Προς το περιεχόμενο

βιογραφικο και φωτογραφια


marina1ups

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!

θελω να στειλω το βιογραφικο μου για δουλεια, αλλα εχω μια απορια :fear: ! να βαλω φωτο ή οχι? σε καποιες αγγελιες ζητανε, σε αυτες που δε το ξεκαθαριζουν ομως?

κ αν ναι, μπορω να στειλω ασπρομαυρη ή απαραιτητα εγχρωμη? B)

thanks εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα πως εξαρτάται από το που απευθύνεται το βιογραφικό... Αν είσαι ευπαρουσίαστο άτομο και η θέση αφορά, για παράδειγμα, πωλήσεις, ασφαλώς και θα κάνεις καλά να βάλεις και φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι θεση ψαχνεις? και αναστασια, στις πωλησεις δεν ειναι η εμφανιση αλλα το αν εχεις λεγειν και ξερεις να ψηνεις τον πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι το target group ειναι συμαντικο. αλλα εγω σαν ατομο θα ηθελα καποιον που θα μπορουσε να πουλησει κατι οχι διακοσμητικο στοιχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι θεση ψαχνεις? και αναστασια, στις πωλησεις δεν ειναι η εμφανιση αλλα το αν εχεις λεγειν και ξερεις να ψηνεις τον πελατη.

 

σε γενικες γραμμες για δουλεια γραφειου κοιταω, πχ γραμματεας.... προεχει ομως η αναγκη για δουλεια, οποτε θα στειλω παντου, απο γραφεια και ξενοδοχεια, εως ταμιας....

οποτε μαλλον θα την κοτσαρω παντου τη φατσα μου! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα!!

θελω να στειλω το βιογραφικο μου για δουλεια, αλλα εχω μια απορια :fear: ! να βαλω φωτο ή οχι? σε καποιες αγγελιες ζητανε, σε αυτες που δε το ξεκαθαριζουν ομως?

κ αν ναι, μπορω να στειλω ασπρομαυρη ή απαραιτητα εγχρωμη? B)

thanks εκ των προτερων!

 

φωτογραφία επισυνάπτεις εφόσον σου τη ζητήσουν. Εάν χρειάζονται μια, έγχρωμη ως επί το πλείστον, όταν δώσεις το βιογραφικό θα σου ζητήσουν.

 

 

Η εξωτερική εμφάνιση δεν παίζει ρόλο παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Όταν μιλάμε για πωλήσεις και δη προώθηση των πωλήσεων σε καταστήματα, σε πλησιάζει ένας γλυκός και λαλήστατος άνθρωπος για να σου δείξει το προϊόν δε θα του μιλήσεις γιατί δεν έχει ύψος πάνω από 1,70 και κορμάρα? Αυτές είναι διακρίσεις που έχουμε δημιουργήσει από μόνοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς μελέτες έχουν δείξει πως η εμφάνιση παιζει ρόλο παντού και σίγουρα και στις πωλήσεις.

Πως να το κάνουμε, ακόμα και ασυνείδητα, περισσότερο και πιο προσεκτικά θα κάτσεις να ακούσεις μια/έναν πωλήτρια/πωλητή που σου αρέσει εμφανισιακά, απλή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς μελέτες έχουν δείξει πως η εμφάνιση παιζει ρόλο παντού και σίγουρα και στις πωλήσεις.

Πως να το κάνουμε, ακόμα και ασυνείδητα, περισσότερο και πιο προσεκτικά θα κάτσεις να ακούσεις μια/έναν πωλήτρια/πωλητή που σου αρέσει εμφανισιακά, απλή λογική.

θα θελα να μου δειξεις μια μελετη που λεει κατι τετοιο. εκτος αν λεμε την μελετη του νεο-ελληναρα, γιατι στον πραγματικο κοσμο δεν εχει καμια σχεση. θα προτεινα λιγο brian tracy αν σε ενδιαφερει να εμβαθύνεις το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να μου δειξεις μια μελετη που λεει κατι τετοιο. εκτος αν λεμε την μελετη του νεο-ελληναρα, γιατι στον πραγματικο κοσμο δεν εχει καμια σχεση. θα προτεινα λιγο brian tracy αν σε ενδιαφερει να εμβαθύνεις το θεμα

 

Έχουν γίνει μελέτες και στο εξωτερικό αλλά και κάτι χαζές εδώ.

 

Πχ αυτές που έχω δει εγώ στην TV.

 

Αμερική : Μια πολύ ωραία γυναίκα ρωτά στο δρόμο της NY περαστικούς μια πληροφορία (πχ πως θα πάει κάπου). Σταματούν να της μιλήσουν και να τη βοηθήσουν ΟΛΟΙ.

