Προς το περιεχόμενο

Αγορα 42αρας τηλεορασης full hd:panasonic plasma 42pz8e ή samsung cd le40a656?


Nick_Iommi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1130048&OTHONILCDTVTEHNOLOGIAOTHONIS=Plasma+Panel&category=69980053&catalog=19

 

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=32819

 

 

παιδια γεια σας..Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα στο συμπερασμα οτι αυτες ειναι οι 2 καλλυτερες 42αρες για τις αναγκες μου(hd dvds,συδεση hdmi με το pc,αντε και κανενας ποδοσφαιρικος αγωνας)..τις εχει δει κανεις και τις 2,διπλα διπλα?εχω καταφερει να δω μονο την samsung και ειλικρινα με εντυπωσιασε..απιστευτη ευκρινια και ομαλη ροη κινισεων μεσω του 100hz motion plus..δεν εχω καταφερει να δω την panasonic..η πωλητρια στο πλαισιο πατρας μ ειπε πως ειναι ακομα καλυτερη κ οτι το πανελ της(plasma panel) πλεονεκτει του lcd panel της samsung..ακουω γνωμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα αγορασε φιλος την Panasonic και ειναι πολυ ευχαριστημενος

 

οι Plasma σε γενικες γραμμες εχουν καλυτερο μαυρο,αντιθεση απο τις LCD πραγμα που σημαινει τελικα καλυτερη εικονα,απο την αλλη υστερουν σε αναλυση,δλδ αλλο 1024χ768 και αλλο 1920χ1080

 

αν βλεπεις πολυ τηλεοραση παρε την plasma

για χρηση με Pc προτιμησε την LCD λογω μεγαλυτερης επιφανειας εργασιας

για θεαση DVD προτιμησε την plasma

για θεαση blu-ray προτιμησε την LCD

οι plasma ειναι ποιο ενεργοβορες

 

οπως καταλαβαινεις εξαρταται απο τις αναγκες σου,πριν αποφασισεις δες και τις 2 και σε τηλεοπτικο σημα και σε ταινιες DVD/BR αν μπορεις

 

edit λαθος μου νομισα οτι μιλαμε για το μικρο μοντελο,την Plasma θα ελεγα την οποια εχω δει live και δεν συγκρινοταν με καμμια απο τις lcd που ειδα στο μαγαζι,παρολα αυτα ξαναλεω δες τες live μαζι για να διαπιστωσεις μονος σου ποιανης η εικονα σου αρεσει περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα της χαμηλης αναλυσης για τις πλασμα δν υπαρχει πλεον αφου και οι 2 βγενουν σε 1920χ1080,σωστα?δυστυχως μενω πατρα κ την panasonic δν την εχω βρει σε δειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι υπαρχει αρνητικη σταση απεναντι στις plasma?απ'οτι ξερω εχουν καλυτερο πανελ σε σχεση με τις lcd,αλλα υστερουσαν σε αναλυση.τωρα βγενουν σε full hd ,opote διορθωθηκε κ αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν και μικροτερη διαρκεια ζωης,μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος,ζεσταινονται περισσοτερο και υπαρχει παντα και ο κινδυνος του overburning αν και στις τελευταιες γενιες εχει ελαχιστοποιηθει κατα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να το κανεις ειναι μια αγορα που θα την εχεις για πολλα χρονια...φανταζομαι..αν και ετσι οπως παιφτουν οι τιμες μας βλεπω να τις αλλαζουμε καθε 2-3 χρονια...

Τεσπα αυτη τη στιγμη για απλη tv η πλασμα ειναι πολυ καλυτερη και αυτο υφισταται στα καναλια που δεν εχουν γινει ακομα ψηφιακα...

Αν ομως οπως λενε γινουν ολα ψηφιακα η lcd μαλλον θα ειναι σαφως ανωτερη σε ολα τα σημεια της..

Στα υπολοιπα δεν εχουν τεραστιες διαφορες εκτος αν ασχολεισαι με blueray ktl οπου παλι θεωρω καλυτερη την lcd...

Για μενα καλυτερα την lcd και ακομα καλυτερα να ειναι samsung...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν καλυτερες lcd απο τις ακριβες Philips

 

Καποτε για μενα sony kai philips ηταν μονοδρομος...ομως προσωπικα για μενα στις lcd αλλαξαν τα δεδομενα...

Και το συναντω και μεσα απο φιλους που με philips τρεχουν με καμμενες οθονες κτλ...

Τι να πω ισως να ετυχε...

Αλλα κατι μου λεει οτι η samsung ειναι η πρωτη εταιρεια σε πωλησεις τηλεορασεων παγκοσμιως...ισως βεβαια οφειλεται οτι στις μεσες τιμες οι samsung εχει μεγαλυτερη ποικιλια..

Ομως αυτο που θα παραδεχτω ειναι οτι philips lcd για απλη παρακολουθηση τηλεορασης με τα τωρινα δεδομενα ειναι μονοδρομος...

Ομως μιλαω παντα τηλεορασης μεσων τιμων και οχι αξιων 2500-5000 ευρω..που δεν αγγιζουν τον μεσο ελληνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε και οι 2 ειναι σιγουρα πολυ καλες. Το θεμα περι μικροτερης ζωης των πλασμα οντως ισχυει αλλα δεν νομιζω να επηρρεασει και κανεναν γιατι αν η τηλεοραση θα ειναι ακοικτη για 8 ωρες την ημερα => 8Χ365=2920 ωρες το χρονο, θα σου παει χαλαρα 10 χρονια. Ε στα 10 χρονια μαλλον θα ψιλοκοιτας για καινουργια :P.

Το αλλο στοιχειο ειναι οτι οι πλασμα γενικως υπερτερουν ελαφρως στην αποδοση χρωματων, εχουν σχεδον μηδενικο χρονο αποκρισης και τελειες γωνιες θεασης ενω τα χρωματα των lcd ειναι καπως πιο "ψευτικα" και εαν παιζεις παιχνιδια ή βλεπεις ταινιες με ταχυτητα σκηνων ισως να εχεις ενα ελαχιστο 'πιξελιασμα' και γκοστινγκ. Μια μικρη λεπτομερεια ειναι και ο χωρος που θα βαλεις την τηλεοραση. Οι πλασμα αντιπαθουν λαμπες που το φως κατευθυνεται προς τα πανω τους γιατι δημιουργειται κατοπτρο στην οθονη ενω οι lcd αντιπαθουν το ηλιακο φως.

"it's your call" :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...