Προς το περιεχόμενο

ανοιγμα λογαριασμου σε τραπεζα Αγγλιας


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλημερα. Εχω ενα φιλο φοιτητη,στην Αγγλια, που εχει το εξης προβλημα. πηγε στη τραπεζα (Αγγλια)να ανοιξει λογαριασμο και μεσα σε ολα που της ζητησαν ηθελαν και ενα εγγραφο που να αποδικνυει τη μονιμη κατοικια της στην Ελλαδα. Ουτε το διαβατηριο ουτε η ταυτοτητα του δεν γραφουνε τη διευθυνση κατοικιας του στην ελλαδα.

καμια ιδεα;

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλημερα. Εχω ενα φιλο φοιτητη,στην Αγγλια, που εχει το εξης προβλημα. πηγε στη τραπεζα (Αγγλια)να ανοιξει λογαριασμο και μεσα σε ολα που της ζητησαν ηθελαν και ενα εγγραφο που να αποδικνυει τη μονιμη κατοικια της στην Ελλαδα. Ουτε το διαβατηριο ουτε η ταυτοτητα του δεν γραφουνε τη διευθυνση κατοικιας του στην ελλαδα.

καμια ιδεα;

ευχαριστω προκαταβολικα

 

Μία που μπορώ να σκεφτώ εγώ είναι,

 

βεβαίωση απο το Α.Τ της περιοχής του, και μετάφραση απο το Βρ. Συμβούλιο και μετά αποστολή στην Αγγλία για κάθε νόμιμη χρήση. Κάτι που μπορούν να κάνουν και οι δικοί του δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να πάει κ σε καμιά άλλη τράπεζα να ρωτήσει; Νομίζω οτι η Natwest δεν ζητάει τέτοιο χαρτί.

 

Το αυτό. (Natwest = λιγότερη γραφειοκρατία, καλύτερη εξυπηρέτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου προξενει καμια εντυπωση. Με τοσα overdraft που εχουν αφησει απληρωτα οι Ελληνες φοιτητες λογικο ειναι να θέλουν περισσοτερα εγγραφα για να σου ανοιξουν λογαριασμο.

 

Βασικα ψαξε να δεις ποια τραπεζα μπορει να σου δωσει debit visa και όχι εναν απλο student account(σε συναρτησει φυσικα του τι εγγραφα σου ζητανε) γιατι θα την χρειαστεις, κυριως αν πας για πρωτο πτυχιο και οχι για μεταπτχιακο.

 

Επισης μια καρτουλα απο Ελληνικη τραπεζα ειναι must γιατι καταθεσει χρηματων απο Ελλαδα σε λογαριασμο στην Αγγλια περνει και 4-5 εργασιμες για να "φανουν" τα λεφτα στο λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα να δεις ποσοι γνωστοι μου αφησαν overdraft.. κι οταν τους την ελεγα που καμαρωναν οτι θα αφησουν, οτι δεν θα μπορουν να ξαναπατησουν αγγλια με κοροιδευαν οτι δεν θα ξαναπανε. εγω απο το 2006 που τελειωσα εχω παει μανι μανι 4 φορες για δουλειες...και ποσες ακομα θα παω μελλοντικα. και οπως και να το κανουμε...ξεφτιλα ειναι να αφηνεις overdraft.

 

για να ειμαι και πανω στο θεμα...εγω natwest ειχα κανει λογαριασμο απο οταν πρωτοπηγα για foundation και τον εχω ακομα ενεργο. μια χαρα τραπεζα, σε 6 χρονια που εμεινα ποτε δεν μου εκαναν προβλημα. αντιθετα κατι citybank κτλ, ειχαν minimum ποσο στο λογαριασμο, φιλοι ειχαν προβληματα με ποσα που ειχαν εξαφανιστει απο τους λογαριασμους τους κτλ.

 

και..συμφωνω κι επαυξανω, μια καρτουλα απο ελληνικη τραπεζα για καταθεση χρηματων εδω και αναληψη στην αγγλια. πολυ γρηγορη μεθοδος και με πολυ μικροτερο commision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μου πει καποιος πως ακριβως γινεται overdraft(κ ποσα) κ για ποιο λογο δεν τους ζητησαν τα λεφτα στην Ελλαδα?

 

Πας και ζητάς ένα ποσό γύρω στα 1000-1500 λιρόνια (τόσα έδιναν οταν ήμουν εγώ) τα οποία τα έδιναν και σχετικά έυκολα. Μετά κάποιοι απλά δεν τα πλήρωναν, τους έπερναν κανα 2 φορές τηλέφωνο στην ελλάδα (αν είχαν τα σωστά στοιχεία), και μετά τα παράταγαν (και έκλαιγαν τα λεφτά τους).

