Προς το περιεχόμενο

Ξερει κανενας απο Dreambox εγκατασταση μαζι με nova?


BladeRunner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειστε ωραιοι.

Λοιπον το manual αναφερει για το μοντελο οτι ειναι το dreambox dm 500-s/c/t

Προκειται για αυθεντικο dreambox.

Τι κναω λοιπον παιδες?Συνδεσα το ρευμα,συνδεσα το σκαρτ στην τηλεοραση αλλα εχει και ενα καλωδιο κεραιας.Aυτο που παει καταρχην?Στο in η στο out?

Και μετα που μπορω να το συνδεσω?

Πως μπορει να συνδεθει με πιατο?Εχω παραλληλα nova pvr.Αμα θελετε σας τα βγαζω και φωτογραφιες.

Επισης εχει μαι καρτα σαν sim,αυτη που την βαζω?Στην υποδοχη?Και γι αποιο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά το dm500s me dm500t.Ο ένας είναι δορυφορικός δέκτης και ο άλλος ψηφιακός...Το αυθεντικό που το ξέρεις?Και εγώ το πρώτο που πήρα από αγγελία από εδω μέσα για γνήσιο μου το έδωσαν αλλά αποδείχτηκε μεγάλος πίθηκος...και δεν δούλευε κιόλας.Anyway μην τα θυμάμαι...Το καλώδιο απο το πιάτο μπαίνει στο in.Καρτούλα σαν sim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά το dm500s me dm500t.Ο ένας είναι δορυφορικός δέκτης και ο άλλος ψηφιακός...Το αυθεντικό που το ξέρεις?Και εγώ το πρώτο που πήρα από αγγελία από εδω μέσα για γνήσιο μου το έδωσαν αλλά αποδείχτηκε μεγάλος πίθηκος...και δεν δούλευε κιόλας.Anyway μην τα θυμάμαι...Το καλώδιο απο το πιάτο μπαίνει στο in.Καρτούλα σαν sim?

 

Ναι,πως θα βαλω αυτο το καλωδιο του πιατου?Που ειναι η υποδοχη?Παιζει καποιο ρολο το pvr?Να κοιταξω δηλαδη αν μπαινει καπου στον αποκωδικοποιητη της νοβα?Τον c/t εχω...

Ειναι αυθεντικος.Τον πηρα απο ενα καλο site 300 τοσα ευρα.

Ναι,εχω και καρτα μαζι που λεει να την βαλω στην υποδοχη,μπορστα.Τι ειναι αυτο?

Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι η συνδεσμολογια.

Μετα τι καναλια θα βλεπω?Δεν ξερω τιποτα.Απλως ετυχε να εχω λεφτα εκεινη την περιοδο και το πηρα.Ειμαι ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία,αν δεν κάνω λάθος ο c/t είναι ψηφιακός.Οπότε πίσω συνδέεις το καλώδιο της αναλογικής σου κεραίας και θα βλέπεις τα 4 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ.O dm500s είναι ο δορυφορικός δέκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις nova το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το καλώδιο από το pvr και να το βάλεις στο ονειροκούτι.Το ξεβιδώνεις και το βιδωνεις πάλι.Όταν θα το ανοίξεις θα σου βγάλει το σύστημα της TV βάλε PAL και προχώρα.Θα σου ζητήσει να επιλέξεις για το τι εγκατάσταση έχεις,single satellite νομίζω το λέει,το επιλέγεις και προχωράς.Βάζεις τον δορυφόρο που θέλεις-που στην προκειμένη είναι ο Hotbird(13)-κάνεις ένα scan και είσαι οκ.Θα σου κατεβάσει όσα κανάλια μπορεί να πιάσει απο Hotbird.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις nova το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το καλώδιο από το pvr και να το βάλεις στο ονειροκούτι.Το ξεβιδώνεις και το βιδωνεις πάλι.Όταν θα το ανοίξεις θα σου βγάλει το σύστημα της TV βάλε PAL και προχώρα.Θα σου ζητήσει να επιλέξεις για το τι εγκατάσταση έχεις,single satellite νομίζω το λέει,το επιλέγεις και προχωράς.Βάζεις τον δορυφόρο που θέλεις-που στην προκειμένη είναι ο Hotbird(13)-κάνεις ένα scan και είσαι οκ.Θα σου κατεβάσει όσα κανάλια μπορεί να πιάσει απο Hotbird.

 

Δεν καταλαβα τιποτα.Πιο καλωδιο θα βγαλω απο το pvr?Να στα βγαλω μια φωτογραφια να μου πεις?εΠΙΣΗς ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΚΕΡΑΙΑς ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ DREAMBOΧ τι γινεται?

Επισης τι παραπανω καναλια θα πιανω στον hotbird?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά,όπως βλέπω την φωτο,το αριστερό άσπρο καλώδιο είναι το κεντρικό.Αυτό βγάζεις και το βάζεις στον ΙΝ του dreambox...(Εννοείτε οτι τα έχεις εκτός ρεύματος όταν μπαινοβγάζεις τα καλώδια απο τα LNB, αφου τα βιδώσεις τότε μόνο τα βάζεις στο ρεύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα εναν οδηγο για newbies και λεει τα κερατα τουμεσα.Δεν υπαρχει καποιος που να μπορει να μου το κανει εγκατασταση?Πληρωνω οσο οσο lol

Αλλα θελω καλη δουλεια...ολα τα image κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ζήσει και εγώ αυτό...Φλασαρίσματα,null modem cable,gemini,nabilo...και πάει λέγοντας...To 500αράκι παίρνει ένα image...Μπορείς να διαβάσεις...θα τα καταφέρεις...αρκεί να μην βιάζεσαι.Εμείς εδώ είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...