Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικα με τις εξετάσεις αίματος και το κάπνισμα


sabino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ήθελα να μου απαντήσετε στον αν στα αποτελέσματα των εξετάσεων αίματος(επειδη πρέπει να κάνω για κάποιο λόγο)θα φαίνεται και οτι καπνίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

όχι.

 

Καλά δεν είμαι και ειδικός από προσωπική εμπειρία το λέω,

πρέπει να γίνουν ειδικές εξετάσεις για να εντωπίσουν τοξικές ουσίες.

 

Το πολύ πολύ να σου βγει χαμηλός αιματοκρίτης όπως μου βγήκε εμένα μετά απο ένα πάρτυ με καπνούς και τσιγάρα...

 

 

μενα τσιγάρο σα μεγάλη κιμωλία, μοιάζεις με φάρο που σκοντάφτουνε τα πλοία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήξερα πως με την νικοτίνη ο αιμοτοκρίτης δείχνει υψηλότερος απ' ότι πραγματικά είναι...

 

Κάτι τέτοιο νομίζω ότι ισχύει γιατί το αίμα των καπνιστών είναι λιγότερο αποτελεσματικό στη δέσμευση του οξυγόνου, άρα ο οργανισμός παράγει παραπάνω για να τα βγάζει πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λεει ο Frenzy(οχι λογω νικοτινης βεβαια) αλλα μονο σε χρονιους καπνιστες που εχουν αναπτυξει αποφρακτικη νοσο.Σε νεους δε φαινεται τιποτα στην εξεταση αιματος,λογικα ουτε και στην ακτινογραφια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λεει ο Frenzy(οχι λογω νικοτινης βεβαια) αλλα μονο σε χρονιους καπνιστες που εχουν αναπτυξει αποφρακτικη νοσο.Σε νεους δε φαινεται τιποτα στην εξεταση αιματος,λογικα ουτε και στην ακτινογραφια...

 

να σε ρωτήσω κάτι μια και είσαι δω...

 

είμαι εθελόντρια αιμοδότρια αλλά πριν απο κανα πεντάμηνο δοκίμασα τσιγαριλίκι, μπορώ τώρα να δώσω αίμα?

 

πόσο καιρό κάνει το μαυρο για να φύγει απο το αίμα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω κάτι μια και είσαι δω...

 

είμαι εθελόντρια αιμοδότρια αλλά πριν απο κανα πεντάμηνο δοκίμασα τσιγαριλίκι, μπορώ τώρα να δώσω αίμα?

 

πόσο καιρό κάνει το μαυρο για να φύγει απο το αίμα σου?

 

Δεν ξερω ακριβως ποτε ειναι μη ανιχνευσιμο,στα ναρκο-τεστ λενε οτι ανιχνευει και μια βδομαδα μετα.Στους 5 μηνες σιγουρα δεν υπαρχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει αυτο που λεει ο Frenzy(οχι λογω νικοτινης βεβαια) αλλα μονο σε χρονιους καπνιστες που εχουν αναπτυξει αποφρακτικη νοσο.Σε νεους δε φαινεται τιποτα στην εξεταση αιματος,λογικα ουτε και στην ακτινογραφια...

 

Εμένα μου βρήκαν χαμηλό αιματοκρίτη και όταν τους είπα πως είχα κάνει εξέταση πριν κανα δυο μήνες μου απάντησαν πως επειδή καπνίζω το τεστ δείχνει υψηλότερο απ' ότι έχω πραγματικά. Δηλαδή κατάλαβα πως δίνει λάθος μέτρηση όχι πως προκαλεί χαμηλό αιματοκρίτη ε;

Ή να κοιταχτώ για αποφρακτική νόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενικη αιματος δεν κανει λαθος,ο χαμηλος αιματοκριτης δεν οφειλεται σε λαθος μετρηση(εκτος μερικων εξαιρεσεων,πχ σε μεγαλη αιμορραγια,αλλα αυτο ειναι ασχετο).Εξαρταται απο το ποσο χαμηλο αιματοκριτη ειχες,η αν ειχες μεγαλη διαφορα σε διαδοχικες μετρησεις(στειλε πμ αν θες).

 

Στους χρονιους καπνιστες η μερικη πιεση του οξυγονου στο αιμα ειναι χαμηλοτερη.Αυτο το αναγνωριζει ο οργανισμος μεσω χημειουποδοχεων και αντισταθμιζει αυτη την ελλειψη παραγοντας περισσοτερο αιμα.Το ιδιο συμβαινει και σε αυτους που ζουν σε μεγαλα υψομετρα(πανω απο 4000μετρα) λογω λιγοτερης ποσοτητας οξυγονου στον αερα.

 

(πολυ χοντρικα ολα αυτα και λιγακι απλουστευμενα,μη μου την πεσετε με παραπομπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν οριακά χαμηλότερος από το αναμενόμενο απ' ότι θυμάμαι. Πάει κανένας χρόνος βέβαια.

 

Κάτσε το βρήκα ήταν 40.2% με Φ.Τ. 42-54 και η προηγούμενη 42 και κάτι.

Τhanks πάντως για τη διευκρίνιση γιατί το είχα καταλάβει λάθος τόσο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε ρωτήσω κάτι μια και είσαι δω...

 

είμαι εθελόντρια αιμοδότρια αλλά πριν απο κανα πεντάμηνο δοκίμασα τσιγαριλίκι, μπορώ τώρα να δώσω αίμα?

 

πόσο καιρό κάνει το μαυρο για να φύγει απο το αίμα σου?

 

στα ουρα - 1 βδομάδα

στο αίμα - 4 βδομάδες

στα μαλλιά - άστα να πάνε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν συμπερασμα δηλαδη για αυτο που ρωτησα στην αρχη αν στις εξετασεις αιματος μπορουν οι γιατροι να διαπιστωσουν αν καπνιζω δεν ισχυει,ετσι?δεν μπορουν δηλαδη να το καταλαβουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν συμπερασμα εξαρταται απο τον ποσο καιρο καπνιζεις.Αν καπνιζεις 40 χρονια θα το καταλαβουν και χωρις εξεταση αιματος(κιτρινα δακτυλα κλπ),αν καπνιζεις 1 χρονο,οχι δε γινεται να το καταλαβουν.

Μην αγχωνεσαι,δε θα το μαθουν οι γονεις σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...