Παλιότερα ήμουν εναντίον να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά απο την στιγμή που έμαθα την σύνταξη του διευθυντή της RBS (η οποία πήρε και τρελή κρατική βοήθεια) αν ήμουν σήμερα επάνω, θα το έκανα και γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σχετικά με τον λογαριασμό, δεν είναι δύσκολο να ανοίξει κάποιος εδώ Αγγλία, ούτε ζητάνε διευθύνσεις κλπ.

 

Εκτός αν ζητάτε overdrafts οπότε αυτή τη στιγμή όπως είναι τα πράγματα, μπορεί να σας ζητήσουν και τα κλειδιά του σπιτιού.

 

 

Μην ξεχνάτε ότι τα λεφτά τους δεν τα κλαίνε από τα υπάρχωντα overdraft των Ελλήνων φοιτητών, ούτε είναι Ελλάδα τα χρέη να διαγράφονται. Και δεν θα μου φανεί περίεργο να σας βαράνε ένα πρωινό την πόρτα, γιατί ήδη έχουν βγάλει τις δικαστικές αποφάσεις. Των οποίων τα έξοδα θα τα πληρώσετε :)

Από εκεί και μετά, γιατί δεν βγάζετε από Ελλάδα μια Visa/Mastercard και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν και εγώ από την σύστομη εμπειρία μου εδώ συστήνω Lloyds και απλό λογαρισμό (Classic Account). Ούτε Monthly Fee και λοιπές μ@λ@κίες, αρκετά καλό σέρβις και πολύ καλό e-banking. Από τα καλύτερα που έχω χρησιμοποιείσει μαζί με SEB Bank στις χώρες τις Βαλτικής (άσχετο).

 

Επίσης όπως έγραψε αρχικά ο Bukowski και τα άλλα παιδιά, καλό θα ήταν να υπάρχει και debit card από ελληνική τράπεζα με δυνατότητα ανάληψης από το εξωτερικό καθώς ορισμένες πχ Eurobank (Visa Debit) είναι μόνο για εντός Ελλάδας.

 

Μάλιστα ιδανικό είναι να έχεις λογαριασμό στην Ελλάδα με ebanking ώστε να μεταφέρεις τα χρήματα όποτε τα χρειάζεσαι στον αντίστοιχο Αγγλικό.

 

Μια παρατήρηση μόνο: Καλό είναι στους φοιτητές του εξωτερικού ο εν Ελλάδι λογαριασμός να περιλαμβάνει στο όνομα του δικαιούχου και έναν γονέα ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι (οτιδήποτε) με την Τράπεζα να έχει πλήρη δικαιώματα και ξεμπερδεύει χωρίς πολλά-πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ οτι μου ειχαν πει αν το θες να σου στελνουν λεφτα χωρις προμηθεια(?)βγαζεις της hsbc που εχει τραπεζες κ στην Ελλαδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μόλις πριν λίγους μήνες μπήκα και εγώ στη διαδικασία να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό στην Αγγλία, κατέληξα στα εξής. Πρώτο βήμα είναι να ανοίξεις έναν λογαριασμό στην Ελλάδα και να χρησιμοποιείς τη χρεωστική και την πιστωτική κάρτα που σου παρέχει ο λογαριασμός αυτός. Το δεύτερο ζήτημα είναι οι αναλήψεις χρημάτων. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεσαι να ανοίξεις έναν πολύ απλό τραπεζικό λογαριασμό σε μια αγγλική τράπεζα που απλά να σου δίνει μια κάρτα αναλήψεων και προπαντώς να μη σε ταλαιπωρεί για να τον ανοίξεις και να μη σε χρεώνει κερατιατικα 5-8 λίρες μόνο και μόνο επειδή είσαι "ξένος" και σου παρέχει "εξυπηρέτηση". Κατά συνέπεια, πιστεύω ότι καλύτερη λύση είναι η Lloyds - ανοίγει λογαριασμό μόνο με το διαβατήριο σου (δε χρειάζεται κανένα αλλο αποδεικτικό), και δεν έχει καμμία απολύτως χρέωση. Και πάλι, ωστόσο, χρειάζεται προσοχή σε ποιο υποκατάστημα ή σε ποιον υπάλληλο θα πέσεις. Στην πρώτη Lloyds που πήγα με πηγαινοέφεραν στο Πανεπιστήμιο 4 φορές για να τους πηγαίνω διαφορα χαρτιά και εν τέλει δε μου άνοιξαν λογαριασμό. Στη δεύτερη Lloyds, ζήτησαν μόνο διαβατήριο και τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...