Προς το περιεχόμενο

Αγορα αυτοκινητου απο εξωτερικο (Γερμανια)


imr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, σε περιπου 2 μηνες σκεφτομαι να αγορασω αυτοκινητο και σκεφτομαι την περιπτωση να φερω αυτοκινητο (μεταχειρισμενο ) απο εξωτερικο

 

 

Αυτο που δεν ξερω ειναι ποσα παραπανω λεφτα θα πληρωσω στο τελωνειο

 

Υπαρχει καπου καποιος ''τιμοκαταλογος''?

 

Γενικα συμφερει αυτη η κινηση ή θα δωσω σε μεταφορα + τελωνειο οσα θα εδινα ελλαδα?

Γενικα ποια αυτοκινητα συμφερει να φερω απο εξω?

Σκοπευω για αυτοκινητο 5ετιας το πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ειναι euro4 τεχνολογιας γενικα συμφερει.

δες εδω για περισσοτερες πληροφοριες

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

επισης για 4 μηνες θα εχει -50% στο τελος ταξινομησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ειναι euro4 τεχνολογιας γενικα συμφερει.

δες εδω για περισσοτερες πληροφοριες

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

επισης για 4 μηνες θα εχει -50% στο τελος ταξινομησης

 

Η μείωση του τέλους ταξινόμισης δεν είναι μόνο για τα καινούργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κατατοπιστικο link ,thnx :)

 

Βεβαια απο οτι βλεπω εμενα δεν με συμφερει και τοσο , ειδικα για μικρομεσαιο αυτοκινητο που σκεφτομαι , περιπου ιδια τιμη θα μου ερθει μεταχειρισμενο απο Ελλαδα

(Αν και μαλλον θα παω για καινουργιο , απλα ακομα το ψαχνω :P )

 

 

Κατι αλλο, η μεταφορα πως γινεται?

Σκεφτομαι να το φερω οδηγωντας, θα παρω απο Γερμανια προσωρινες πινακιδες και ασφαλεια μεχρι να ερθω εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι να σου βγει ιδια τιμη με εδω σκεψου μονο οτι θα παρεις διαφορετικο αυτοκινητο οσον αφορα την κατασταση του,αλλιως γραφουν τα αυτοκινητα χιλιομετρα στην Γερμανια και αλλιως στην Ελλαδα.Οσο για τη μεταφορα αν το φερεις οδικως θα δωσεις πολλα λεφτα σε βενζινη.Μπορεις να πεις εναν μαντρα να στο φερει.Αυτοι ειτε εχουν δικες τους νταλικες ειτε συνεργαζονται με μεταφορικες και το κοστος ειναι ποιο χαμηλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδικως δεν θα ειναι τοσο για τα λεφτα , πιο πολυ θελω να συνδυασω και την εμπειρια να γυρισω λιγο την ευρωπη :),εκτος και αν ειναι τελειως ασυμφορο οικονομικα

 

 

Οι μαντραδες στην Γερμανια δηλαδη ειναι τιμιοι? (σε σχεση με τα Ελληνικα δεδομενα φυσικα)Υπαρχει κινδυνος να με ''κλεψουν''?

Αν παω βεβαια θα ειναι με φιλο που εχει ζησει στην Γερμανια, οποτε δεν παω τελειως στο ασχετο

 

Φυσικα αν παρω μεταχειρισμενο απο εδω θα ειναι απο ιδιωτη και μετα απο παρα πολυ ψαξιμο ( αν και αυτη ειναι η τελευταια μου επιλογη, σκεφτομαι καινουργιο >γερμανια > μεταχ απο ελλαδα), απλα ψαχνω να βρω τι περιπου γινεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τη μεταφορα αν το φερεις οδικως θα δωσεις πολλα λεφτα σε βενζινη.Μπορεις να πεις εναν μαντρα να στο φερει.Αυτοι ειτε εχουν δικες τους νταλικες ειτε συνεργαζονται με μεταφορικες και το κοστος ειναι ποιο χαμηλο.

 

Αυτό ποιος σου το είπε?

Απο γερμανία-ανκόνα να κάψεις το πολύ 180 λίτρα (επειδή στην autobahn θα πηγαίνεις με 1000! -διαφορετικά καις πολύ λιγότερο-), επι 1,5 το λίτρο (που έχει λιγότερο πλέον, αλλά έστω...) 270 ευρώ.

Διόδια απο σύνορα αυστρίας-ιταλίας μέχρι ανκόνα 38 ευρώ.

