μπας και βοηθήσουν στη συγκέντρωση. Αγόρασα από το φαρμακείο αυτές που μου πρότεινε. Είναι ένα υλικό σαν από πλαστελίνη που το πλάθεις εσύ όπως θες.. Αλλά δεν είδα καμιά τρελή διαφορά στο τι μπορώ να ακούσω.. Ακούω ως και τα βήματα έξω από το δωμάτιο.

 

Υπάρχει άλλος τύπος ωτοασπίδων που μπορώ να δοκιμάσω; Ή τελικά να μη περιμένω και καλύτερα αποτελέσματα πέρα από μια ελάχιστη μείωση φασαρίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτες πιο μεσα να εφαπτονται τελειως στα τοιχωματα του αφτιου.

δοκιμασε και πλαστελινες απο σιλικονη ή τις αλλες που ειναι σα σφουγγαρακι, τις πιεζεις λιγο τις χωνεις σταφτι και ξαναπαιρνουν το αρχικο τους μεγεθος ενω εχουν προσαρμοστει σταφτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωτοασπίδες που να σε κάνουν να μην ακούς τίποτα δεν νομίζω ότι υπάρχουν. Εγώ χρησιμοποιώ ωτασπίδες από σιλικόνη αλλά και πάλι δεν σε κάνουν "κουφό". Τις ωτοασπίδες τις χρησιμοποιούν πιο πολύ για σκοποβολή ή στο στρατό όταν κάνεις βολές με όπλο για να μην σου δημιουργηθούν προβλήματα ακοής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η σίγουρη λύση.

Μαρμελάδα. :P

 

 

Αν εξακολουθείς να θες ωτοασπίδες, πήγαινε σε είδη εξοπλισμού και ένδυσης για εργάτες και ζήτα ωτοασπίδες για κομπρεσέρ. Έχουν κάτι σαν τριπλά "αυτάκια". Δεν ακούς τίποτα. Εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ποσοστό <50% της ακοής σου προέρχεται από τον ακουστικό σου πόρο (τρύπα αυτιού) το υπόλοιπο προέρχεται από τα οστά του κρανίου κοντά στο αυτί. Αυτά σε γενικές γραμμές.

Άρα ότι ωτοασπίδα και να βάλεις δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούς τίποτα.

Εκτός εάν θες να φοράς αυτές που περιβάλουν ολόκληρη την περιοχή του αυτιού (τις χρησιμοποιούν στη σκοποβολή κλπ).

Στη τελευταία περίπτωση τότε θα είναι οι ίδιες οι ωτοασπίδες που θα σε αποσπούν από το διάβασμα.

 

 

-----Προστέθηκε 16/1/2009 στις 12 : 04 : 55-----

 

 

Και μακρυά από τις κέρινες ωτοασπίδες, μπορούν να σου μείνουν μέσα στο αυτί εάν τις πιέσεις πολύ. Οι σιλικόνης είναι ασφαλέστερες. Και είναι μίας χρήσης, όχι τις ίδιες μέχρι το τέλος της εξεταστικής...

Επεξ/σία από nurse
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επέζησα 4 χρόνια σαν φοιτητής έχοντας πιανίστα πάνω από το διαμέρισμα μου κ αυτό χάρις στις ωτοασπίδες τύπου αφρολέξ που ξαναφουσκώνουν μέσα στο αυτί!

 

ακόμα κ στο κάμπινγκ της Αντιπάρου με βοήθησαν!

 

μη μου γίνεσαι κ εσύ όμως πολύ ευαίσθητος(τύπου δεν θέλω να ακούω το πετάρισμα του της πεταλούδας)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η σίγουρη λύση.

Μαρμελάδα. :P

 

 

Αν εξακολουθείς να θες ωτοασπίδες, πήγαινε σε είδη εξοπλισμού και ένδυσης για εργάτες και ζήτα ωτοασπίδες για κομπρεσέρ. Έχουν κάτι σαν τριπλά "αυτάκια". Δεν ακούς τίποτα. Εγγύηση.

 

to spoiler εγραψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση in-ear ακουστικα και βαρετη μεχρι τρελλας κλασσικη μουσικη στο mp3 player δεν παιζει?Εμενα με βοηθουσε πολυ να συγκεντρωθω σε εποχες εξεταστικης.