Την ίδια γυναίκα μεταμφιέζουν ειδικοί του Hollywood στον τομέα αυτό, σε παχύσαρκη και βγαίνει να κάνει το ίδιο.... Πολύ λίγος κόσμος σταματά να της μιλήσει.

 

Ελλάδα:

Μια θεογκόμενα βγαίνει και κάνει πως ψάχνει για ταξί (η κάμερα είναι κρυμμένη).

Όλα σχεδόν τα ταξί με επιβάτες μέσα ή χωρίς, σταματάνε και τη ρωτάνε που πάει.

Το ίδιο πείραμα με μια παχουλή δεν έχει και το αποτέλεσμα της πρώτης.

 

Ντάξει δε χρειάζεται να δείς και επίσημη έρευνα για να το πιστέψεις, λογικό και επόμενο είναι να ισχύει αυτό.

Τυχαίο είναι νομίζεις που οι φαρμακευτικές εταιρίες διαλέγουν κουκλάρες και κούκλους για ιατρικούς επισκέπτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι θεση ψαχνεις? και αναστασια, στις πωλησεις δεν ειναι η εμφανιση αλλα το αν εχεις λεγειν και ξερεις να ψηνεις τον πελατη.

 

Έχεις δίκιο, ο άντρας μου που ανήκει στο χώρο αυτό είναι τσακάλι, και δεν οφείλεται στην εμφάνισή του. Το΄χει που λέμε! Ωστόσο, η προσωπική μου εμπειρί με δίδεξε διαφοτερικά : Δύο φορές πήγα σε εταιρείες για θέση γραμματείας και με πήραν απ΄τα αυτιά να μπω στο τμήμα πωλήσεων, λόγω της εμφάνισης που είχα. Μάλιστα, η μία περίπτωση ήταν πολύ-πολύ πρόσφατη, που απευθύνθηκα σε νέα εταιρεία βλαστοκυτάρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γίνει μελέτες και στο εξωτερικό αλλά και κάτι χαζές εδώ.

 

Πχ αυτές που έχω δει εγώ στην TV.

 

Αμερική : Μια πολύ ωραία γυναίκα ρωτά στο δρόμο της NY περαστικούς μια πληροφορία (πχ πως θα πάει κάπου). Σταματούν να της μιλήσουν και να τη βοηθήσουν ΟΛΟΙ.

Την ίδια γυναίκα μεταμφιέζουν ειδικοί του Hollywood στον τομέα αυτό, σε παχύσαρκη και βγαίνει να κάνει το ίδιο.... Πολύ λίγος κόσμος σταματά να της μιλήσει.

 

Ελλάδα:

Μια θεογκόμενα βγαίνει και κάνει πως ψάχνει για ταξί (η κάμερα είναι κρυμμένη).

Όλα σχεδόν τα ταξί με επιβάτες μέσα ή χωρίς, σταματάνε και τη ρωτάνε που πάει.

Το ίδιο πείραμα με μια παχουλή δεν έχει και το αποτέλεσμα της πρώτης.

 

Ντάξει δε χρειάζεται να δείς και επίσημη έρευνα για να το πιστέψεις, λογικό και επόμενο είναι να ισχύει αυτό.

Τυχαίο είναι νομίζεις που οι φαρμακευτικές εταιρίες διαλέγουν κουκλάρες και κούκλους για ιατρικούς επισκέπτες?

ναι αλλα αυτο δεν ειναι περιβαλλον εργασιας. οταν πας στο μαγαζι, εχει ηδη την προσοχη σου ο αλλος μιας και μπηκες στον χωρο του , δεν βαζεις απεξω ταμπελα που λεει εχουμε ωραια πωλητρια.

αλλο να πας εσυ στον αλλον να πουλησεις κατι, αλλο η κλασσικη θεση μεσα σε ενα μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε βάζω ποτέ φωτογραφία στα βιογραφικά που στέλνω. Πιστεύω ότι η κρίση του αξιολογητή των βιογραφικών γίνεται πιο υποκειμενική , ενώ θα έπρεπε να κοιτάξει αν ταιριάζουν τα τυπικά προσόντα, προυπηρεσία κ.λ.π. με τη θέση και μετά στη συνέντευξη ας προσμετρήσει και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (εμφάνιση, προσωπικότητα κ.λ.π.). Είναι λίγο μπουμερανγκ να βάλεις φωτογραφία και ωραία να είσαι μπορεί να λένε "άσε, δε θέλουμε γλάστρες"...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...