Προς το περιεχόμενο

Εργασια μεσω internet


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με ενδιεφερε να γινει μια καταγραφη εμπειριων απο οσους εχουν κατι θετικο να γραψουν σχετικα με το θεμα 'εργασια μεσω internet'.

Τηλεεργαζομενοι, είτε για ελληνικη εταιρια(αν υπαρχει) και φυσικα για εταιριες του εξωτερικου.

Δουλεια απο τον υπολογιστη, μεσω internet, με πραγματικη εργασια, και πραγματικη αμοιβη, μονο που αντι για να πηγαινεις στο γραφειο, δουλευεις τις ωρες που θες στο χωρο που θες, μεσω internet.

 

Ξερω οτι για το εν λογω θεμα εχουν ανακαλυφθει πολλες απατες, και φυσικα οι οποιες εμπειριες ειναι χρησιμο να καταγραφουν, απλα ελπιζω οτι καποιοι θα εχουν να γραψουν και θετικα πραγματα για το θεμα, real world καταστασεις, και οχι μονο αρνητικα παραδειγματα.

Οσο μπορουμε ας επικεντρωθουμε στο θεμα και ας μη το γενικευουμε πχ. προτροπη να ψαξει καποιος στο monster.com με εκατομμυρια επαγγελματα κλπ, αλλα οποιος γνωριζει ας πει οτι πχ. δουλεψα εγω ή γνωστος μου για την ταδε εταιρια κλπ

 

Για να δουμε λοιπον, εν ετει 2009, τι επιλογες εχουμε για τηλε-εργασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε εργασία που δεν απαιτεί τη φυσική παρουσία σε γραφείο μπορεί να γίνει με τηλε-εργασία.

 

Για παράδειγμα κατασκευή ιστοσελίδων, προγραμματισμός, data entry, τεχνική υποστήριξη μέσω τηλεφώνου, system administration, πωλήσεις μέσω LiveChat, κλπ.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

 

http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=33

 

και εδώ:

 

http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=140

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δουλέψει στο παρελθον από το σπίτι μου για εταιρίες παροχής υπηρεσιών ιντερνετ και πληρωνόμουν και έστελνα ότι ζητούσαν κανονικά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη δυνατότηνα να δουλεύω από το σπίτι μέσω ιντερνετ αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει και ιδαίτερα (όπως και πολλοί συνάδελφοι)

 

Υπερ

 

-- Μπορείς να δουλεύεις από οπουδήποτε θεωρητικά (όταν έρχομαι Ελλάδα πάντα μαζί με τις διακοπές δουλεύω από σπίτι για να καθομαι περισσότερο)

-- Γλιτώνεις το πρωινό / απογευματινό μποτιλιάρισμα (δεν έχω αλλά λέμε τώρα)

 

Κατά

 

-- Δουλεύεις περισσότερες ώρες (μιας και είσαι σπίτι)

 

-- Απομονώνεσαι κυριολεκτικά και μετά απο μερικές μέρες λαλάς.

 

-- Θερμαση, ηλεκτρικό, φαί τα πληρώνεις / ετοιμαζεις εσύ

 

Γενικά καλό είναι να υπάρχει η δυνατότητα αλλά να χρησιμοποιείται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να διάλεγα δουλειά που να γίνεται αποκλειστικά από το σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για κάποιον που θέλει να δουλέψει μέσω internet, προτείνω την ιστοσελίδα www.ergasiaonline.gr Εκεί δίνουμε αναλυτικές οδηγίες για να φτιάξει κάποιος μόνος του μια ιστοσελίδα στα Αγγλικά που θα του φέρει έσοδα. Δεν είναι βέβαια για όλους η δουλειά αυτή. Χρειάζεται κάποιος να αφιερώσει χρόνο και να διαθέτει και λίγη επιχειρηματική και δημιουργική σκέψη. Πάντως δεν απαιτείται να δώσετε κανένα προσωπικό σας στοιχείο, ούτε να πληρώσετε κάτι για να έχετε πρόσβαση στο site. Αν το βρείτε ενδιαφέρον, ακολουθείτε τα βήματα εργασίας και εργάζεστε αυτόνομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που θέλει να δουλέψει μέσω internet, προτείνω την ιστοσελίδα www.smaponle.gr Εκεί δίνουμε αναλυτικές οδηγίες για να φτιάξει κάποιος μόνος του μια ιστοσελίδα στα Αγγλικά που θα του φέρει έσοδα. Δεν είναι βέβαια για όλους η δουλειά αυτή. Χρειάζεται κάποιος να αφιερώσει χρόνο και να διαθέτει και λίγη επιχειρηματική και δημιουργική σκέψη. Πάντως δεν απαιτείται να δώσετε κανένα προσωπικό σας στοιχείο, ούτε να πληρώσετε κάτι για να έχετε πρόσβαση στο site. Αν το βρείτε ενδιαφέρον, ακολουθείτε τα βήματα εργασίας και εργάζεστε αυτόνομα...

Να γράψεις στο site σου ένα αρθρο για το πόσο απεχθές ειναι το spam. Μην ξεχάσεις να γράψεις οτι το αλόγιστο spam, χωρίς στρατηγική και επιλεγμένο target group (π.χ. ξεθάβοντας θέματα) δείχνει οτι το επίπεδο υπηρεσιών του spammer ειναι GTP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...