 

Αλλα βαρετη μουσικη ετσι,μη βαλεις κανα Slayer και κοπανας-κεφαλι-στο-γραφειο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ωτασπίδες από κερί/σιλικόνη, αν δεν κάνω λάθος είναι αεροστεγείς/υδατοστεγείς, είναι για χρήση μέσα σε νερό (κολύμβηση,καταδύσεις κλπ.) και δεν ενδείκνυνται για απομόνωση θορύβου και πολύωρη χρήση.

 

Αυτές που είναι από αφρώδες υλικό σα σφουγγαράκια είναι κατάλληλες για το θόρυβο.

Τις πιέζεις, τις σπρώχνεις στο εσωτερικό του αυτιού, και ξαναφουσκώνουν, παίρνοντας το σχήμα του ακουστικού πόρου. Αφήνουν και αέρα να περνάει, ώστε να "αερίζεται" το αυτί και να μη δημιουργείται πίεση σε πολύωρη χρήση, καθώς και για λόγους υγιεινής.

Κυκλοφορούν διάφορες, σε διάφορα μεγέθη (στα φαρμακεία).

Εγώ χρησιμοποιώ- χρόνια τώρα- αυτές

ear_foam_ear_plugs_610.jpg

 

Τις φοράω ακόμη και όλη νύχτα χωρίς πρόβλημα. Δεν περνάει κανένας θόρυβος, ακόμα και τα δάχτυλά μου να χτυπήσω μπροστά στο πρόσωπό μου, δεν ακούγεται τίποτα. Είναι όμως για μέχρι 2 χρήσεις, μετά δεν έχουν πια καλή εφαρμογή.

 

Tip: οσο πιο βρώμικο είναι το αυτί, τόσο πιο καλά "πιάνουν" αυτες οι ωτασπίδες. Το κακό είναι οτι μετά θέλουν πέταμα, γιατί τις βγάζεις και είναι μαύρες από τη μαρμελάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tip: οσο πιο βρώμικο είναι το αυτί, τόσο πιο καλά "πιάνουν" αυτες οι ωτασπίδες. Το κακό είναι οτι μετά θέλουν πέταμα, γιατί τις βγάζεις και είναι μαύρες από τη μαρμελάδα.

 

 

Απο δω και στο εξής...Καλη ορεξη σε ολους μας!!!

Ρε συ κατι ηξερε ο Οδυσσέας στούμπωσέ τα με κερί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάλεξε τις QUIES. Τις βρίσκεις στα φαρμακεία 4 ευρώ κ κάτι τα 3 ζευγάρια.Είναι λίγο ακριβές αλλά μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις αρκετές φορές κ έχουν τέλεια εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις, με υπερκαλύψατε.

 

θα ψάξω για τις σπογγώδεις το απόγευμα και θα κρατήσω τις άλλες για το κολυμβητήριο :-)

 

 

  • Βιβλιοθήκη δε παίζει, γιατί στης σχολής τουλάχιστον που είναι η πιο κοντινή μου έχει περισσότερη φασαρία από ότι στο σπίτι :X Και άλλωστε πόσες ώρες μπορείς να περάσεις σε ένα άβολο κάθισμα, χωρίς νερό ξέρω γω και προμήθειες :mrgreen:

 

 

  • Μουσική σα λύση δε παίζει, γιατί χτυπιέμαι με όλα (ειδικά στις τέσσερις εποχές του βιβάλντι, headbanging να δεις) :P Πλάκα κάνω, απλά δε μπορώ να διαβάσω με μουσική, δοκιμασμένο.

 

nurse thanx για τα στατιστικά (μόνο 50% από τον ακουστικό πόρο;; :whistle: )

gvaggis δεν είναι θέμα ευαισθησίας αλλά ότι αποσυγκεντρώνομαι πολύ εύκολα. Ένα τηλέφωνο να χτυπήσει θα μου πάρει μισή ώρα να ξαναστρωθώ :fear:

 

Αν δω και δε βολευτώ θα δοκιμάσω τη λύση του Α-κοίλη :P

 

Και πάλι thanx!

 

 

EDIT:

 

Άψογες οι ωτοασπίδες σφουγγαράκι! Καμία σχέση με τις άλλες! Reading mode /on for good

Επεξ/σία από Freakster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...