Προς το περιεχόμενο

Αντιγραφα Ε1 που υποβληθηκαν ηλεκτρονικα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω υποβαλλει ηλεκτρονικα στο gsis.gov.gr την Ε1 δηλωση μου.

Θελω να την χρησιμοποιησω εκτυπωμενη, σε αντιγραφο, για χρηση σε διαφορες εργασιες οπου μου ζητουν το Ε1 'επικυρωμενο'.

 

Ποια ειναι η επισημη διαδικασια, που μπορω να δω τι εννοουν επικυρωμενο;

Προφανως, μια εκτυπωση του pdf απο τον υπολογιστη μου δεν αρκει?

 

Αν επισυναψω και μια δηλωση 1599/86 μπροστα που λεει οτι ειναι αληθη οσα δειχνει το αντιγραφο, ειναι ενταξει;

 

Ή πρεπει αναγκαστικα να παω στο ΚΕΠ και να κανω επικυρωσεις?

 

Τι προβλεπεται για αυτες τις ηλεκτρονικες δηλωσεις; Γιατι ακομη και οι δημοσιες υπηρεσιες, θελουν συνηθως να βλεπουν πανω στα χαρτια την κλασικη στρογγυλη σφραγιδα με μπλε χρωμα, αλλα δεν ξερω αν οντως ετσι προβλεπεται, ή απλα ειναι ξεροκεφαλια και αγνοια των δημοσιων υπαλληλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις συχνές ερωτησεις :

 

# Εγκυρότητα εκκαθαριστικού σημειώματος

 

Το Εκκαθαριστικό Σημείωμα που μπορείτε να εκτυπώσετε αμέσως μετά την υποβολή της δήλωσής σας, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πιστοποιητικό. Η επιστροφή ή εξόφληση του πιστωτικού ή χρεωστικού ποσού φόρου γίνεται, με τη γνωστή σας διαδικασία, μετά την αποστολή από τη Γ.Γ.Π.Σ. του εκκαθαριστικού σημειώματος, το οποίο θα λάβετε ταχυδρομικώς σε σύντομο χρονικό διάστημα (συνήθως 5-25 ημέρες).

Σημειώνουμε ότι, σε περίπτωση που οποιοσδήποτε φορέας/αποδέκτης του Εκκαθαριστικού σας Σημειώματος αμφισβητήσει την εγκυρότητά του, μπορείτε να του υποδείξετε να επισκεφθεί το δικτυακό μας τόπο (http://www.gsis.gr) και να ακολουθήσει τη διαδρομή:

 

* On line Υπηρεσίες

* Υπηρεσίες προς Επιχειρήσεις (ή Υπηρεσίες προς Δημόσια Διοίκηση)

* Εγκυρότητα Φορολογικών Στοιχείων

* Εγκυρότητα Στοιχείων Εκκαθαριστικού

 

Στη σελίδα αυτή ο ενδιαφερόμενος φορέας έχει τη δυνατότητα να επιβεβαιώσει την ορθότητα των στοιχείων του Εκκαθαριστικού που τον ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος λεει για το Ε1 και οχι για το εκκαθαριστικο που ειναι 100% εγκυρο.Στο Ε1 σε pdf δεν εχω δει να γραφει κατι για εγκυροτητα αλλα μαλλον ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αριθμό καταχωρησης πάνω, νομίζω ότι αυτό θα αρκεί για όποιον δύσπιστο

 

edit: δες κι εδώ

 

https://www.gsis.gr/taxisnet/year2007/income/e1/index.jsp

 

Οι εκτυπώσεις των εντύπων Ε1, Ε2, Ε3 και Ε9 που υποβάλλονται ηλεκτρονικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ακριβή αντίγραφα, όταν συνοδεύονται από υπεύθυνη δήλωση του νόμου 1599/1986, στην οποία βεβαιώνεται η ακρίβεια των δηλωθέντων στοιχείων (ΦΕΚ 163Β/13-2-2006).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι με την παραπανω παραθεση, ξεκαθαριζει το τοπιο.

 

Φυσικα παλι θα πρεπει να εξηγησεις σε καθε καρεκλοκενταυρο(που δεν ξερει τι εστι pc και taxis...) οτι δεν πειραζει που δεν εχει σφραγιδα κλπ.

 

Απο την αλλη, αντε και πας στο ΚΕΠ για επικυρωση. Τι να δειξεις ως πρωτοτυπο οταν εχεις κανει ηλεκτρονικα τη δηλωση? Παλι ενα εκτυπωμενο αντιγραφο θα του δειξεις. Οποτε? Τι να αντιπαραβαλει για να επικυρωσει? Τη μια εκτυπωση με την αλλη? Οξυμωρο δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί το χρειάζεσαι αλλά πρώτη φορά ακούω να χρειάζεται το Ε1 επικυρωμένο. Συνήθως αυτό που χρειάζεται για τράπεζες κτλ είναι το εκκαθαριστικό το οποίο παίρνεις κανονικά από το taxisnet και γίνεται δεκτό. Πάντως και το Ε1 μπορείς να το τυπώσεις από το taxisnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί το χρειάζεσαι αλλά πρώτη φορά ακούω να χρειάζεται το Ε1 επικυρωμένο. Συνήθως αυτό που χρειάζεται για τράπεζες κτλ είναι το εκκαθαριστικό το οποίο παίρνεις κανονικά από το taxisnet και γίνεται δεκτό. Πάντως και το Ε1 μπορείς να το τυπώσεις από το taxisnet

 

Υπαρχουν φορες που ζητανε και Ε1 αν και οχι πολυ συνηθσμενα οπως το εκκαθαριστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...