Προς το περιεχόμενο

απιονισμος νερου απο φιλτρα νερου BRITA


apostolos2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε μια σηζητηση που ειχα, μου ειπαν οτι τα φιλτρα νερου BRITA, λογω του ενεργου ανθρακα που εχουν, απιονιζουν το νερο και ετσι ειναι αχρηστο. ξερει κανεις αν ειναι αληθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μλκες σου ειπαν

 

επισης μου ειπε οτι οποιος πινει απο BRITA μετα δεν μπορει να πιει απο αλλου και εχει ενα ειδος στερησης.

 

δηλαδη να παρω BRITA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και "στέρηση" (!), απλά συνηθίζεις. Δηλαδή αν πίνεις καιρό από κάποια πηγή και μετά αλλάξεις μπορεί να νιώθεις περίεργα τη γεύση του τις δυο πρώτες μέρες, ενώ μερικοί αναφέρουν πως τους πειράζει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μου ειπε οτι οποιος πινει απο BRITA μετα δεν μπορει να πιει απο αλλου και εχει ενα ειδος στερησης.

 

δηλαδη να παρω BRITA?

 

μαλλον πλακα κανεις ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανω πλακα, σιγουρα ηταν υπερβολικος αλλα μην κολατε στην στερηση, για τον απιονισμο δεν ξερω

 

επειδη το εχω ψαξει τα φιλτρα ανθρακα απλα κατακρατανε διαφορες βλαβερες ουσιες που βρισκονται η ισως βρισκονται στο νερο και μαλιστα οχι ολες,ενα 90% περιπου

 

επισης δεν φιλτραρουν το χρωμιο αν δεν κανω λαθος

 

πρεπει να αλλαζονται καθε 4 μηνες περιπου γιατι μετα ειναι πολυ χειροτερο απο το να πινεις αφιλτραριστο νερο

 

παντως σε καμια περιπτωση δεν κανουν κακο,σιγουρα δεν απιονιζουν το νερο και δεν εχεις συμπτωματα στερησης αν πιεις αφιλτραριστο,απλα σε ξενιζει η γευση του λογω μυρωδιων και των αλατων

 

ελπιζω να σε βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το εχω ψαξει τα φιλτρα ανθρακα απλα κατακρατανε διαφορες βλαβερες ουσιες που βρισκονται η ισως βρισκονται στο νερο και μαλιστα οχι ολες,ενα 90% περιπου

 

επισης δεν φιλτραρουν το χρωμιο αν δεν κανω λαθος

 

πρεπει να αλλαζονται καθε 4 μηνες περιπου γιατι μετα ειναι πολυ χειροτερο απο το να πινεις αφιλτραριστο νερο

 

παντως σε καμια περιπτωση δεν κανουν κακο,σιγουρα δεν απιονιζουν το νερο και δεν εχεις συμπτωματα στερησης αν πιεις αφιλτραριστο,απλα σε ξενιζει η γευση του λογω μυρωδιων και των αλατων

 

ελπιζω να σε βοηθησα

 

τωρα ναι, με βοηθησες......

 

ωραιο το vfr σου παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εδω στο βελγιο ζουμε με κανατες φιλτραρισματος brita στερηση δεν παθαινεις χωρις αυτα. το φιλτρο αλλαζει καθε 4 εβδομαδες και οχι 4 μηνες:P τις πρωτες μερες που το φιλτρο ειναι καινουργιο εχει λιγο παραξενη γευση το νερο αλλα μετα στρωνει. γι αυτο αλλωστε σου λεει να φιλτραρεις 2 φορες νερο και να το πεταξεις και απο την 3η και μετα το πινεις. απλα ειναι ψιλοακριβα τα φιλτρα οπως και να το κανεις... εμενα παιρνει και η καφετιερα μου τετοιο φιλτρο αλλα δεν το αλλαζω καθε μηνα γτ μια σταλια νερο φιλτραρεται καθε φορα. για την ακριβεια εχει ρολοι που σου λεει στο μηνα να αλλαξεις φιλτρο ειτε εχεις φιλτραρει 1 ποτηρι νερο ειτε μια λιμνη οποτε ειναι λιγο μουφα. αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Κατάρχην σας χαιρετώ όλους καθώς καινούργιος στο FORUM,και θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση σχετικά με τα φιλτρα νερού της BRITA.

Μήπως έχετε δεί και σεις στο πάτο της κανάτας να συσωρεύονται μικροσκοπικα μαύρα κομματάκια (σχεδόν αόρατα από μακριά) που μάλλον είναι κομματάκια άνθρακα.

Επειδή πίνουν και τα μικρά μου από την κανάτα της BRITA έχω θορυβηθεί λιγο και δεν ξέρω τόσο καιρό που πίνουμε από εκεί (σχεδον 3 χρόνια) αν μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Εχω αλλάξει και δύο φορές φίλτρα τον τελευταίο μήνα αλλά το πρόβλημα υφίσταται..

 

Καμμιά γνώμη από σας για το θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

δεν κανω πλακα, σιγουρα ηταν υπερβολικος αλλα μην κολατε στην στερηση, για τον απιονισμο δεν ξερω

 

Ο απιονισμός είναι η αποφόρτιση των ιόντων των αλάτων άρα η μη συσσωμάτωση άρα όχι καταβύθιση αλάτων με μορφή κρυστάλλων δηλαδή το πουρί που λέμε.

Αυτό για την προστασία των σωληνώσεων και τίποτα άλλο.

Τώρα το πρόβλημα σου είναι το χλώριο ή τα σκληρά άλατα?

αν είναι το πρώτο τότε ενεργώς άνθρακας

αν το δεύτερο αντίστροφη όσμωση.

ελπίζω να βοήθησα.

Για την μαρκα που αναφέρεις κανένα σχόλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...