Προς το περιεχόμενο

Εστησα το pc μου..μετα?τι κανω στα bios πριν την εγκατασταση των Windows?


bokoboko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδια!! Αγορασα το καινουργιο μου pc(βασικα περιμενω να ρθει..!).Λογικα θα ξερω πως να τα συνδεσω αν εχω καποια τρελη απορια θα ρωτησω(θα δω πως ειναι και στημενο το παλιο μου)..Μετα τι πρεπει να κανω στα bios?κατι πρεπει να κανω σωστα?Παιδια δε ξερω τιποτα απο bios σχεδον δηλαδη..ενα format ξερω να κανω μονο..Θα παρακαλεσω να μου πειτε υπευθηνα τι πρεπει να κανω μη τρεχω μετα...Καινουργιο pcακι ειναι!

 

Το οποιο περιεχει τα εξης:

 

κουτι:http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.808562

cpu:http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.559956

μητρικη:http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.523342

ram:http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1050133

γραφικα:http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.512687

psu:Εχω το chieftec 550

σκληρος:http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.303789

dvd:http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.321009

 

Τα εγραψα ολα για να ξερετε..Δε θελω να πειραξω τα bios για overcloacking και τετοια,απλα θελω να τα συνδεσω να βαλω και τα vista ωστε να παρει μπρος!!!

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power On>Πατάς F2 ή DEL και μπαίνεις στο Bios (μπορεί να είναι άλλο κουμπί,κατα 99% είναι ένα απο αυτά τα 2 πλήκτρα).

Στις επιλογές Boot device (η ανάλογο),ορίζεις ώς first/primary boot device το Samsung dvd σου,δεύτερο τον σκληρό κ.ο.κ.

Κάνεις save & exit.Βάζεις το cd/dvd στο drive και ακολουθείς τις οδηγίες όπως σε κάθε φορμάτ που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απλα? :shock:

Εγω νομιζα οτι πρεπει να κανω τρελες ρυθμισεις στα bios!!!

Μακαρι..Καλα δε πρεπει να ρυθμισω θερμοκρασιες και τετοια? :-(

Απλα boot device to cd,βαζω τα vista και ειμαι κομπλε?

Σιγουρα ετσι?

 

 

 

 

Υ.Γ καλα ετσι οπως απανταω καλυτερα βαλτε NOVA!! σα τη λαμψη κανω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απλα? :shock:

Εγω νομιζα οτι πρεπει να κανω τρελες ρυθμισεις στα bios!!!

Μακαρι..Καλα δε πρεπει να ρυθμισω θερμοκρασιες και τετοια? :-(

Απλα boot device to cd,βαζω τα vista και ειμαι κομπλε?

 

Pc στήνεις βρέ σύ,όχι ενυδρείο!:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios λογικά θα υπάρχει επιλογή για να επιλέγεις ide ή ahci στον σκληρό δίσκο. Αυτό υπάρχει έτσι ώστε αν βάλεις λειτουργικό παλιό που δεν υποστηρίζει SATA drivers να μπορεί να δει τον σκληρό σου. Αφού θα βάλεις vista να το γυρίσεις σε ahci έτσι ώστε να εκμεταλέυεσαι πλήρως τις δυνατότητες του δίσκου σου. Αν έχεις ήδη κάνει την εγκατάσταση και το έχεις αφήσει σε ide αν το αλλάξεις δεν θα μπορούν να ξεκινήσουν τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σας παιδια!! Αγορασα το καινουργιο μου pc(βασικα περιμενω να ρθει..!).Λογικα θα ξερω πως να τα συνδεσω αν εχω καποια τρελη απορια θα ρωτησω(θα δω πως ειναι και στημενο το παλιο μου)..Μετα τι πρεπει να κανω στα bios?κατι πρεπει να κανω σωστα?Παιδια δε ξερω τιποτα απο bios σχεδον δηλαδη..ενα format ξερω να κανω μονο..Θα παρακαλεσω να μου πειτε υπευθηνα τι πρεπει να κανω μη τρεχω μετα...Καινουργιο pcακι ειναι!

 

Με για σου και καλοδούλευτο, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε εμείς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios λογικά θα υπάρχει επιλογή για να επιλέγεις ide ή ahci στον σκληρό δίσκο. Αυτό υπάρχει έτσι ώστε αν βάλεις λειτουργικό παλιό που δεν υποστηρίζει SATA drivers να μπορεί να δει τον σκληρό σου.

 

Καλά σε πιο λειτουργικό αναφέρεσαι; windows 98; :lol::lol::lol:

Τα xp, vista, linux έχουν υποστήριξη sata ahci...

 

Αφού θα βάλεις vista να το γυρίσεις σε ahci έτσι ώστε να εκμεταλέυεσαι πλήρως τις δυνατότητες του δίσκου σου. Αν έχεις ήδη κάνει την εγκατάσταση και το έχεις αφήσει σε ide αν το αλλάξεις δεν θα μπορούν να ξεκινήσουν τα windows.

Μπορείς, είναι πιο εύκολο απ' ότι ακούγεται, για να 'σαι σίγουρος όμως άλλαξε τη ρύθμιση στο bios πριν εγκαταστήσεις windows (xp ή vista)...