Πλοίο 72 ευρώ το αμάξι και 120 (σε low season) για καμπίνα ή 50 ευρώ κατάστρωμα αμα είσαι κομάντο.

 

Έχουμε λοιπον,

270 + 38 + 72 + 120 = 500 ευρώ για να έρθει, βάλε και το αεροπορικό (200 ευρώ περίπου) για να πάει, φτάνουμε τα 700. Νταλίκα δεν παίζει με την καμία (ακομα και φίλος του να είναι ο νταλικερης) να είναι κάτω απο 800 ευρώ. Αν έχεις κάποιον που το κάνει για λιγότερο απο 800 το γράφεις εδώ γιατί πραγματικά με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Οπότε και το ταξιδάκι του κάνει, και γουστάρει βλέποντας πως πραγματικά θα έπρεπε να είναι οι δρόμοι εδώ στην ελλάδα.

Το σημαντικότερο όμως πλεονέκτημα του να πας μόνος σου, είναι οτι τελικά βλέπεις τι αγοράζεις και δεν πέρνεις γουρούνι στο σακί. Το να πάρεις μια πρώτη ιδέα απο ένα αμάξι μέσα απο φωτογραφίες το καταλαβαίνω, να το αγοράσεις μόνο απο τις φωτογραφίες, το θεωρώ ασύλληπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

 

Σιγουρα δεν θα το παρω απο φοτογραφια, εχω σκοπο να παω και να γυρισω αρκετες μαντρες, μενοντας για μερικες μερες Γερμανια,απλα κοιταω που περιπου κυμαινονται οι τιμες

 

Φιλε timour μηπως ξερεις τι γινεται με ασφαλεια και πινακιδες ωσπου να ερθω Ελλαδα>?

 

Επισης εκτος γερμανιας συμφερει καποια αλλη χωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

 

Σιγουρα δεν θα το παρω απο φοτογραφια, εχω σκοπο να παω και να γυρισω αρκετες μαντρες, μενοντας για μερικες μερες Γερμανια,απλα κοιταω που περιπου κυμαινονται οι τιμες

 

Φιλε timour μηπως ξερεις τι γινεται με ασφαλεια και πινακιδες ωσπου να ερθω Ελλαδα>?

 

Επισης εκτος γερμανιας συμφερει καποια αλλη χωρα?

 

Φίλε μου δεν έχω ιδέα για το τι παίζει στην γερμανία, όσα αυτοκίνητα έχω φέρει τα έχω φέρει απο Αγγλία με κανονικές αγγλικές πινακίδες.

Ξέρω πάντως οτι όντως μπορείς να βγάλεις προσωρινές πινακίδες στην γερμανία, που και πως όμως, δεν έχω ιδέα. Ξέρω επίσης οτι το όχημα θα πρέπει να έχει ασφάλεια ίδια με τις πινακίδες του. Αγγλικές πινακίδες - αγγλική ασφάλεια, γερμανικές πινακίδες - γερμανική ασφάλεια. Αν καταλήξεις σε κάποιο αμάξι θέλω να πιστεύω οτι θα γνωρίζει ο μαντράς (ενδεχομένως να μπορεί να αναλάβει και τις πινακίδες/ασφάλεια με κάποιο μικρό κόστος).

Ως μεταχειρισμένο όμως, λογικά θα έχει πινακίδες (βέβαια σε κάποιες χώρες οι πινακίδες "ανήκουν" στον οδηγό και όχι στο αμάξι) άρα με μια ασφάλιση είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΑΝ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΑΜΑΞΙ ΟΠΩΣ  cammaro ss 1967  Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΝΑ NISSAN SKYLINE GTR35 ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑΣ 1999 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΔΙΚΟΣ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΩ .. ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε Skyline GTR35 υπάρχει, Skyline λεγόταν μέχρι και το R34, το R35 πλέον έχει ονομασία Nissan GT-R.

Όσο για να το φέρεις οδικώς από Γερμανία - Ελλάδα, μόλις το αγοράσεις από εκεί μπορείς να βγάλεις προσωρινές πινακίδες(τις λεγόμενες κόκκινες) που θα ισχύουν μόνο 1-2 βδομάδες και να το φέρεις ως εδώ. Μαζί με τις πινακίδες θα πληρώσεις και ασφάλεια.

Όσο για τις διαδικασίες και τα κόστη εκτελωνισμού-ταξινόμησης καλύτερα να ρωτήσεις από πριν εκτελωνιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...