 

Η πιο καλή συμβουλή που θα μπορούσα να δώσω είναι να διαβάσεις καλά τα manual και να σημειώσεις τι πρέπει να κάνεις με τη σειρά σε ένα χαρτί, μετά αν κάτι σε μπερδεύει γυρνάς πάλι στα manual και αν δεν μπορείς να το λύσεις μας ρωτάς... δώσε προσοχή στα manual θα σου λύσουν τις πιο κοινές απορίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι απλα και ευκολα. Δεν ειναι ιδιετερο παιδεμα.

Με το καλο.

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Ειναι ευκολη η εγκατασταση, ολα θα πανε καλα. Με το καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια μου ηρθαν σημερα ολα εκτος το κουτι..Βασικα ποσα σατα καλωδια χρειζομαι?η μητρικη εχει μονο ενα..Πρεπει να συνδεσω το dvd με σατα με τη μητρικη?Το σκληρο με σατα με τη μητρικη?τοσο απλα?Επισης πρεπει να βαλω αυτην την αγωγυμη παστα αναμεσα στη ψυκτρα κ τον επεξεργαστη..?Απο κανα πλαισιο την αγοραζω?Διπλα απο τη θεση του επεξεργαστη εχει μια θεσουλα που μπαινει ενα καλωδιο του τροφοδοτικοιυ πολυ μικρη μαλλον πρεπει να ειναι του ανεμιστηρα της ψυκτρας?Ρε παιδια δε ξερω τι θα κανω?εχει τοσα πολλα η μητρικη..Αμα σκεφτω τπτ αλλο θα το γραψω..:eek: ουφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς ακόμα ένα SATA για το DVD-RW, εκτός εάν το σύνδεσης με το IDE!

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις την παστά, έχει μέσα στο κουτί του επεξεργαστή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει μεσα τπτ εκτος απο ενα μικρο σακουλακι το οποιο πρεπει να ειναι για να μη χαλανε τα εξαρτηματα που το βαζουν για υγρασια κατι τετοιο..παστα δεν ειχε παντως..πρεπει να εχει σαν μια τενια κατι τετιο..κολημενη πανω στην ψυκτρα που αμα τη βαλω στη μητρικη θα κολησει θα δω..Οποτε:

 

1) βαζω με προσοχη τον επεξεργαστη ανοιγοντας το συρματακι κ κλεινοντας το,κολλαω τη ψυκτρα απο πανω,την ενωνω στη μητρικη για το ρευμα..

 

2)ενωνω σκληρο κ dvd με σατα,βαζω τις ΡΑΜ

 

3)ενωνω το τροφοδοτικο σε 2 σημεια πανω στη μητρικη..επισης το ενωνω κ με σκληρο και καρτα γραφικων(αφου την εχω βαλει στη θυρα της)..

 

Αυτα ηταν ολα?μπαινω bios κανω boot απο cd για εγκατασταση των windows και τελειωσα?

Παντως η μητρικη εχει κ αλλες μικρουλες θυρουλες που δε ξερω αν πρεπει να βαλω κατι εκει..Αν ξερετε ή θυμηθειτε κατι που πρεπει να ενωσω πειτε μου γιατι δε ξερω τι αλλο..

Ευχαριστω πολυ!

 

 

Α! τα ανεμιστηρακια τα ενωνω εκει που λεει κατι για FAN1,FAN2(πανω στη μητρικη..)..?πρεπει να ξερω που θα ενωσω ασπουμε τον πισω και που τα μπροστινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα έχεις δίκιο, τώρα το θυμήθηκα, δεν έχει πάστα, βγάζεις την ταινία και τοποθετείς!!!!:o

 

Τοποθέτησε στη μητρική τον επεξεργαστή με την ψήκτρα (βαλε και το καλώδιο τις ψήκτρας στην μητρική) και μετά της μνήμες, θα τοποθετήσεις τροφοδοτικό και μητρική (με επεξεργαστή, ψήκτρα και μνήμες) στο κουτί, θα κουμπώσεις την κάρτα γραφικών επάνω στην μητρική, μετά βάζεις σκληρό και DVD-rw στο κουτί.

 

Στην συνεχεία συνδέεις τροφοδοτικό με μητρική, επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, σκληρό και DVD-rw!

Συνδέεις σκληρό και dvd-rw με μητρική (SATA).

 

Συνδέεις τους ανεμιστήρες του κουτιού στην μητρική.

Πρέπει να συνδέσεις και το power, reset, power led, hd led, usb κ.τ.λ. στην μητρική!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω Πετερανε! Εισαι πολυ βοηθητικος και σε αυτο το thread που εκανα..ΟΚ σε ολα απλα στη τελευτεα προταση power,hd led και κατι τετοια δε τα ξερω..Μαλλον θα εχει καλωδια το κουτι ε?(το κουτι ελπιζω να το εχω αυριο..) Το λεω γιατι δεν εχω αλλα καλωδια και θα παω να αγορασω σατα για το dvd..Λεω να τον συνδεσω στο παλιο μου κουτι γιατι δεν αντεχω αλλο την αναμονη..Πρεπει οπωσδηποτε να συνδεσω αυτα που μου ειπες σχετικα με τα power led...?ε? Και αν γινεται επηδη δεν εχω cd ή dvd με λειτουργικο..να κατεβασω λειτουργικο στο σκληρο που χρησοιμοποιω τωρα και να κανω boot απο αυτον?

 

 

ΑΑ!! καταλαβα ποια ειναι αυτα που λες...αυτα τα μικρουλια που συνδεονται κατω κατω για reset,power button..σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...